Reklama

Kiedy wybrać pierwszy rowerek i dlaczego?

Na polskim rynku znajdziemy różne rowerki biegowe , niektóre z nich umożliwiają  rozpoczęcie przygody z jazdą na dwóch kółkach dzieciom już nawet od ok. 18 miesiąca życia. Wszystko zależy od rozwoju psychofizycznego dziecka. Najważniejsze kwestie to: maluch powinien już sprawnie chodzić, a po zajęciu pozycji na rowerku jego nóżki powinny opierać się o podłoże. Dziecko w tym wieku naturalnie reaguje i dostosowuje sposób poruszania się do możliwości rowerka. Dzieci bardzo sprawne ruchowo mogą rozpocząć jazdę na dwukołowcu juz w 15 miesiącu (jeśli spełnione są dwa powyższe warunki). Nie należy wywierać presji na malucha, aby się nie zraził.

Zobacz zestawienie  rowerków biegowych

Jaki rowerek wybrać: jeździk, biegowy, 3-kołowiec czy na dwóch kołach?

Jeździki - to idealny towarzysz pierwszych podróży. Dziecko czuje się na nim stabilnie, a możliwośc przemieszczania się dostarcza masę radości.

Rower trójkołowy to dosyć statyczne urządzenie. Dzieci czują się na nim stabilnie i bezpiecznie. W wersji trójkołowej występują zarówno rowerki biegowe, jak i te z pedałami. Czasem naciśniecie pedałów wymaga dużo siły i maluch może zrazić się do jazdy. Pozostaje jeszcze opcja dla wygodnickich: dziecko siedzi wygodnie, a rodzic pcha trójkołowiec. Ta opcja to świetny fitness dla rodziców, taka jazda jednak nie rozwija motoryki dziecka.

Rowerek biegowy - idealny do nauki utrzymywania równowagi. Komfortowo poczują się na nim dzieci, które z łatwością chodzą, a nawet biegają. Nauka jazdy na rowerku biegowym, sprawi, że dzieci przesiądą się na rower z pedałami i od razu bedą potrafiły na nim jeździć. Dodatkowe kółka czy kij do asekuracji, nie będzie potrzebny.

Jak dobrać wielkość rowerka?

Warto zwrócić uwagę na sugestie producenta deklarującego wiek dziecka przy danym modelu. Jednak dzieci rozwijają się bardzo różnie, ciężko znaleźć uniwersalną regułę, bo od niej zawsze znajda się wyjątki. Warto zmierzyć wewnętrzną długość nóżki. Ta informacja przyda się nam przy wyborze rowerka. Więcej informacji w artykule: Jak wybrać rowerek dla dziecka . Bardzo pomocne będę rady profesjonalnego sprzedawcy, który wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie pomoże wybrać odpowiedni model.

Oczywiście jeśli mamy możliwość przymierzenia rowerka przed zakupem, warto z niej skorzystać. Pamiętajmy również, że kupując rowerek biegowy czy z pedałami w sklepie internetowym możemy skorzystać z możliwości zwrotu towaru zakupionego tą drogą.

Bezpieczeństwo małego rowerzysty

 • Kask

W Polsce niestety nie ma obowiązku zakładania przez dzieci kasków do jazdy, a szkoda. Warto jednak dmuchać na zimne. Dobry kask powinien być przede wszystkim bezpieczny . Odpowiedni rozmiar, dobre dopasowanie oraz niska waga zapewnią komfortową i przede wszystkim bezpieczną jazdę – projektanci prześcigają się w nowoczesnych projektach i odważnych kolorystykach. Ładny kask dla dziecka będzie ozdobą, a co najważniejsze od małego nauczymy dziecko zasad bezpieczeństwa i wyrobimy dobry nawyk. 

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka ?

Przede wszystkim bezpieczeństwo! Zobaczmy z czego rowerek dla dziecka jest wykonany, czy konstrukcja jest stabilna i trwała. Rodzaj materiału  wykorzystanego w produkcji rowerka decyduje o jego jakości. Ta z kolei przekłada się na bezpieczeństwo, ale również cenę pojazdu.

Niesolidna konstrukcja może być przyczyną urazów i przykrych wspomnienień z jazdy na pierwszym, własnym rowerze. Wystające elementy, uszkodzenia ramy, łożyska kiepskiej jakości to tylko część usterek, których opis można znaleźć na forach internetowych, pamiętajmy że bezpieczeństwo dziecka zależy od naszego wyboru!

Elementy zwiększajęce bezpieczeństwo jazdy:

 • Warto podkreślić to jeszcze raz – przede wszystkim kask!
 • Przydadzą się małe, dziecięce rękawiczki rowerowe
 • Uchwyty na kierownicy – powinny zabezpieczać rączki dziecka przed urazem, przy okazji ochronią również ściany w domu  przed porysowaniem a rower można będzie wygodnie oprzeć w każdym miejscu.
 • Ogranicznik skrętu – powoduje, że kierownica skręca sie tylko do pewnego momentu. Rowerek prowadzi się stabilniej, a dziecko łatwiej kontroluje tor jazdy, co zmniejsza ryzyko upadku.
 • Jeśli nasz maluch ma młodsze rodzeństwo, wybierzmy model z pełnymi kołami, będzie bezpieczniejszy dla młodszego brata lub siostry
 • Dobrze dopasowany rozmiar. Dziecko musi czuć się na nim komfortowo i bezpiecznie. Za duży rower po starszym bracie nie jest dobrym pomysłem. 
 • Rower z hamulcem czy bez?

Dla małego dziecka - bez. Maluch odpycha się i hamuje nogami, jest to bardzo ważny element nauki jazdy na dwóch kółkach. Dwulatek nie będzie w stanie użyć hamulca, nie uda mu się skoordynować wielu czynności na raz, powinien skupiać się tylko na  utrzymywaniu równowagi. Pamiętajmy, ze to od nas – rodziców zależy jak i gdzie dziecko jeździ. Strome zjazdy nie będą bezpieczne dla malucha niezależnie od tego, czy jego rower będzie zaopatrzony w hamulec czy nie. 

 • Jak dobrać miejsce jazdy?

Rozsądnie. Rodzice wiedzą intuicyjnie co dla dzieci jest najlepsze. Teren powinien być bezpieczny (bez wilczych dołów, rozsypanych kawałków szkła i stromych górek). Warto rozpocząć naukę z dala od spacerujących ludzi i szybkich dróg rowerowych.

 • Czy warto zakładać dziecku ochraniacze?

Kask jest bardzo ważny, uchwyty na kierownicy powinny chronić ręce od otarć, wspominałem tez o rękawiczkach rowerowych. Wybierajmy rozsądnie miejsce do jazdy, ograniczymy wtedy możliwość bolesnych upadków a ochraniacze nie będą potrzebne.