Reklama

Codzienność odbieramy wielozmysłowo, najintensywniej atakuje nas dynamicznie zmieniający się obraz z telefonów i komputerów. Aby wyciszyć głowę, wystarczy dostarczyć umysłowi bodźców angażujących inne obszary mózgu, aby głowa odpoczęła. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na wspólną zabawę z dziećmi. Zobaczcie też propozycje zabaw, jakie opisałam w galerii.

Spostrzegawczość

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie co się zmieniło, trzeba wykazać się dobrym zmysłem obserwacji. Trening można rozpocząć rozkładając przed sobą różne, drobne przedmioty i prosząc drugiego gracza, aby zmienił ich ułożenie. Coś dodał, coś ujął, gdy odwrócimy wzrok. Możemy użyć do zabawy najróżniejszych przedmiotów, jakie mamy w domu. Dzieci będą zachwycone, gdy rozłożymy leśnych bohaterów gry „ Rok w lesie. Znajdź zwierzaka ” ilustrowanych przez Emilię Dziubak. Celem gry jest wskazanie zwierzęcia, które ukryło się w lesie lub dopiero co się w nim pojawiło. Forma gry przestrzennej angażuje wszystkich uczestników zabawy. 

Zmysł dotyku

Jak rozpoznać kształty, gdy wzrok nam nie pomoże? Warto zdać się na delikatność i wrażliwość naszych dłoni. Każdy kto spróbuje, przekona się, że to dobra zabawa. Swoje zdolności możemy sprawdzić w grze  Box Monster  od Granny, gdzie gracze wcielają się w ekipę ratunkową, która musi w błyskawicznym tempie wyciągnąć z paszczy potwora wszystkie przedmioty pokazane na kartach zdjęć rentgenowskich. Uwaga, można używać tylko tylko rąk.

Taką zabawę możemy przygotować robiąc otwory na ręce w pustym pudełku, wkładając do środka różne, drobne przedmioty, jakie znajdziemy w domu.

Koncentracja

Czy można odwzorować fotografię mając do dyspozycji jedynie zestaw drewienek, garść kamyków lub sznurki?  Obrazki  to neutralna tematycznie  gra , pozbawiona negatywnej interakcji .   Trzeba to  zrobić to na tyle  skutecznie , by inne osoby były w stanie rozpoznać, o którą grafikę chodzi?  Wyjątkowa zabawa, pobudzająca wyobraźnię! Próbując odwzorować obrazek za pomocą prostych elementów ćwiczymy analizę wzrokową, a wspólne odgadywanie, o którą grafikę chodziło, pozwala jeszcze uczestnikom lepiej się poznać.

Aby wygrać rywalizując w  Ubongo Junior 3D  trzeba się bardzo skoncentrować i pozostać czujnym do końca rozgrywki. Gracze, muszą zapełnić klockami 3D wzór wskazany im przez wylosowaną kartę. Działają pod presją czasu, Następnie, z pozostałych klocków układają jak najwyższą wieżę, którą zmierzą linijką w kształcie żyrafy. Im wyższa wieża, tym więcej punktów otrzymają. Zabawa rozwinie  spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz zdolności manualne.

Zdolności plastyczne:

Jeśli chcecie zmierzyć się z geniuszem Picassa, spróbujcie popatrzeć na świat geometrycznie.  Pablito  to artystyczna gra dla całej rodziny. Zadaniem graczy jest odzwierciedlenie obrazów z karty za pomocą figur geometrycznych (z drewna, sznurka i tektury). Im szybciej twoja wizja zostanie poprawnie rozszyfrowana, tym więcej punktów zdobędziesz. Dobra zabawa rozwijająca kreatywność.

Jeśli chcemy, aby małe dziecko zabrało się za malowanie pędzlem i w efekcie nie planujemy odmalowywania mieszkania czy froterowania posadzki – dajmy maluchowi kolorowanki wodne  Auzou . Wystarczy trochę wody i szczypta cierpliwości, aby pod ręką młodego artysty pojawiły się wielobarwny obraz.

Książki.

Książki z pomysłami.

Jeśli kreatywność rodziców spada, nic prostszego, jak sięgnąć po książkę z pomysłami.

Poradnik Małgorzaty Cieślak „ Gry i zabawy dla dzieci ” zawiera kilkaset zabaw, prostych i bardziej skomplikowanych, przeznaczonych dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

Naturalnie Montessori  to 35 kart z aktywnościami dla maluchów, które rozwiną pewność siebie i niezależność dziecka. Autorki:  Magdalena  i  Katarzyna Szcześniewskie  z Centrum Edukacji Montessori, opracowały zestaw ciekawych ćwiczeń koncentrujących się na nauce określonej umiejętności. 7 obszarów tematycznych: życie codzienne, mała motoryka, sensoryka, język, sztuka, botanika i zoologia. Komentarze eksperta- naukowe omówienie każdego ćwiczenia.

Smakowita Sensoryka  to 21 przepisów, dzięki którym Twój maluch zostanie szefem kuchni, artystą i żądnym nowych przygód smakoszem! Każdy z przepisów uczy dzieci zabawy z jedzeniem, jednocześnie kładąc nacisk na sensoryczne doznania.