Reklama

Wszystkie dzieci uwielbiają bawić się zabawkami. Dzieci w wieku 2-3 lat preferują jeszcze zabawy samodzielne, choć chętnie podpatrują, to co obok nich właśnie robią ich rówieśnicy. W tym wieku dobrze wybierać zabawki, które poza stymulowaniem wielu zmysłów, zachęcają do aktywności fizycznej, a także wchodzą z dziećmi w różnego rodzaju interakcje wzbogacając ich repertuar reakcji na różne sytuacje, czy słownictwo.

Dzieci 4-5 letnie częściej, bawią się wspólnie wymyślając nowe zabawy i wcielając się w różne role, dzięki czemu maluchy poznają różne funkcje społeczne. Uczą się słuchać i akceptować pomysły, emocje innej osoby, jak również wyrażać swoje. Tu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju instrumenty muzyczne, dzięki którym maluchy mogą wyrażać swoją ekspresję, rozładowywać napięcia czy kreatywnie wcielać się w rolę muzyków.

Dzieci starsze 6 letnie głównie skupiają się na zabawach zespołowych które nastawione są na jakiś cel. Takie zabawy zwłaszcza na świeżym powietrzu sprzyjają harmonijnemu fizycznemu rozwojowi dziecka, mobilizują do aktywności fizycznej, dzięki czemu poprawiają koordynację ruchową i sprawność, ale także uczy współdziałania, umiejętności społecznych i funkcjonowania w grupie.

Dzieci starsze lubią też się uczyć, zdobywać wiedzę o świecie i zadawać ciągle pytania, dlatego ważną funkcją w rozwoju naszych pociech odgrywają zabawki edukacyjne. Np. różnego rodzaju tablety, smart-wachte, które nie tylko wprowadzają dzieci w świta technologii, ale poprzez zabawę pozwalają im samodzielnie poszerzać wiedzę, słownictwo, uczą myślenia logicznego, rozwijają pamięć oraz umiejętność analizowania.

Zobaczcie nasze zestawienie

Zobacz inne pomysły na prezent: