Reklama

Jak odpoczywać?

Warto dbać o odpowiednią długość snu, wprowadzić regularność - codzienną rutynę z krótkimi przerwami na relaks, a także unikać przeciążania się obowiązkami.

Dzieciom możemy dać dobry przykład, choć wiem jakie to trudne. Oczywiście limity dotyczące ekranów, zachęcanie do sportu, zdrowa dieta i dużo słuchania najmłodszych i rozmawiania z nimi przyniosą znaczący efekt.

Chciałam przyjrzeć się bliżej technikom relaksacji i zabawie, która będzie jak probiotyk na stres. Znajdźmy w domu spokojne miejsce, gdzie skupimy się na spokojnym oddechu, rozciągniemy ciało i spróbujemy zrelaksować mięśnie. Dodajmy łagodną muzykę, ćwiczenia uważności i jogi.

Zaangażujmy zmysły, aby uspokoić mózg:

Wzrok

Dotyk

Słuch

  • Czytanie książek i komiksów pełnych emocji,
  • Alilo Baby Bunny G9S+  odtwarzacz MP3, głośnik Bluetooth i lampka nocna dla dzieci w każdym wieku. Czyta bajki i śpiewa piosenki.

Węch

Oprócz tych pięciu podstawowych zmysłów, warto pamiętać o zmyśle równowagi (umożliwiający utrzymanie równowagi) oraz zmyśle proprioceptywnym (odpowiedzialnym za świadomość ciała w przestrzeni).

Każde dziecko jest inne, dlatego warto eksperymentować z różnymi aktywnościami i dostosować je do wieku i zainteresowań dziecka. Najważniejsze jest stworzenie spokojnej i wspierającej atmosfery, w której dziecko może się zrelaksować i wyrazić swoje uczucia.