Reklama

Wybór rowerka dla dziecka to poważne wyzwanie – niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna naukę jazdy, czy też wyrosło już z poprzedniego pojazdu. Kierujmy się przede wszystkim bezpieczeństwem malucha oraz jakością sprzętu.

Kiedy zacząć?

 • 18 miesiąc życia -  to właśnie ten wiek uważany jest przez ekspertów za odpowiedni do rozpoczęcia pierwszych przygód z jazdą na rowerze. Oczywiście jest to granica umowna – wszystko zależy od stopnia rozwoju psychofizycznego dziecka. Maluch powinien już samodzielnie chodzić,  a nóżki muszą problemu sięgać do podłoża. Dla takich maluchów najbardziej polecane są rowerki biegowe, czyli rowerki bez pedałów. Możemy też zdecydować się na rowerki trójkołowe, a nieco później na rowerki z bocznymi kółkami.
 • 5 lat – w tym wieku najczęściej dzieci zaczynają jeździć samodzielnie na „dorosłym” dwukołowym rowerku. Nie ma jednak powodu do obaw, jeśli Twój maluch jeszcze sobie z tym nie radzi – do kwestia indywidualna. Część dzieci, które od małego miały styczność z rowerem, może zacząć jeździć samodzielnie już wcześniej.

Wielkość rowerka

Wybierając rower dla dziecka musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie: wiek oraz wzrost malucha – to do nich dopasować musimy wielkość pojazdu. Zwracamy uwagę przede wszystkim na takie parametry:

 • Rozmiar kół wyrażony w calach
 • Rozmiar ramy

 

W odpowiednim dopasowaniu roweru dla dziecka pomogą stworzone przez ekspertów tabele. Pamiętajmy jednak, że są one jedynie umowne. Na co jeszcze zwrócić zatem uwagę?

 • Dziecko podczas siadania musi swobodnie sięgać piętami do podłoża. Siedząc na rowerze powinno bez trudu dotykać podłoża przednią częścią stopy.
 • Odległość ramy od krocza powinna wynosić minimum 10-15 cm.
 • Dziecko musi bez problemu sięgać do hamulców oraz skręcać kierownicą.
 • Podczas pedałowania kolana nie mogą zawadzać o kierownicę.


Jednym z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów jest kupowanie rowerka „na wyrost” – niestety takie postępowanie znacznie zmniejsza bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Każdy pojazd dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Podstawą bezpieczeństwa jest oczywiście wybór roweru odpowiedniej wielkości, dopasowanego do umiejętności malucha. Musimy jednak zwrócić uwagę także na wiele innych rzeczy.

 • Hamulce – sprawny układ hamulcowy jest niezbędny, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. W rowerkach dla najmłodszych dzieci najczęściej stosuje się hamowanie pedałami (używanie hamulca ręcznego wymaga siły). Zawsze sprawdźmy, czy hamulec działa, kręcąc mocno kołem i zatrzymując je nagle. Przekonajmy się, czy hamulce nie skrzypią bądź nie ocierają się o koło.
 • Koła – powinny mieć solidne felgi, wykonane ze stopu metalu lub aluminium. Sprawdźmy, czy obracają się swobodnie i nie ocierają.
 • Waga roweru – dla dziecka najlepiej wybrać stabilny, ale możliwie lekki rower. Jest nie tylko bardziej praktyczny, ale też zminimalizuje ryzyko przygniecenia dziecka podczas ewentualnego upadku. Dobrze sprawdzają się modele aluminiowe.
 • Osłona łańcucha – konieczna w przypadku rowerków dla najmłodszych dzieci, u nieco starszych także zwiększy bezpieczeństwo.
 • Kask i ochraniacze – zakup rowerka dla dziecka nierozłącznie powinien wiązać się z zakupieniem kasku. Musi być on odpowiednio dopasowany i wyregulowany. Nigdy nie zapominajmy o jego zakładaniu, dajmy też dzieciom dobry przykład samemu nosząc kask podczas jazdy na rowerze. Warto też zainwestować z ochraniacze na kolana i łokcie, a także specjalne rękawiczki. Zobacz, jak wybrać kask dla dziecka.
 • Odblaski – elementy odblaskowe zwiększą bezpieczeństwo malucha.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • Rowerowe „bajery” – dzieciaki uwielbiają rowery z dużą ilością przerzutek, zabawnymi dzwonkami, trąbkami czy innymi gadżetami. Możemy ulegać ich zachciankom, ale… pod warunkiem, że będą one ułatwiać, a nie utrudniać jazdę. Pamiętajmy, że ryzyko usterki zwiększa się wraz z liczbą takich gadżetów, a także, że małe dziecko nie będzie umiało posługiwać się odpowiednio przerzutkami. Zasada jest prosta – im młodsze dziecko, tym mniej skomplikowany w obsłudze rower.
 • Stabilna „nóżka” – dzięki niej bez problemu ustawimy rower wszędzie, gdzie się aktualnie będziemy znajdować. Sprawdźmy w sklepie, czy nóżka jest faktycznie stabilna i czy maluch poradzi sobie z jej użyciem.
 • Wygodne siodełko, praktyczny bagażnik, gumowe osłonki na kierownicy – zwracajmy uwagę na wszystkie elementy, które mogą podnieść komfort jazdy.
 • Gdzie kupować – chociaż zdarza się, że w hipermarkecie znajdziemy dobry i tani rower, to znacznie bezpieczniej jest kupić go w specjalistycznych sklepie rowerowym czy sportowym. Zawsze warto przez podjęciem decyzji obejrzeć go, sprawdzić działanie hamulców czy przerzutek. Z tego względu problematyczne mogą być zakupy internetowe –  tym przypadku wybierajmy markowe, sprawdzone sklepy, najlepiej te, w którym mamy możliwość zwrócenia towaru po znalezieniu ewentualnych wad.