Reklama

Dobrze dobrany kask powinien być podstawowym wyposażeniem każdego małego rowerzysty. W końcu dla rodziców liczy sie przede wszystkim bezpieczeństwo ich dzieci, a o urazy podczas nawet ostrożnej jazdy nie jest trudno.

Kask - niezbędnik każdego cyklisty

Kontuzje głowy są bardzo częstymi i jednocześnie najgroźniejszymi formami urazów rowerowych. Jazda w kasku zmniejsza ryzyko takich obrażeń nawet o 85 %, chroniąc przed poważnymi konsekwencjami kolizji i towarzyszącym im bólem.

Ponadto tak asekurowane dzieci, nawet w przypadku nieuniknionych wywrotek, nie zniechęcą się do dalszej jazdy na rowerze. Zabezpieczający przed mechanicznymi urazami oraz dający poczucie bezpieczeństwa kask powinien być niezbędnym wyposażeniem każdego rowerzysty, niezależnie od jego wieku i stopnia umiejętności.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybór odpowiedniego dla dziecka kasku może okazać się trudniejszy niż wydaje się w pierwszej chwili. To że dany model sprawdził się w warunkach testowych nie oznacza jeszcze, że równie skutecznie zabezpieczy głowę małego użytkownika, jeśli przy jego zakupie nie wrócimy uwagi na kilka istnych czynników.

  1. Rozmiar - kask musi być dostosowany do obwodu głowy, dlatego też przed wyruszeniem na zakupy warto dokonać takiego pomiaru, choćby centymetrem krawieckim. W przypadku wciąż rosnących dzieci należy go później regularnie dopasowywać, a w razie konieczności wymienić na większy. Pod żadnym pozorem nie wolno decydować się na zbyt duży kask, licząc że maluch do niego dorośnie, gdyż taki model nie zapewni odpowiedniej ochrony.
  2. Waga   - lekki wariant to zdecydowanie większa wygoda malucha. W zbyt ciężkim kasku mały rowerzysta nie będzie czuł się komfortowo, co szybko zniechęci go do noszenia takiego zabezpieczenia głowy lub w ogóle do jazdy na rowerze.  
  3. Wentylacja - kask powinien posiadać otwory wentylacyjne zapewniające swobodny przepływ powietrza, a tym samym zapobiegające zapoceniu sie głowy dziecka. Najlepiej gdy są one ulokowane wzdłuż obudowy oraz nieograniczone żadnymi innymi elementami konstrukcji. Ponadto przednie otwory mogą być zabezpieczone siateczką chroniącą przed owadami.
  4. Obecność elementów odblaskowych   - zapewniają lepszą widoczność małego rowerzysty na drodze. Przydatne szczególnie podczas jazdy po zmroku i w pochmurne dni.  
  5. Oznakowanie znakiem CE   – potwierdza zgodność produktu z europejskimi dyrektywami bezpieczeństwa.  

Leży jak ulał

Dobrze dobrany kask powinien na całym swoim obwodzie przylegać do powierzchni głowy. Przód nie może być zbyt nisko, ograniczając  pole widzenia, ani zbyt wysoko. Z kolei tylna krawędź nie powinna rysować karku. Również paski mocujące muszą z jednolitą siłą obejmować głowę oraz dawać możliwość regulacji jedną ręką. Dzięki temu kask będzie wygodny, a co najważniejsze spełni swoją podstawowa funkcję, zapewni dziecku bezpieczeństwo.

Zdecydowanie należy unikać zakupu kasków używanych, gdyż w takim przypadku nie możemy mieć pewność czy nie brał on juz udziału w wypadku, a tym samym czy nie utracił sowich ochronnych właściwości. Korzystanie z takiego sprzętu jest bardzo niebezpieczne.