Reklama

Jak skutecznie zabić nudę w jesienne czy zimowe dni? Skacząc, czołgając się, podrzucając piłkę… Aktywność ruchowa to świetna rozrywka i pożytek dla małego organizmu. Jakie zabawki sportowe warto mieć w domu?

 

 

Skaczemy i jeździmy

Podskakiwanie na wielkiej piłce czy jazda na koniku na biegunach to wspaniała zabawa, przynosząca maluchom wiele radości. Nie jest ona dla nich nudnym ćwiczeniem korekcyjnym czy przykrym obowiązkiem, wręcz przeciwnie – maluchy z trudem przerwą taką rozrywkę. Tymczasem taka zabawa wymaga nieraz sporego wysiłku fizycznego i ma dobroczynny wpływ na dziecko. Uczy się ono równowagi oraz koncentracji, wzmacnia swoje mięśnie i całe ciało. A do tego może uwolnić energię, której podczas deszczowych dni spędzanych w domu z pewnością nie brakuje! 

  • Zwierzaki do skakania – pomysłowa alternatywa dla tradycyjnych skaczących piłek. Kolorowe, sympatyczne koniki czy żyrafy zapraszają maluchy do zabawy, a jednocześnie… bardzo ważnej dla nich aktywności ruchowej.
  • Jazda konna w domu – tak, to możliwe! Dzięki niezwykłemu jeżdżącemu konikowi, dzieci uczą się ruchów podobnych do tych, które wykonuje się jadąc na prawdziwym koniu. Taki trening wpływa świetnie na rozwój fizyczny oraz wytrzymałość i koncentrację małych jeźdźców.
  • Trampolina – chyba każde dziecko uwielbia skoki na trampolinie, a również niejeden dorosły chętnie skorzystałby z takiej okazji… Nowoczesne rozwiązania pozwalają na swobodne skakanie na trampolinie także w domu, kiedy pogoda nie dopisuje.

 

Tradycja w nowej odsłonie

Od wieków maluchy grały w gumę i bawiły się piłką, a na podwórku czy w domu konstruowały własnego pomysłu tory przeszkód. Skakanie po kamieniach, brodzenie w wodzie, przechodzenie po zawieszonej w powietrzu desce – w naturze mamy wiele okazji do ćwiczenia swojej koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz równowagi. Kiedy nie mamy okazji, aby wyjść na dwór, urządźmy plac zabaw w pokoju malucha. Przydadzą się różnego rodzaju przeszkody, które możemy stworzyć z koca, krzeseł, taboretów, tekturowych pudełek. Nieocenioną pomocą będą także zabawki sportowe, bazujące na znanych i sprawdzonych dziecięcych aktywnościach.


 

  • Stopnie, mostki, kamienie do ćwiczenia równowagi – pomysł zaczerpnięty z natury, ale doskonale sprawdzający się w domu. Chodząc po kolorowych elementach dziecko nie tylko świetnie się bawi, ale również ćwiczy zmysł równowagi, koordynację i zdolności motoryczne.
  • Latający balon – lekka i kolorowa piłka w pięknym wydaniu. Nadmuchany balon możemy „ubrać” w strój zabawnego kotka lub inny barwny materiał.
  • Guma do skakania – ta ponadczasowa gra do tej pory bawi kolejne pokolenia dzieci. Nowoczesne gumy do skakania swoim designem zachęcają do jeszcze większego wysiłku.

 

Gry sportowe dla najmłodszych

Wspólne spędzanie czasu na grach zręcznościowych i sportowych to dobry sposób na zabicie nudy, lecz także na stymulowanie rozwoju dziecka – nie tylko fizycznego, lecz także społecznego. Starszaki potrzebują zdrowej rywalizacji, dzięki której uczą się przegrywać oraz zyskują poczucie własnej wartości. Gra w rzutki czy kręgle to także odpowiedni moment na wytłumaczenie dziecku, czym jest granie fair oraz jak współpracować w zespole. Koordynacja wzrokowo-ruchowa, refleks, spostrzegawczość… wszystko to maluch może wyćwiczyć podczas takiej zabawy. Wykorzystajmy więc fakt, że nasze pociechy ją uwielbiają i urządźmy rodzinny turniej!

 

  • Mini krykiet – warto zainwestować w mały zestaw do krykieta, którego możemy używać także w domu. Pamiętajmy, aby dostosować poziom gry do możliwości naszych małych graczy.
  • Zabawa w odbijanie piłeczki – tradycyjna gra, polegająca na odbijaniu piłeczki przymocowanej do rakietki za pomocą gumy lub sznurka. Od lat bawi dzieciaki i jest świetnym treningiem zdolności motorycznych.
  • Magnetyczne lotki – to świetny pomysł na wspólną zabawę z rodziną lub przyjaciółmi. Bezpieczniejsza alternatywa „dorosłych” rzutek.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony www.huffingtonpost.com.

 

Maria Paderewska
Redaktor prowadząca www.zabawkowicz.pl. Copywriter, współpracuje z agencjami PR oraz portalami internetowymi. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .

Zobacz inne pomysły na prezent: