Reklama

Każda szkoła przygotowuje własne wytyczne, dotyczące tego, co powinno się znaleźć w szkolnej wyprawce maluchów. Niemniej jednak, większa część pierwszego szkolnego wyposażenia jest podobna we wszystkich placówkach. Czego nie może zabraknąć?

Piórnik

Jest dla dziecka bardzo ważny! Pozostawmy mu zatem dużą swobodę, jeśli chodzi o jego wybór. Pamiętajmy, aby wśród gąszczu ofert przygotowanych przez producentów wybrać tę najlepiej dopasowaną do konkretnej sytuacji i potrzeb.

 • Klasyczny piórnik „z gumkami” – jedno lub kilkukomorowy, zapinany na zamek błyskawiczny, z wyposażeniem lub bez. Polecany w przypadku młodszych dzieci, którym pomaga w zachowaniu porządku i szybkim znalezieniu potrzebnych przedmiotów. Minusem jest ciężar oraz spore rozmiary niektórych modeli.
 • Piórnik saszetka lub piórnik tuba – dla starszych dzieci lub dla tych, które nie lubią ciągłego wkładania i wyjmowania przyborów z gumek. Zajmuje mniej miejsca, zwykle jest lżejszy. Najmłodszym dzieciom może jednak zająć sporo czasu odnalezienie w nim ulubionego długopisu. Może być wykorzystany jako pojemnik na same kredki czy flamastry.
 • Piórnik pudełko – drewniane, plastikowe, metalowe… Zwykle jest niezbyt pojemny, dlatego używany jedynie jako dodatkowy pojemnik na część przyborów. Minusem bywa obijanie się przyborów o twarde ścianki i hałasowanie.
 • Piórnik do szkoły zwijany lub składany   – prawdziwa nowość i hit na rynku, jest to najczęściej materiałowy piórnik z gumkami, który możemy zwijać lub składać w specyficzny sposób, uzyskując zgrabną, poręczną paczuszkę, czy też… pysznego kebaba :)  
 • Design – w przypadku piórnika to podstawa, ma on bowiem cieszyć oko malucha i zapewnić mu dobre samopoczucie przez cały dzień. Najczęściej dzieci wybierają piórniki z podobiznami bohaterów ulubionych bajek. Dziewczynki preferują też wizerunki zwierzaków czy kwiatków, chłopcy – ciemne kolory, auta bądź roboty.

 

Artykuły do pisania

 • Długopis lub pióro kulkowe – prawdopodobnie przyda się jedno i drugie. Wybierajmy przybory pomocne w nauce pisania, a więc ergonomiczne , zapewniające prawidłowy chwyt oraz nacisk. Zwróćmy uwagę na miejsce, w którym dziecko chwyta długopis lub pióro – pokrycie specjalną gumą zapobiega wyślizgiwaniu się go z rączki. Warto też skorzystać z modeli dla lewo i praworęcznych . Idealny przyrząd do pisania musi pisać lekko i nie brudzić , na topie są także długopisy i pióra zmazywalne . Standardowe wyposażenie obejmuje pióro kulkowe z wymiennymi wkładami, oraz kilka długopisów w podstawowych kolorach – czarnym, niebieskim, czerwonym i zielonym.
 • Ołówek – lub dwa, na wszelki wypadek. Do wyboru mamy ołówki zwykłe i automatyczne. Wybierajmy jedynie te z grubym wkładem , który nie złamie się szybko, zniechęcając malucha. Warto też zdecydować się o ołówek trójkątny lub specjalnie wyprofilowany , pozwalający zachować odpowiednie ułożenie dłoni oraz chwyt. Wiele modeli posiada specjalne wypustki antypoślizgowe , możemy też dokupić nakładkę do nauki pisania . Dobry ołówek powinien bez trudu dać się wytrzeć gumką.
 • Kredki – zazwyczaj ołówkowe oraz świecowe, czasem również pastele. Pamiętajmy, że dziecko nie musi mieć największego dostępnego w sklepie zestawu, ciężkiego, niepraktycznego i… niepotrzebnego maluchowi na tym etapie. Wybierajmy podstawowe kolory, w poręcznych i niewielkich opakowaniach. Warto postawić na produkty dostosowane do dzieci – ergonomiczne , niebrudzące , niełamliwe . Prawdziwym hitem są np. kredki ołówkowe z ABS-em , zabezpieczającym przed złamaniem. Ciekawym rozwiązaniem są też kredki 3 w 1 , łączące w sobie kilka opcji np. kredki ołówkowej, świecowej i akwareli.
 • Farby – zazwyczaj plakatowe, czasem również akwarelowe. Zwróćmy uwagę na to, czy są bezpieczne i zmywalne . Ważną ze względów praktycznych kwestią jest ich przechowywanie . Wybierzmy jak najwygodniejsze w użyciu opakowania, łatwe w obsłudze dla malucha i zapobiegające wysychaniu farb.
 • Temperówka – bezpieczna, koniecznie z pojemniczkiem na wiórki.
 • Gumka – wycieranie nią nie powinno wymagać wysiłku, nie może niszczyć papieru.
 • Nożyczki – bezpieczne, łatwe w obsłudze, dostosowane do dziecięcej rączki, dobrze tnące (a nie gniotące papier). Takie z większą ilością ostrzy przydadzą się do prac plastycznych.
 • Linijka, ewentualnie ekierka – w przypadku pierwszaków sprawdzają się elastyczne, niełamliwe przybory, z wyraźnie zaznaczoną skalą.
 • Oprócz tego przydadzą się : plastelina, klej w sztyfcie, blok (rysunkowy i techniczny), papier kolorowy, pędzle, kubeczek na wodę, teczki zapinane na gumkę.

Nie zapomnijmy podpisać wszystkich elementów wyprawki! Użyjmy specjalnych naklejek lub niezmywalnego pisaka.

Maria Paderewska
Redaktorka prowadząca www.zabawkowicz.pl. Współpracuje z agencjami PR, portalami internetowymi - świetny copywriter. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .