Reklama

Chociaż konstrukcja rowerków biegowych jest bardzo prosta i zbliżona we wszystkich modelach, to jednak nie znaczy to wcale, że każdy wariant będzie odpowiedni dla wszystkich małych kierowców. Przede wszystkim od razu widać różnice w wielkości poszczególnych pojazdów. Rowerek pasujący 18-miesięcznemu maluszkowi, z całą pewnością nie nada się już dla 4-letniej pociechy. Jednak nie tylko wymiary mają tutaj znaczenie. Może się okazać, że dany model świetnie sprawdzi się w przypadku jednego dziecka i absolutnie nie będzie odpowiadał jego rówieśnikowi.

W niełatwym wyborze najlepszego dla swojej pociechy rowerka biegowego może pomóc znajomość podstawowych cech tych rozwijających równowagę pojazdów. Poniżej prezentujemy listę 11 takich kluczowych właściwości, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

1. Odległość siodełka od podłoża  

Odległość siodełka od podłoża

Najważniejsza przy wyborze rowerka biegowego jest minimalna wysokość na jakiej można ustawić siodełko. Dlatego też za nim jeszcze udamy się do sklepu należy zmierzyć długość nóżek maluszka, pomiaru dokonujemy po ich wewnętrznej stronie. Wysokość siodełka powinna być nieco mniejsza niż długość nóżki dziecka, aby mogło ono swobodnie opierać stopy na podłożu. W takiej sytuacji początkujący cyklista nie będzie miał problemów z wsiadaniem i zsiadaniem z pojazdu, zmniejszy to także ryzyko upadku, a dziecku pozwoli poczuć się pewniej.

Naturalnie im większy zakres regulacji tym dłużej rowerek biegowy posłuży dziecku . W tym miejscu warto zwrócić także uwagę na łatwość zmiany pozycji siodełka, gdyż poza domem często nie mamy narzędzi niezbędnych do tego typu operacji. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest unikalny system FirstBIKE, najwięcej zaś problemów sprawi zapewne regulacja za pomocą dwóch śrub, często spotykana w drewnianych modelach.

 

Rodzaje regulacja wysokości siedziska

2. Kształt, materiał i wypełnienie siodełka 

W rowerkach biegowych występują dwa podstawowe kształty siodełek, standardowe trójkątne lub w formie litery U. To pierwsze jest najbardziej popularne, jednak w żaden sposób nie pomaga maluszkowi utrzymać się na siedzisku. Drugie zaś dużo rzadsze ma za zdanie nie dopuścić się do ześliźnięcia się dziecka z rowerka.

Obicie siodełek bardzo różni się w poszczególnych modelach, poczynając od twardego tworzywa sztucznego, a na materiale skóropodobnym kończąc. Pierwszą opcję znajdziemy w większości rowerków biegowych, miedzy innymi w modelach Strider , takie siedziska są bardzo wytrzymałe, ale nie oferują niestety miękkiego wypełnienia.

Większy komfort jazdy zapewniają siodełka wykonane z winylowej tkaniny pokrywającej zamknięte wewnątrz warstwy pianki. Wysokiej klasy rowery, takie jak LikeaBike Jumper czy Specialized Hot Walk posiadają wyjątkowo grubą wyściółkę i doskonale sprawdzają się nawet w najtrudniejszym terenie.

Unikalnymi modelami są tutaj rowerki FirstBIKE ze swoimi żelowymi siodełkami, stanowiącymi doskonałą amortyzację, a także zapobiegającymi ześlizgiwaniu się z nich dziecka.

3. Rama 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli rowerków biegowych, wykonanych z drewna, metalu oraz kompozytu. Materiał zdecydowanie przekłada się na wagę pojazdu, a także jego udźwig. Ramy stalowe są cięższe i mogą podlegać korozji, za to bez problemu wytrzymają większe obciążenie. Z kolei modele albuminowe cechują się znacznie niżą wagą, ale co za tym idzie również mniejszym udźwigiem.

Rowerki drewniane są na pewno bardziej przyjazne środowisku, ale oferują mniejszy zakres regulacji niż modle metalowe. Kompozytowe ramy to nowość na runku. Wyróżniają się lekkością i wysokim udźwigiem, bez ryzyka rdzy czy odprysków farby. Taką konstrukcję znajdziemy w rowerkach FirstBIKE.

Sprawdź jak wybrać kask rowerowy dla dziecka.

4. Całkowita waga 

Wagę rowerku należy dostosować do wieku dziecka . Maluszki z pewnością znacznie lepiej będą się czuły na lżejszych modelach, sprawiających dużo mniej kłopotu z manewrowaniem. Jednak dzieci w wieku powyżej 3 lat często korzystają już z cięższych pojazdów.

5. Opony 

Rowerki biegowe - opony

Zasadniczo rowerki biegowe wyposażone są w dwa typy ogumienia: opony piankowe i opony pompowane, wśród których możemy jednak rozróżnić jeszcze dodatkowe podtypy.

Opony piankowe są lżejsze i bardzo odporne na przebicia, ale zapewniają mniejszą przyczepność i amortyzację. Z tego też względu będą bardziej odpowiednie dla jeżdżących spokojnie i po równym podłożu maluchów.

Opony gumowe gwarantują lepszą przyczepność oraz skuteczniejsze tłumienie nierówności. Niestety są bardziej podatne na przebicia i mogą wymagać od czasu do czasu pompowania bądź naprawy. Będą dobrym wyborem dla jeżących dynamicznie starszych pociech, którym również częściej zdarza się mierzyć z wyboistym terenem.

Opony "fat boy" to wyjątkowa odmiana opon pompowanych. Dodatkowe powietrze zapewnia im zwiększoną przyczepność do podłoża oraz jeszcze lepszą amortyzację nierówności, tym samym czyniąc jazdę dużo płynniejszą. Ten tym ogumienie znajdziemy w rowerkach wysokiej klasy, między innymi wśród wszystkich modeli Early Rider, w LikeaBike Jumper czy limitowanej edycji FirstBIKE.

6. Hamulec 

Zdecydowana większość maluchów, a nawet przedszkolaków do 5 roku życia, nie posiada wystarczająco dużej dłoni lub też koordynacji czy siły, aby korzystać z hamulca ręcznego , dlatego też raczej zawsze do zatrzymania się używają swoich stóp. Tak więc choć obecność hamulca może być przydatna w przypadku starszych pociech, dla młodszych będzie on tylko rzadko wykorzystywanym dodatkowym elementem.

7. Blokada skrętu kierownicy 

Rowerek iegowy - blokada skrętu kierownicy

Ograniczniki skrętu nie pozwalają na całkowite obróceniu przedniego koła i kierownicy w czasie jazdy. Zwolennicy tego typu elementu twierdzą, że wyposażone w niego rowery są bezpieczniejsze, ponieważ blokada zapobiega wykonywaniu ostrych skrętów, ogranicza urazy podczas wypadków oraz chroni przed wkręceniem w koło przewodów hamulcowych.

Z kolei przeciwnicy uważają, że dzieci od razu powinny uczyć się jazdy na modelach pozwalających na pełen zakres sterowania, które posiadają zdecydowanie większą zwrotność, niezbędną podczas poruszania się w domu czy na placu zabaw. Tak czy inaczej ograniczniki maja niewielki wpływ na użytkowanie rowerku i nie powinny być czynnikiem decydującym o jego zakupie.

8. Podnóżek 

Rowerek biegowy - Podnóżek

Niektóre rowerki biegowe posiadają specyficznie wyprofilowane ramy tworzące platformy, na których maluch może trzymać nóżki. W praktyce podnóżek jest rzadko wykorzystywany przez dzieci, a wręcz może je rozpraszać podczas jazdy, skupiając ich myśli na sposobie wykorzystania tego dodatkowego elementu zamiast na utrzymaniu równowagi czy kierowaniu pojazdem.

9. Gwarancja 

Są niewielkie szanse, że maluch pojeździ na swoim rowerku biegowym dłużej niż 2 -3 lata. Jednak jeśli planujemy przekazanie takiego pojazdu młodszemu rodzeństwu, warto pomyśleć wtedy o przedłużonej gwarancji.

10. Uchwyty kierownicy 

Chociaż pozornie małoistotne, uchwyty kierownicy były najprawdopodobniej jednym z pierwszych systemów bezpieczeństwa stosowanych w rowerach. Te gumowe elementy z osłonką z boku chronią rączki dziecka przed otarciem w przypadku kontaktem ze ścianą czy innymi przeszkodami, a także podczas wywrotek.

11. Śruby boczne 

Odsłonięte śruby boczne mogą przyczynić sie do porysowania nóg dziecka podczas upadków. Niektórzy producenci podjęli kroki w celu wyeliminowania tego czynnika ryzyka. Obudowane śruby znajdziemy miedzy innymi w modelach FirstBIKE, Joovy czy Kazam.