Reklama

Każde dziecko prędzej czy później, nauczy się czytać. Ważne by przy tej nauce nasze ambicje nie przerosły możliwości malucha.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż mózg dziecka rozwija się w 40% przez pierwsze 4 lata i kolejne 20% przez 2 lata , czyli od 0 do 6 lat mózg nabywa 80% swojej sprawności. Dlatego ważne jest by odpowiednio go stymulować już od najmłodszych lat. Pierwsze 6 lat życia dziecka są latami kluczowymi i to, czego wówczas się ono nauczy, będzie owocowało w przyszłości.

Dzieci do wieku przedszkolnego uczą się poprzez zabawę, więc siedzenie nad książką na pewno nie przyniesie oczekiwanych efektów.  Warto w tym czasie  wykorzystać dodatkowe elementy, jak literki magnetyczne, książeczki, klocki, puzzle i wszelkie inne przedmioty, które na pewno sprawią, że nauka stanie się przyjemnością, a dziecko będzie chciało więcej się uczyć.

Ważne również by sam rodzic dawał dobry przykład i pokazywał , że czytanie sprawia mu przyjemność, aby książka i czytanie towarzyszyło nam w życiu, tak na co dzień.

Również przy nauce ważne jest to, w jaki sposób przekazujemy dzieciom wiedzę odnośnie czytania.

Można zacząć od poznania literek i tu UWAGA!:  mówiąc litery nazywajmy je krótko : k, n, z,  a nie -ka  -en  -zet. W ten sposób łatwiej przyjdzie dziecku nauka czytania wyrazów.

Następnie kiedy dziecko pozna już literki można przejść do łączenia je w sylaby. Należy zaczynać od prostych słów, tak by maluch się nie zniechęcił, a łączenie sylab w wyraz przychodziło  miarę płynnie.

Można również zacząć od czytania globalnego, czyli od czytania już całych wyrazów. Metoda ta opracowana przez Domana, może być już wykorzystywana u niemowląt, a polega na pokazywaniu maluchowi kilka razy w ciągu dnia kart z wyrazami oraz głośnym ich czytaniu. I tak po jednym wyrazie każdego dnia przez cały miesiąc.

Kolejnym etapem są wyrażenia dwuwyrazowe, takie by dziecku  się dobrze i łatwo kojarzyły, dzięki czemu wzrośnie motywacja do nauki.

 

Jednak z nauką nie można przesadzać, ważne by powtarzać i dać dziecku czas na przyswojenie materiału, oraz czas na zabawę. W czasie nauki czytania pracuje prawa i lewa część mózgu. Lewa odpowiada za głoskowanie, a prawa za syntezą czyli łączenie wyrazów w całość, której sprzyja aktywność ruchowa, związana w wykonywaniem ruchów naprzemiennych jak chodzenie, bieganie czy pływanie. Dlatego poza nauką, należy również dbać o rozwój fizyczny malucha.

Przydatne akcesoria i zabawki przy nauce czytania.

 1. Nauka czytania metodą Glenna Domana - Wydawnictwo WczesnaEdukacja 
 2. Mag Words – Little
 3. Gra wyrazy – Alexander
 4. Znam literki – CzuCzu  
 5. Mata Edukacyjna – Smily
 6. Jabłko z literowym ZOO - VTech
 7. Mówiące pióro. Wyrazy   – Clementoni 
 8. Melissa & Doug - Pieczątki. Alfabet
 9. Litery magnetyczne – Boikido  
 10. Zestaw szablony z alfabetem – Cayola
 11. Laboratorium "Alfabet i słowa" – Karotka Lisciani-Giochi
 12. Układanka magnetyczna. Literki –Quercetti  
 13. I nteraktywny laptop – Smily Play  
 14. Zestaw do nauki czytania małych dzieci – Wydawnictwo Pętliczek
 15. Zestaw do nauki czytania – Szkoła Talentów
 16. ZABAWA W CZYTANIE - zestaw edukacyjny do nauki czytania - Adamigo
 17. To ja Ci mamo poczytam –Wydawnictwo Pętliczek  

 

Wioleta Skawińska
Mama psycholog, od ponad dwóch lat idzie razem przez życie z małą Lusią. Zakochana w córce bez pamięci i spełniająca się w tej roli. Zainteresowania związane z macierzyństwem, rozwojem dzieci oraz dogo i bajkoterapią.
Prowadzi bloga parentingowo-lifstailowego oraz sklep z wyselekcjonowanymi artykułami dla dzieci gu-guga.pl