Reklama

Gdy mały człowiek przychodzi na świat nasze życie zmienia się diametralnie. Szkoły rodzenia, mądre książki, rady przyjaciółek – cała wiedza jaką zdobyliśmy czekając na narodziny zostaje zweryfikowana przez maluszka. Prawda jest taka, że nie mamy kompletnej instrukcji obsługi. Dziecko płacze, stara się nam coś powiedzieć, a my nic nie rozumiemy.

 

9 pomysłów na zrozumienie dziecka:

 1. Obserwacja ruchów, min i emocji dziecka
  Why Cry to urządzenie dzięki któremu dowiecie się dlaczego płacze dziecko. Przetestowałam na swojej córeczce i wiem, że działa. Naukowcy zbadali częstotliwości płaczu dziecka i przypisali im potrzeby. Do produktu jest dołączony poradnik ułatwiający obserwację emocji dziecka – mowę ciała, dzięki której nauczymy się łatwiej je rozumieć.
 2. Poradniki innych rodziców
  Polecam takie, które są przejrzyste i konkretne. Autorom „ Instrukcji obsługi. Bobas. Szkrab” udało się w bardzo czytelny i dowcipny sposób zebrać wszystkie przydatne informacje. Książka napisana jest językiem typowym dla instrukcji obsługi np. sprzętu elektronicznego. Bardzo dowcipna.
 3. Poradniki specjalistów
  Tracy Hogg to kultowa postać w USA. Czytałam ta książkę jak poradnik magicznych sztuczek. Zawiera dużo przykładów problemów innych rodziców – pocieszające, że nie tylko moje dziecko nie chce samo usnąć. Choć jak niektóre metody nie działały, trochę mi było smutno.
 4. Zapisywanie pory posiłku, snu, czasu zabawy.
  Pomoże w tym Dzienniczek dnia i nocy maluszka. Gdy zaczniecie zapisywać informacje i potrzeby dziecka, zobaczycie, że potrzeby dziecka są bardzo regularne i powtarzają się cyklicznie. Mama łatwiej zaplanuje swój dzień i uniknie płaczu głodnego, zmęczonego czy zdenerwowanego dziecka
 5. Obserwacja dziecka dzięki niani elektronicznej
  Niania ułatwia zajęcie się własnymi sprawami, gdy maluszek śpi. Poinformuje nas dźwiękiem, gdy maluszek się obudzi. Dwukierunkowa Video niania BV 4500 pozwoli dodatkowo obserwować malucha bez jego wiedzy. Wiemy, że dziecko jest bezpieczne, a dodatkowo umożliwiamy samodzielne poznawanie świata i bezcenną umiejętność samodzielnej zabawy. Docenią ją rodzice, na których widok dziecko natychmiast żąda aby podnieść je na ręce.
 6. Kontakt wzrokowy z dzieckiem
  Maluchy czują się komfortowo, gdy mogą obserwować mamę. W łóżeczku, kołysce czy zwykłym leżaczku, często nie widzą wszystkiego. Leżaczek "Bouncer Up& Down" pozwala aby dziecko kontrolowało wzrokiem wszystko co dzieje się w pokoju.
 7. Stymulacja muzyką
  Dźwięki uspokoją zdenerwowanego maluszka. Podłączając własną muzykę, bajki, uspakajające dźwięki możemy wpływać na emocje dziecka oraz stymulować jego percepcję. (Leżaczek 4MOMS MamaRoo)
 8. Komunikacja obrazkowa
  Aby komunikować się, z jeszcze nie mówiącym maluchem możemy posługiwać się obrazami. Zrobienie osobisty alfabet dziecka przy użyciu rodzinnych zdjęć, zapewni dobra zabawę i będzie pierwszym krokiem do uczenia alfabetu.
 9. Komunikacja gestami
  To prehistoryczna forma kontaktu, bardzo naturalna dla dzieci. Poradnik  Migusie podpowie jak nauczyć się rozmawiać z dzieckiem używając języka migowego.

 

Polecam gorąco.
Magdalena Kordaszewska, mama Hani i Amelki, redaktor naczelna www.zabawkowicz.pl

Fot. www.pinkthething.pl