Reklama

Idea ta opiera się na przekonaniu, że prawdziwe zrozumienie i „smakowanie” sztuki wymaga czasu, cierpliwości i skupienia.

Każdy może spróbować tworzyć, wystarczy chcieć. Poprzez samodzielne tworzenie można doświadczyć radości, takiej jak artyści, przy okazji można się odstresować, być tu i teraz = mindfulnes.

Gotowe zestawy kreatywne są tak skomponowane, że mamy wszystkie potrzebne elementy. Tworząc artystyczne przedmioty nie staniemy się od razu artystami, ale zasmakujemy w sztuce. Ludzie wykonujący rękodzieła często cenią sobie sam proces twórczy równie bardzo jak końcowy produkt, co jest jednym z fundamentów "slow art".

Lepienie z masy plastycznej.

Masy plastyczne są popularnym materiałem wśród artystów i twórców rękodzieła, którzy używają ich do tworzenia różnorodnych dzieł sztuki. Istnieje wiele rodzajów mas plastycznych, w tym glina, modelina, plastelina, masa solna, a nawet masy polimerowe, takie jak FIMO czy Sculpey.

FIMO jest termoutwardzalne, trzeba dzieło wsadzić do piekarnika. Mogą lepić z niego dzieci, masa nie klei się do rąk, jest miła w dotyku i zawiera 80% substancji naturalnych. Po wyschnięciu można ją ozdabiać: malować, szlifować, nawiercać, lakierować.

Dla dorosłych jest FIMO AIR (efekt drewna i granitu), masa utrwala się w kontakcie z powietrzem (nie wkładamy jej do piekarnika).

Lekką pianką do modelowania Hey Clay będą zachwyceni nie tylko uczniowie, ale i dorośli. Ulepiona figurka wysycha na powietrzu, a potem można się nią bawić. Aplikacja poprowadzi użytkownika krok po kroku, aż sam ulepi dowcipnie wyglądającą postać.

Koło Garncarskie BUKI jest specjalnie przystosowane dla dzieci. Młody artysta samodzielnie może wykonać z gliny miskę, kubek czy talerz, które potem udekoruje.

Dorośli i młodzież relaksują się robiąc mini dekoracje z kul-niespodzianek Mini Verse. Można z nich wyczarować kompozycje kwiatowe, które trzeba ciekawie ułożyć, lub ozdobić nimi różne akcesoria.

Malowanie kropkami "dot painting"

Ta sztuka, która była praktykowana przez aborygenów w Australii. Kolorowe kropki mają układać się w większą całość, tworząc barwną kompozycję. Możemy malować na drewnie, kamieniu, metalu, plastiku, papierze, szkle, ceramice. Zestaw Dots painting I love creativity Janod ucieszy dzieci, a Malowanie kropkami na Kamieniach dorosłych, którzy używając gęstej farby na bazie wody, otrzymają po wyschnięciu efekt półperełek.

Makramy

Sztuka plecenia, wiązania i tworzenia ozdobnych wzorów za pomocą węzłów, mają swoje korzenie w starożytnym świecie. Jednak to Arabowie uważani są za tych, którzy rozwijali i upowszechniali tę sztukę w swoich podróżach handlowych między wschodem a zachodem. Makramy były używane do ozdabiania różnych przedmiotów, od tkanin po ozdoby do domu. (Zestaw do makramy Breloczki )

Diamentowe mozaiki

Pomysł na tę technikę prawdopodobnie pochodził z połączenia różnych tradycyjnych form sztuki i rękodzieła, takich jak mozaiki, haftowanie krzyżykowe i malowanie numeryczne. Wraz z rozwojem nowoczesnych materiałów, takich jak klejące płótno i kryształki diamentowe, ludzie zaczęli tworzyć i eksperymentować z tą formą twórczości.
Diamentowa mozaika szybko zyskała popularność jako hobby i forma relaksu dla wielu ludzi na całym świecie, a dzisiaj jest szeroko dostępna w różnych wzorach i rozmiarach, umożliwiając tworzenie unikatowych dzieł sztuki rękodzielniczej. (Kocie oczy)

Szydełkowanie - Najwcześniejsza odnaleziona robótka pochodzi z Jutlandii jest to rodzaj czapeczki, której wiek naukowcy szacują na ok. 3100 lat. Zasadniczo historia szydełkowania mniej więcej do 1800 roku to głownie historia koronkarstwa szydełkowego. Koronkarstwo szydełkowe to sztuka tworzenia koronek, ozdobnych tkanin wykonanych z cienkich nici lub włóczek, za pomocą szydełka lub igły. Ta technika wymaga precyzji i cierpliwości, ponieważ koronki często zawierają skomplikowane wzory i detale. Wiele koronek szydełkowych było wykonywanych jako elementy ozdobne na ubraniach, biżuterię, obrusy czy inne tekstylia. (Zestaw do Szydełkowania Nietoperz)

Haft Punch Needle

Ta technika jest znana również jako igła wypychająca, to technika rękodzielnicza polegająca na tworzeniu wzorów za pomocą specjalnego narzędzia, zw. igłą wypychającą lub punch needle, włóczki i tkaniny. W Europie i Ameryce Północnej haft Punch Needle stał się popularny w XIX i XX wieku jako sposób na ozdabianie tkanin domowych, takich jak koce, poduszki czy dywany. Ta technika jest podobna do szydełkowania, ale zamiast tworzyć pętle z jednej strony tkaniny, igła wypychająca przechodzi przez tkaninę, pozostawiając pętle z drugiej strony. (Zestaw Punch Needle Lisc Monstery)

Metoda barwienia tkanin Tie Dye

Jej tradycje sięgają starożytności, gdyż tego rodzaju tkaniny znaleziono w starożytnych Chinach, Peru, Japonii czy Indiach. Był to dość prosty sposób, dzięki któremu bez specjalistycznego sprzętu można było uzyskać skomplikowane kształty. Motyw Tie Dye występował również w Afryce. (Zestaw do barwienia tkanin Tie Dye)

 Kolorowanki

Wczesne kolorowanki dla dorosłych: Pierwsze kolorowanki dla dorosłych pojawiły się w XVIII wieku w Europie. Były to ręcznie malowane ilustracje na temat przyrody, architektury, czy też scen z życia codziennego. Były one popularne zwłaszcza w kręgach arystokratycznych i edukacyjnych. Książki dla dzieci z kolorowankami to XIX wiek. W latach 30. i 40. XX wieku popularność komiksów i superbohaterów przyczyniła się do powstania kolorowanek związanych z tymi tematami. Dzieci mogły kolorować swoich ulubionych bohaterów z komiksów, co zwiększało zaangażowanie w treści. Kolorowanki osiągnęły swoje apogeum popularności w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to wiele książek dla dzieci i dorosłych zostało wydanych z różnorodnymi wzorami i tematami.
Ja do studia zabiorę Kolorowanki welwetowe, czasem nazywane też "kolorowankami z efektem wytłoczenia", to specjalny rodzaj kolorowanek, które mają unikalną fakturę. Na kolorowankach welwetowych często znajdują się linie lub kontury z wytłoczonym welwetowym materiałem, który jest pokryty farbą lub tuszem. Gdy koloruje się taką kolorowankę, farba jest nakładana jedynie na obszary poza wytłoczeniem, co daje efektowny kontrast między matową fakturą wytłoczenia a kolorowaniem.

Zobaczcie wyjątkowe pomoce sensoryczne od Lynx&Bear do nauki poprzez wzbudzanie ciekawości. Te drewniane szablony pokryte żywicą można wypełnić barwionym ryżem, piaskiem, plasteliną albo farbą.

Puzzle

Pierwsze puzzle pojawiły się w XVIII wieku w Anglii. Były one znane jako "dissected maps" (rozcinane mapy) i były używane jako narzędzie edukacyjne do nauki geografii. Początkowo były wycinane z drewna lub kartonu. W XIX wieku pojawiły się również puzzle reprezentujące różne sceny, nie tylko mapy. Wraz z rozwojem technologii produkcji i nowych materiałów, puzzle stały się popularną formą rozrywki na całym świecie. Dzisiaj są produkowane w różnych kształtach, rozmiarach i stopniach trudności, a także wykorzystują różnorodne obrazy i motywy.

Przyglądać się detalom możemy poprzez układanie puzzli z obrazami np. Wielka fala w Kanagawie, Dziewczyna z perłą. Dzieci może zainspirować obraz wzorowany na słynnym dziele Leonarda da Vinci „Mona Lisa”, naśladujący charakterystyczną dla niego renesansową kolorystykę (ciemne naturalne barwy) oraz mimikę bohaterki. Dzieci chętnie ułożą Puzzle dla maluchów – obrazy polskich malarzy, które mają jedynie 27 elementów/

Czasem sztuka może do nas zamrugać okiem np. przy układaniu gigantycznych (9000 elementów) puzzli Not So Classic Art Collection przedstawiający kolaż ze znanymi obrazami w humorystycznych odsłonach.

Jeśli chcecie zrelaksować, dobrze się bawić w trybie online. Swoim dziełem możecie też oryginalnie ozdobić ściany. Tak wyjątkowe są grafiki zdolnych, polskich ilustratorów zamienione w puzzle Muno.

https://edukacja-dzieci.pl/produkt/puzzle-dla-maluchow-obrazy-polskich-malarzy/

Albumy i biografie artystów

Warto sięgnąć po biografie artystów, poznać dzieła i życie malarzy tj: Claude Monet, Vincent van Gogh, Vermeer czy Rembrant wydanych przez Wydawnictwo Dragon. Wydawnictwo Rebis przybliży sztukę dzięki opowieściom E.H. Gombricha "O sztuce" i "Galerii szaleńca" Edwarda Brooke-Hitching.

Miłośnikom Diuny polecam nowy album Wojciecha SiudmakaFantastyczne światy”, który zawiera około 200 rysunków i obrazów pochodzących z jednego z najpiękniejszych pełnych wydań cyklu „Kroniki Diuny” Franka Herberta oraz ich kontynuacji napisanych przez Briana Herberta do spółki z Kevinem J. Andersonem.

Książki dla dzieci

Najmłodsi mogą sięgnąć po Wielką księgę różnic porównując oryginalne obrazy z ich zmienionymi wersjami. Zaciekawi ich też Niebieski. Ilustrowana historia koloru.

Pozycje obowiązkowe w każdym domu to książki wydawnictwa Dwie Siostry DESIGN i SZTUKA.

Dorośli mogą szukać relaksu „Książka do zrobienia