Reklama

DENTOFOBIA – oznacza po prostu strach przed dentystą. Jest to zjawisko bardzo powszechne w społeczeństwie, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Stanowi duży problem dla lekarzy i oczywiście samych pacjentów. Efektem tego jest pogorszenie się zdrowia jamy ustnej.  

Bardzo ważne jest to, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci pozytywnej postawy wobec wizyt w gabinecie stomatologicznym. Gdyż to właśnie od rodziców w największym stopniu zależy, jak mały pacjent będzie się zachowywał w czasie zabiegów stomatologicznych.

Strach dziecka, skąd się bierze?

  • Podstawowym błędem rodziców jest zbyt późne zgłaszanie się do dentysty.
  • Pierwsza wizyta w gabinecie stomat. zwana WIZYTĄ ADAPTACYJNĄ    powinna się odbyć gdy dziecko ma około 18 miesięcy.


WIZYTA ADAPTACYJNA – krótka wizyta w gabinecie, mająca na celu zapoznanie dziecka z lekarzem dentystą, sprzętem stomatologicznym, a także na wykonaniu przyjemnych, niebolesnych zabiegów –  np. przeglądu, zab. profilaktycznych (aby pierwszy kontakt dziecka z gabinetem nie kojarzył się negatywnie).


Rodzice najczęściej przyprowadzają dziecko zbyt późno do lekarza, gdy dzieci mają głębokie ubytki lub cierpią z bólu. W takiej sytuacji nie ma czasu na przeprowadzeni wizyty adaptacyjnej, konieczne jest użycie inwazyjnych metod leczenia. Towarzyszący temu ból i strach dziecka, zdenerwowanie i pośpiech, nie pozwalają na stworzenie miłej atmosfery, która miałaby zachęcić dziecko do kolejnych wizyt.

  • Istotna jest również współpraca rodziców ze stomatologiem. Rodzic w domu powinien psychicznie przygotować dziecko do wizyty – rozmawiając.
  • Absolutnie nie można maluch straszyć dentystą (np. jak będziesz niegrzeczny lub jak nie będziesz myć zębów to pójdziesz do stomatologa) dziecko wtedy odbiera lekarza jako karę i coś nieprzyjemnego.
  • Dziecka nie można oszukiwać! Nawet jeżeli czeka małego pacjenta bolesny zabieg zawsze trzeba go uprzedzić.
  • Rodzice nie mogą okazywać strachu przed dentystą dziecku, ponieważ to właśnie oni stanowią wzorzec do naśladowania. Jeżeli dorosły się boi, to jak dziecko ma nie odczuwać niepokoju przed spotkaniem ze stomatologiem?!
  • Na pozytywną postawę dziecka przed leczeniem ma również wpływ samopoczucie i humor malucha. Najodpowiedniejszą porą dnia na wizytę u dentysty są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku. Dzieci zmęczone są mniej cierpliwe, łatwo się denerwują, zniechęcają i wybuchają gniewem.
  • Pochwała pozytywnej postawy dziecka. 
  • Wybór gabinetu –  nie musi być to specjalistyczny gabinet, ważne jest aby lekarz miał odpowiednie podejście do małych pacjentów.

Agata Zakrzewska – lekarz stomatolog. Fachowym okiem przygląda się problemom rodziców z pielęgnacją zębów stałych i mlecznych dzieci. Autorka cyklu „Łatwo mieć zdrowe zęby – o mleczakach i stałych zębach u dzieci.”

Polecamy: