Reklama

Najważniejsze, aby dziecko z łatwością zapakowało i odpakowało śniadanie. Klamerki w lunchboxach powinny łatwo się otwierać i szczelnie zamykać, warto wybrać takie, które mają sylikonowe uszczelki, blokujące wydostanie się płynów. To samo dotyczy butelek, bo kto chciałby mieć zalane zeszyty i podręczniki 

Z jakiego materiału powinny być wykonane?

Pojemniki, w które zapakujemy jedzenie musza być do tego przystosowane i spełniać odpowiednie normy unijne. Producenci umieszczają na opakowaniu, że produkt może mieć kontakt z żywnością.

Zgodnie z normami Unii Europejskiej materiał, tworzywo sztuczne użyte do ich produkcji nie może przenosić do żywności żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Użyty materiał nie może wpływać na smak, barwę, aromat, wygląd ani konsystencję żywności.

SYMBOLE NA POJEMNIKACH

Do wszystkich pojemników wprowadzanych do obrotu musi zostać dołączona informacja „do kontaktu z żywnością”, a także informacja na temat ich użytkowania lub symbol (kieliszka i widelca).

Jeśli pojemnik zawiera symbol kieliszka i widelca możesz być pewien, że podczas użytkowania pojemnika nie dojdzie do migracji jego składników do żywności, a także nie wpłynie on na smak i zapach przechowywanego w nim jedzenia.

Na pojemnikach można również znaleźć symbol:

zmywarki – informuje, że pojemnik można bezpiecznie myć w zmywarce,

temperatury – informuje, w jakiej temperaturze możemy użytkować pojemnik np. zamrażać, podgrzewać,

mikrofalówki – można podgrzewać w nim żywność w mikrofalówce,

śnieżynki – informuje, że pojemnik można przechowywać w warunkach chłodniczych / mroźniczych.

Konstrukcja śniadaniówki

Dla młodszych dzieci świetne będą klamerki/kilpsy zamykające pojemnik na kanapkę, ale starszych możemy wybrać pojemniki zamykane na gumkę.

Nowością sią pojemniki-torebki strunowe wykonane z sylikonu plastycznego wielokrotnego użytku, który można używać w mikrofalówce oraz zamrażalniku, a także myć w zmywarce.

Pojemniki z przegródkami ułatwią przygotowanie zbilansowanego, estetycznie wyglądającego posiłku. Możemy włożyć do niego różnorodne, zdrowe przekąski, które dodatkowo będą wyglądały wyjątkowo atrakcyjnie, bo się nie pomieszają.

Butelki, bidony, termosy

Wszystkie elementy, które mają kontakt z ustami, powinny być osłonięte i się nie brudzić, podczas przenoszenia. Powinny mieć trwałe i szczelne zamknięcie. Dla młodszych dzieci wybierzmy 300 ml, dla starszych 500 ml.

Termosy przydadzą się do przechowywania zarówno ciepłych, jak i zimnych napojów. W butelkach plastikowych przeniesiemy wodę, soki oraz jogurty.

Warto przekonać się do termosów, w których możemy przenosić ciepłą zupę lud drugie danie, które ze smakiem zjedzą dzieci w szkole.

Wygoda użytkowania

Nie wszystkie materiały, z których są zrobione śniadaniówki i butelki nadają się czyszczenia w zmywarce. Należy sprawdzić, czy na opakowaniu jest oznaczenie z grafiką zmywarki.Termosy ze stali nierdzewnej czyścimy ręcznie, te z tworzyw sztucznych, jeśli producent oznaczył – możemy myć w zmywarce.

 

 

 

Zobacz inne pomysły na prezent: