Reklama

Wycieczki rowerowe z maluszkiem będą satysfakcjonujące dla obu stron, jeśli swój jednoślad wyposażymy w odpowiedni fotelik, który zapewni bezpieczeństwo i komfort małemu pasażerowi. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże krótki poradnik, wskazujący na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupów.

 1. Bezpieczeństwo


  Wybierając fotelik dla pociechy należy przede wszystkim sprawdzić znajdujące się na nim oznaczenia. Powinien on posiadać certyfikaty i atesty, między innymi europejski atest bezpieczeństwa EN 14344, określający standardy fotelików rowerowych dla dzieci od 9 do 5 roku życia. Modele spełniające tę normę mają odpowiednie proporcje, wykonane są z bezpiecznych materiałów, a także chronią nóżki dziecka przed dostaniem się miedzy szprychy.

  Ponadto jadące w foteliku dziecko powinno mieć na głowie kask. Jeśli jest na to za małe, nie jest również gotowe do podróżowania rowerem. W końcu takie zabezpieczenie delikatnej główki w razie wypadku może nawet uratować życie.
 2. Rodzaj roweru

  Jednym z głównych problemów pojawiających się w przypadku korzystania z fotelików rowerowych jest ich poprawne zamontowanie. Trudność ta wynika głównie z niezliczonych typów i rozmiarów ram rowerowych, a także różnych systemów montażu samego siedziska. Najprościej będzie dobrać fotelik do rowerów miejskich, podczas gdy stosowanie go wraz z kolarzówkami czy typowo górskimi rowerami raczej nie jest zalecane. Tak czy inaczej przed zakupem na pewno należy sprawdzić czy oba elementy są ze sobą kompatybilne i do sklepu wybrać się z rowerem.
 3. Z tyłu czy z przodu?

  Foteliki przednie nie powinny być stosowane dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, a nawet w przypadku większych dwulatków. Mały pasażer może ograniczać wtedy pole widzenia kierowcy, stwarzając niepotrzebne zagrożenie. Ponadto takie fotelik często wymuszają podczas pedałowania nienaturalne wyginanie nóg, aby uniknąć uderzania w siedzisko, co czyni jazdę mało komfortową. Jednak jeśli chodzi o młodsze dzieci, przednie foteliki na pewno dają większe poczucie bezpieczeństwa zarówno samym pasażerom, jak i, mającym ich ciągle w zasięgu wzroku, rodzicom.
 4. Wzrost i wiek dziecka

   Foteliki montowane z przodu nie są wskazane dla dzieci powyżej 9 miesiąca życia i wadze ponad 15 kg. Zalecenia dla tylnych siedzisk są bardzo różne i zwykle dochodzą do 18 kg, ale na rynku dostępne są także modele z maksymalną wagą około 30 kg. Oczywiście jak wspomniano wcześniej, jeśli dziecko jest za małe do noszenia kasku, nie powinno także podróżować rowerem, nawet w foteliku.
 5. Komfort

  Zapewnienie wygody podróżującemu maluszkowi to ważny element, pozwalający obu stronom utrzymać dobry nastrój podczas przejażdżki. Tutaj zdecydowaną przewagę mają foteliki przednie wyposażone w podpórkę na ręce. Dzieci mając coś do trzymania czują się bezpieczniej i rzadziej chwytają kierownicę roweru, nie utrudniając tym samym jazdy rodzicom. Dodatkowym plusem jest również obecność w fotelikach miękkich elementów pozwalających na wygodne ułożenie głowy i spokojny sen, który często morzy młodsze dzieci podczas długiej podróży.
 6. Pasy bezpieczeństwa

  Niezbędnym do zapewnienie bezpieczeństwa w podróży komponentem są regulowane pasy, zwykle trzypunktowe. Ważne, aby nie spadały dziecku z ramion, zawsze utrzymując je w stabilnej pozycji. W takiej roli najlepiej sprawdzają się gumowe szelki, zapobiegające osunięciu się maluszka również podczas snu. Należy także zwrócić uwagę na ich zapięcie, które powinno być tak skonstruowane, by dziecko nie mogło samodzielnie się odpiąć.

  W niektórych modelach pojawiają się paski mocujące stopy dziecka do podnóżków, uniemożliwiając w ten sposób dotknięcie nóżkami do koła czy włożenie ich między rowerowe szprychy.
 7. Waga fotelika

  Im lżejszy fotelik tym mniejsze obciążenie dla roweru, a tym samym łatwiejsza jazda. W czasie zakupów warto, więc zwrócić uwagę na wagę wybranego modelu.
 8. Styl życia

  Rozmiar uchwytu mocującego, łatwość instalacji fotelika czy poziom komfortu podróżującego dziecka będą miały różny poziom znaczenia zależnie od tego jak często i w jaki sposób rodzina korzysta z rowerów. Lubiący długie przejażdżki muszą szczególną uwagę zwrócić na wygodę małego pasażera, podczas gdy rodzice pokonujący codziennie krótkie dystanse, np. do sklepu, skupią się raczej na szybkości i łatwości montażu siedziska.

  Chroniący przed wiatrem ekran i dodatkowe miejsce bagażowe. Pierwszy element sprawdzi się jeśli planujecie korzystać z montowanego z przodu fotelika w chłodniejsze dni, będzie on stanowił dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem. Taki ekran znajduje się m.in. w modelach Yeep czy BoBike. Ponadto BoBike oferuje również dodatkową przestrzeń na niezbędne w podróży akcesoria. Pojemniki BoBox sprawdzą się dla fotelików przednich, zaś torby BoBag dla tylnych.

  Rozmiar uchwytów montażowych. Jeśli planujecie często korzystać ze swojego roweru bez fotelika, warto zdecydować się na niewielkie uchwyty, które nie będą przeszkadzać podczas takich wypraw. Montowane z przodu modele iBert, BoBike mini czy Yepp mini mogą być bardzo szybko usunięte, a ich mocowania są małe i kompaktowe. Podobne uchwyty znajdziemy także w tylnym foteliku Britax Romer.

  Łatwość montażu i demontażu. Europejskie foteliki takie jak BoBike lub Yepp są trochę trudniejsze w instalacji w porównaniu z amerykańskimi modelami ToPeak czy iBer. Na te właściwości warto zwrócić uwagę jedynie jeśli planujecie częste zakładanie i zdejmowanie siedziska. W innym przypadku łatwość montażu nie będzie miała większego znaczenia.

  Poziom komfortu małego pasażera. Dziecko powinno nie tylko znosić przejażdżkę rowerową, ale się nią cieszyć. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dłuższych wyprawa. Wtedy też należy zwrócić uwagę na amortyzację wstrząsów, wyściełane siedzisko, możliwość ułożenia w pozycji półleżącej i jeszcze inne udogodnienia. Redukujący wstrząsy system zawieszenia dostępny jest w modelach ToPeak, odchylane siedzenia w Britax, a ułatwiające sen elementy w Yepp i BoBike.

foto: Filcker