Reklama

Chociaż śnieg i mróz potrafią nieraz utrudnić nam życie, to stwarzają też świetną okazję do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Warto spędzić ferie zimowe (lub zwykły weekend) na takiej zdrowej aktywności. Który sport zimowy dla dziecka wybrać?

Narty biegowe

Bieganie na nartach jest często niedoceniane, a czasem... uważane za nudne zajęcie. Tymczasem to nie tylko świetny sport dla rodziny, lecz także aktywność niezwykle korzystna dla całego organizmu malucha. Rozwija koordynację (zwłaszcza naprzemienną symetrię ruchów), zwiększa wydolność mięśni, stawów oraz układu oddechowego. Co więcej, to doskonała okazja na poznawanie okolicy, biegając po parkach, lasach czy łąkach. Możemy też organizować różnego rodzaju konkursy i wyścigi, a ze starszakami również dłuższe wyprawy.

 

Źródło: nartybiegowe.org


Kiedy zacząć? Do udanego biegania na nartach konieczna jest chociaż minimalna koordynacja ruchów, zatem przed trzecim rokiem życia aktywność ta nie będzie miała większego sensu. Rozpocząć swoją przygodę z tym sportem można w 4. roku życia, a najbardziej skorzystają na niej dzieci w wieku 5-6 lat.

Bezpieczeństwo: Bieganie na nartach to sport wyjątkowo spokojny i bezpieczny - niewielka prędkość oraz krótka faza nagłego zbliżenia ciała dziecka do ziemi powodują, że raczej nic mu nie grozi.

Narty zjazdowe

Zjeżdżanie na nartach z górki (bądź prawdziwego stoku) to ogromne przeżycie dla każdego dziecka. Chociaż przynosi wiele radości, wiąże się czasem także z negatywnymi emocjami - lękiem czy zniechęceniem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie malucha do samodzielnych zjazdów. Narty zjazdowe pomagają kształtować zmysł równowagi, wyczucie własnego ciała, koordynacjęplastyczność oraz elegancję ruchu. Nasze pociechy uczą się także przewidywać skutki swoich działań, obserwować innych oraz unikać niebezpieczeństw.

 

Źródło: sheknows.com


Kiedy zacząć? Pamiętajmy, aby nigdy nie zjeżdżać na nartach z małym dzieckiem w nosidełku czy w chuście! Na stoku maluchy mogą próbować swoich sił już od 2-3 roku życia, w tym celu korzystają jednak ze specjalnych, krótkich nart i raczej maszerują niż zjeżdżają. Od 3-4 rż. możemy oswajać dziecko z "prawdziwymi" nartami, jednak najlepszym momentem na rozpoczęcie przygody z nartami zjazdowymi jest 4-5 lat. Dopiero wtedy mięśnie, stawy oraz kości stają się przygotowane do takich obciążeń. 

Bezpieczeństwo: Aby nauka jazdy na nartach nie zakończyła się przykrym wypadkiem, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim - konieczny jest odpowiedni kask (dajmy dziecku dobry przykład i też go załóżmy!), a także gogle i rękawice. Pamiętajmy o wyregulowaniu sprzętu, najlepiej skorzystajmy w tej kwestii z pomocy specjalisty. Ważną sprawą jest zawsze rozgrzewka - aby nie była nudna, możemy zaproponować niestandardowe rozwiązania np. turlanie się po śniegu czy grę w berka. Pewne problemy, a także lęk dziecka budzić mogą wyciągi narciarski. Nie zapominajmy o wspieraniu dziecka podczas pierwszych wjazdów i asekurowaniu go przez cały czas. 

Sanki

Sanki uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Dzięki nim zimowe spacery stają się o wiele bardziej atrakcyjne! Ich niewątpliwym plusem jest także stosunkowo niska cena. Świetnie integrują całą rodzinę i pozwalają spędzać razem czas wśród śmiechu i dobrej zabawy.

 

Źródło: sheknows.com


Kiedy zacząć? Już kilkumiesięczne maluchy możemy wozić na sankach, jednak zjeżdżanie z nimi z nawet niewielkiej górki nie jest dobrym pomysłem. Z dzieckiem w wieku 2-3 lat możemy już zjeżdżać, wybierając jednak niewielkie pochyłości. Maluchy w tym wieku chętnie będą ciągnąć sanki, na których przejedzie się ulubiony miś czy lalka. Dzieci w 4-5 rż. możemy zabrać na bardziej stromą górkę, wciąż jednak najbezpieczniej będzie zjeżdżać razem z nimi. Czas na samodzielne zjazdy, nawet z większych wzniesień, przychodzi około 6. rż

Bezpieczeństwo: Najważniejsze, aby wybrać odpowiednie sanki dla dzieci, dopasowane do wieku i umiejętności - dla niemowlaków potrzebne będą zabudowane, stabilne sanki, najlepiej z pasami. Wszystkie maluchy, które zjeżdżają z górki (nawet z rodzicami) koniecznie muszą mieć założony kask. Nie zapominajmy też o asekuracji starszaków, nawet tych, którym pozwoliliśmy na samodzielne zjazdy - nie spuszczajmy ich z oka! Musimy pamiętać, że dzieci nie potrafią tak jak dorośli przewidywać konsekwencji upadku.

Łyżwy

Jazda na łyżwach wywiera niezwykle pozytywny wpływ na nasze dzieci - kształtuje koordynację ruchuelegancję oraz dynamikę, uczy pełnej kontroli nad własnym ciałem. Do tego rozwija percepcję przestrzenną, równowagę, rytm oraz planowanie ruchu. A jaka jest przyjemna!

 

Źródło: barnorama.com


Kiedy zacząć? Ze względu na cechy wzrostu małego ciała oraz stosunkowo wysokie ryzyko kontuzji, najlepiej rozpocząć jazdę na łyżwach ok. 5-6 roku życia. Pamiętajmy, że zanim poślemy dziecko na zajęcia z jazdy figurowej bądź zapiszemy je do drużyny hokejowej, powinno dobrze opanować podstawy tego sportu. 

Bezpieczeństwo: Przede wszystkim, zapomnijmy o trenowaniu jazdy na łyżwach na przypadkowych zamarzniętych stawach czy małych zbiornikach wodnych. Jedynym odpowiednim miejscem na to jest lodowisko. Ze względu na twardość podłoża, upadki mogą być bolesne, a niekiedy niebezpieczne. Dlatego kask jest absolutnie obowiązkowy! Pomocne będzie także grube, ciepłe, oddychające ubranie. 

 

Tekst powstał na podstawie książki fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego MAMO TATO co Ty na to? 2.

Zdjęcie pochodzi ze strony kidventurous.com