Reklama

Zabawy w wodzie – co zrobić, żeby dziecko było bezpieczne?

Nad morzem, na basenie, w ogrodzie… w upalne dni maluchy każdą chwilę mogłyby spędzać w wodzie! Świetnie się składa, bo takie zabawy to nie tylko przyjemność, lecz także okazja do zdobywania nowych umiejętności oraz wszechstronnego rozwoju. Co możemy zrobić, aby wodne szaleństwa przebiegały bezpiecznie?

Odpowiednie warunki

Nieważne, czy jesteśmy nad morzem, czy też wypoczywamy przy basenie, znajdującym się w naszym własnym ogrodzie. Zanim wpuścimy dziecko do wody, sprawdźmy, czy teren jest bezpieczny.

  • Sami wejdźmy do wody – sprawdźmy, czy głębokość i temperatura wody są odpowiednie, a na dnie nie ma ostrych kamieni, muszli, czy też uskoków, sprawiających, że znienacka robi się głęboko.
  • Warunki pogodowe – unikajmy przebywania w wodzie, kiedy słońce świeci najmocniej. Pamiętajmy, że wówczas jeszcze szybciej odczuwamy skutki jego działania. Nie decydujmy się na kąpiel, kiedy woda jest zbyt zimna, szczególnie, jeśli wieje mocny wiatr. W wodzie organizm malucha prędko ulega wychłodzeniu.
  • Basen w ogrodzie – jeśli dziecko korzysta z przydomowego basenu, pamiętajmy, aby po kąpieli nie pozostawiać w nim zabawek. Mogłyby skusić malucha do wejścia do niego pod naszą nieobecność. Jeżeli dziecko jest małe, nie zapomnijmy o ogrodzeniu basenu.
    Plac zabaw z basenem Jungle Safari

Na głębsze wody…

Pływanie to wyjątkowo zdrowy sport i czynność mająca pozytywny wpływ na dziecko. Niestety, wciąż dochodzi do zbyt wielu utonięć oraz groźnych wypadków, których ofiarami są przebywające w wodzie maluchy. Jak ich uniknąć?

 

  • Nieustanna kontrola – nieważne, czy nasza pociecha umie pływać, czy nie – nigdy nie spuszczajmy jej z oka, kiedy jest w wodzie. Starajmy się być na wyciągnięcie ręki, aby w razie czego błyskawicznie zareagować. Pływajmy razem ze starszym dzieckiem, a pilnując małego pływaka, stańmy po stronie, z której woda jest głębsza, by móc odciąć mu drogę.
  • Nauka pływania – im wcześniej zaczniemy uczyć malucha pływać, tym lepiej. Na początek warto nauczyć go choć kilku ważnych elementów np. wstrzymywania oddechu pod wodą czy unoszenia się na plecach.

Co zabrać ze sobą nad wodę?

Oprócz zabawek, które umilą czas podczas plażowania, nie zapomnijmy o przedmiotach, zapewniających naszemu dziecku bezpieczeństwo. Czego nie może zabraknąć w plecaku?

  • Sprzęt do wody – specjalny kostium kąpielowy do nauki pływania, dmuchane kółko, „motylki”… pamiętajmy jednak, że to nie wystarczy, aby zagwarantować bezpieczeństwo, i nie pozostawiajmy dziecka poza kontrolą. Wybierając się na wycieczkę łodzią czy rowerem wodnym nie zapomnijmy o kamizelce ratunkowej – dziecięca powinna mieć usztywniony kołnierzyk, utrzymujący główkę nad powierzchnią głowy. 
  • Kosmetyki i ubranka – przede wszystkim chroniące przed słońcem, a więc nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Weźmy również płaszcz kąpielowy lub ciepłe ubranie, do narzucenia po wyjściu z wody.
  • Apteczka  – miejmy przy sobie chociaż najpotrzebniejsze rzeczy: plastry wodoodporne, opatrunki z gazy wyjałowionej, krem łagodzący na oparzenia słoneczne.

Baseny i zabawki do wody BESTWAY

Ubranka do pływania - Splash About 

Apteczka Wallaboo

Maria Paderewska
Redaktorka prowadząca www.zabawkowicz.pl. Współpracuje z agencjami PR, portalami internetowymi - świetny copywriter. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .

Zobacz inne pomysły na prezent: