Reklama

Dziecko powinno mieć wystarczająco dużo miejsca i okazji, aby się wyszaleć. W wieku szkolnym sport i ruch stanowią idealne zrównoważenie dla wymagań intelektualnych i długiego siedzenia na lekcjach. Dyscypliny sportowe z wykorzystaniem piłki i ruch szkolą koordynację dziecka, a także sprawiają mu dużą przyjemność. Cennym doświadczeniem jest przede wszystkim współdziałanie w grupie. Do tego typu zajęć nie można jednak dziecka przymuszać, a wyboru dysypliny najlepiej dokonać wspólnie z nim.

Zdrowe dyscypliny sportowe dla Waszego dziecka: 

  • Pływanie: w idealny sposób ćwiczy mięśnie Waszej pociechy. Możecie zachęcić dziecko do zdobycia różnych odznak pływackich , najpierw "foczki". Aby ją uzyskać, trzeba umieć skoczyć z brzegu na pływalni, przepłynąć 25 metrów i rękoma wyłowić przedmiot z głębokości sięgającej do ramion. Następną odznaką jest "foczka trixi", przy czym wymagane są dodatkowo: umiejętność pływania na plecach lub kraulem, skok na główkę, nurkowanie, piłka wodna - dryblowanie oraz przewrót w wodzie. 
  • Jazda na rowerze: jest to również bardzo dobra forma ruchu, którą Wasze dziecko powinno opanować jak najwcześniej. Jednak pozwólcie mu samemu pojechać rowerem do szkoły dopiero wtedy, gdy będzie posiadać kartę rowerową.
  • Gry z piłką :   wszystkie dyscypliny sportowe, w których używa się piłki , są wspaniałym treningiem koordynacji. Wasze dziecko może już w wieku szkolnym chodzić na kurs tenisa lub wstąpić do klubu piłkarskiego. Ponadto gry z wykorzystaniem piłki, jako dyscypliny zespołowe, są dobre do nauki zasad fair play i umiejętności pracy w zespole.  
  • Jazda na nartach: Kilkuletnie dziecko jest w idealnym wieku, aby wziąć udział w kursie jazdy na nartach. Tam nauczy się takich podstaw, jak hamowanie pługiem, i powoli je rozbuduje. Stopniowo uzyska więcej pewności i po pewnym czasie będzie mogło zjeżdżać razem z Wami również z trochę bardziej stromych stoków.

Źródło: Heike Kovács, Birgit Kaltenthaler "Moje dziecko uczy się poprzez zabawę" , Wydawnictwo Jedność 2008 r.

Moje dziecko uczy się poprzez zabawę
W Waszym dziecku drzemią uzdolnienia, które powinniście odkryć i rozwijać! Właśnie w pierwszych latach życia maluch wypróbowuje swoje zdolności i codziennie się uczy. W niniejszej książce dowiecie się, jak ważna jest zabawa dla Waszego dziecka, i znajdziecie liczne pomysły i ćwiczenia. Najlepsze zabawy edukacyjne, najbardziej odpowiednie książki i właściwa muzyka dla każdego wieku pomogą w rozwoju Waszego dziecka. W ten sposób wesprzecie jego zdolności i zapewnicie mu pouczające i wesołe dzieciństwo.

 

Foto