Reklama

Matematyka to królowa nauk, nie jest jednak tajemnicą, że jej poznawanie często bywa dla dzieci prawdziwą zmorą. Tymczasem poznawanie cyfr i działań matematycznych może być świetną zabawą i… sposobem na zabicie nudy!

 

Witaj w świecie matematyki!

To właśnie w przedszkolu dzieci najczęściej zaczynają liczyć, nierzadko na tym etapie rozwoju żywo interesują się cyframi. Niektóre maluchy przejawiają w tym czasie wyjątkowe zdolności matematyczne – jeśli nasza pociecha bez trudu zapamiętuje rozkład jazdy autobusu albo z chęcią wylicza należną resztę w sklepie, nie ignorujmy tego sygnału! Przedszkole to doskonały czas, aby pokazać dziecku, że matematyka to nie nudna teoria, a praktyczne umiejętności, które przydadzą się w sklepie, w kuchni, w pracy. Naszym zadaniem jest zainteresowanie go tymi zagadnieniami oraz rozbudzenie jego ciekawości poprzez wspólną zabawę i ciekawe zadania. Pamiętajmy, pierwszą zasadą jest, aby nie przeszkadzać – czyli w tym przypadku nie zniechęcić do matematyki poprzez stawianie zbyt wysokich wymagań.

 

 

  • Ciekawe książki – warto sięgnąć po kolorowe i ciekawe dla dziecka publikacje, przybliżające mu kwestie związane z liczbami, miarą, kształtami itp. Szczególnie cenne są odniesienia do codziennego życia, znanego maluchowi.
  • Gry edukacyjne – będą pomocne w nauce podstawowych umiejętności matematycznych, takich jak liczenie od jednego do dziesięciu oraz wykonywanie najłatwiejszych działań.
  • Kasa sklepowa – zabawa w sklep to jedna z ulubionych dziecięcych rozrywek. A jednocześnie doskonała okazja do nauki liczenia!

 

Jak rozwinąć wyobraźnię przestrzenną

Kto wie, może pod naszym dachem chowamy przyszłego świetnego inżyniera? Nawet jeśli nie, to wyobraźnia przestrzenna i zdolność abstrakcyjnego myślenia przyda się każdemu – w szkole i w codziennym życiu. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy trenować takie umiejętności, maluch łatwiej poradzi sobie z geometrią, rysowaniem brył oraz wykresów. Warto tu sięgnąć przede wszystkim po niezastąpione klocki, które są idealnym narzędziem dla małych konstruktorów. Na szczególną uwagę zasługują klocki konstrukcyjne – zadaniem dziecka jest układanie ich w ściśle określony sposób, dzięki czemu spełniać będą należycie swoją funkcję.

 

 

  • Spirograph – znana i lubiana zabawka, pozwalająca na tworzenie barwnych wykresów, spirali oraz skomplikowanych krzywych matematycznych, od których trudno oderwać wzrok. Zabawa nim pochłonie dziecko na długi czas i z pewnością nie pójdzie na marne.
  • Klocki konstrukcyjne Eitech – pozwalają na tworzenie imponujących pojazdów, takich jak helikopter czy dźwig. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną i kreatywność małego konstruktora.
  • Kulodromy – ten wyjątkowy rodzaj klocków dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji! Mały inżynier musi ułożyć elementy w taki sposób, aby mogły przemieszczać się po nich specjalne kule. To świetny trening umiejętności dziecka oraz zajmująca zabawa.

 

W szkole

Pierwszaki czasem czują się nieco zagubione wchodząc w świat matematyki. Aby ułatwić im pierwsze zetknięcie się z poważniejszymi zadaniami, warto trenować w domu. Z pomocą przyjdą nam różnego rodzaju karty pracy oraz multimedialne materiały edukacyjne. Dzięki możliwości ich drukowania maluch ma możliwość wykonywania jednego zadania kilka razy, a przez to utrwalenia nowo zdobytej umiejętności. Na rynku znajdziemy także sporo przydatnych gadżetów, dzięki którym nauka matematyki będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

 

  • Karty edukacyjne od Bazgroszyt.pl – dzięki tym wciągającym oraz pięknie przygotowanym zadaniom dziecko z chęcią spróbuje swoich sił i zmierzy się z matematycznymi zadaniami o różnym poziomie trudności.
  • Hyper Blast – zabawka, dzięki której dziecko będzie miało okazję do poćwiczenia refleksu oraz wykonywania prostych działań matematycznych. Przyjemne z pożytecznym!
  • Tuba do nauki tabliczki mnożenia – „wkuwanie” tabliczki mnożenia może być nudne… Warto ułatwić naszym pociechom to zadanie i zaproponować praktyczną, kolorową tubę, z którą nauka pójdzie szybciej.

 

 

Maria Paderewska
Redaktor prowadząca www.zabawkowicz.pl. Copywriter, współpracuje z agencjami PR oraz portalami internetowymi. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .