Reklama

Wybór kasku dla dziecka nie jest łatwy, szczególnie że w jego trakcie należy kierować się indywidualnymi cechami pociechy. Tylko dobrze wyprofilowany, przylegający i odpowiednio wyposażony model będzie gwarantem bezpieczeństwa małego cyklisty w trakcie jazdy. Na szczęście zastosowanie kilku prostych kroków może zdecydowanie ułatwić nam podjęcie decyzji w czasie tych poszukiwań.

Właściwy rozmiar kasku

Kaski dziecięce, podobnie jak czapki, dostępne są w różnych rozmiarach, które dodatkowo mogą jeszcze od siebie odbiegać w zależności od producenta. Obszerną listę rozmiarów znajdziemy na stronie Bicycle Helmet Safety Institute (BHSI). Aby prawidłowo wybrać i dopasować kask rowerowy należy wykonać opisane poniżej instrukcje. Takie mierzenie może zająć trochę czasu, jednak dzięki niemu będziemy mieć pewność, że zakupiony przez nas model jest zarówno wygodny, jak i będzie stanowił skuteczną ochronę podczas ewentualnych wywrotek.

Krok 1

Wymiary

Na początek należy zmierzyć obwód głowy dziecka, aby ustalić przybliżony pasujący rozmiar kasku. Po założeniu powinien być on wypoziomowany, stabilnie leżeć i nie kołysać się z boku na bok. Kaski dziecięce często posiadają pewien zakres regulacji, dzięki czemu wystarczą na kilka sezonów. Mogą być na przykład wyposażone w piankowe wkłady, które regularnie wymieniane pozwalają dostosowywać dany model do szybko zmieniających się dziecięcych potrzeb lub też taśmy regulowane z tyłu za pomocą pokrętła. 

Krok 2

Ułożenie

Dobrze ułożony kask rowerowy musi zasłaniać czoło i znajdować się na szerokość palca bądź dwóch powyżej brwi. Jego przód i tył powinny leżeć mniej więcej na tym samym poziomie i nie zsuwać się w żadną stronę.

 

Jak założyć kas dziecku

Krok 3

Klamra

Należy zwrócić uwagę czy lewa sprzączka znajduje się centralnie pod brodą. Ewentualnie można ją wyregulować, ale absolutnie nie można dopuścić do sytuacji, gdy lokuje się ona z boku żuchwy.

Krok 4

Paski boczne

Uformuj je za pomocą klamerek w kształt litery "V", poniżej i nieco do przodu od uszu. Jeśli to możliwe dobrze byłoby zablokować zapięcie.

Krok 5

Zapięcie pasków

Nie należy nadmiernie zaciskać pasków – nie mogą utrudniać oddychania czy ruchów głową. Dla pewności należy sprawdzić czy pomiędzy szyją, a zapięciem mieszczą się dwa palce.

Krok 6

Ostateczne dopasowanie

  • Należy się zastanowić czy kask faktycznie pasuje na głowę. Niech dziecko otworzy szeroko usta i spróbuje ziewnąć. Kask powinien wtedy lekko naciskać na czubek głowy. Jeśli tak się nie dzieje należy mocniej zaciągnąć paski do podbródka.
  • Czy kask odchyla się bardziej niż dwa palce powyżej łuków brwiowych? Jeśli tak należy go odpiąć i skrócić przedni pasek przesuwając klamrę do przodu. 
  • Jeśli kask opada dziecku na oczy, zapięcie należy przesunąć w kierunku ucha, zaciskając tym samym pasek tylny.

 

Kilka przydatnych wskazówek

  • Kask należy zastąpić nowym jeśli weźmie udział w wypadku lub w inny sposób ulegnie uszkodzeniu.
  • Nie wolno kupować kasku zbyt dużego z myślą, że dziecko do niego dorośnie. Przy wyborze należy kierować się aktualnym obwodem głowy malucha.
  • Kask dla dziecka musi być wygodny, aby nie zniechęcić cyklisty do noszenia tego zabezpieczenia. Ponadto maluchowi na pewno spodoba się bardziej, jeśli będzie atrakcyjny wizualnie.
  • Kask musi osłaniać czoło i absolutnie nie może kołysać się w przód i tył.

Pamiętaj, że aby kask zapewnił rowerzyście właściwą ochronę musi być noszony podczas każdej przejażdżki.

Zobacz inne pomysły na prezent: