Reklama

Chociaż przedszkolaki nie muszą nosić ze sobą książek i zeszytów, plecaczek z pewnością będzie im potrzebny. Przyda się zarówno do noszenia ulubionej maskotki, ubranka na zmianę czy kanapek, jak też podczas wycieczek bądź spacerów. Co rodzice powinni wziąć pod uwagę podczas wyboru plecaka dla małego dziecka?

Co znajdziemy w sklepach?

Szukając plecaka dla swojego przedszkolaka, natkniemy się z pewnością na bardzo różne propozycje:

 • Plecaki materiałowe – dostępne w różnych wersjach np. w formie worka z szelkami, wesołych zwierzaczków, z zapięciem a’la listonoszka. Szczególnie polecane ze względu na swoją „piórkową” wagę. Zazwyczaj jednokomorowe, o prostej budowie.
 • Plecaki z tworzywa sztucznego – nieco sztywniejsze, często posiadające dodatkowe kieszonki np. na picie. Jeśli tylko materiał jest dostatecznie lekki oraz pozbawiony szkodliwych substancji, również będą dobrym wyborem.
 • „Mini-tornistry – polecane starszym przedszkolakom lub zerówkowiczom, którzy mają więcej przedmiotów do noszenia. Zalety to większa ilość przegródek i pojemność, często ergonomiczny tył. Minus – większa waga i rozmiar.
 • Plecaki na kółkach – pomagają odciążyć plecy, ponieważ są ciągnięte na kółkach, z pomocą teleskopowo wysuwanej rączki, a nie noszone za pomocą szelek. Jednak najmłodsze przedszkolaki raczej nie poradzą sobie z ich obsłużeniem, mogą też przyciąć sobie paluszki podczas wsuwania rączki.
 • Torby i torebeczki – nie polecane do codziennego użytkowania, prowadzą do nierównomiernego obciążania ramion i kręgosłupa. Mogą być także niewygodne do noszenia dla najmłodszych dzieci, zsuwać się z ramion. Wykorzystujmy je np. podczas krótkich zakupów.
 • Plecaki designerskie – często na pierwszy rzut oka przypominają raczej kosmiczne stwory lub bajkowe zwierzątka! Doskonale, maluch z pewnością pokocha taki plecaczek i niechętnie będzie się z nim rozstawał. Sprawdźmy jedynie, czy sprzęt jest bezpieczny, solidny i wygodny.
 • Plecak ze smyczą – nieco kontrowersyjny, lecz dla wielu osób niezwykle praktyczny pomysł. Przytwierdzana do tyłu plecaka kolorowa smycz pozwala zapanować nad dzieckiem w takich miejscach, jak lotnisko, dworzec czy zatłoczona ulica.

Idealny plecak – jaki powinien być?

Plecak przedszkolaka powinien zdecydowanie różnić się od tego, z którym maluch powędruje do pierwszej klasy. Wynika to przede wszystkim z różnych potrzeb – w szkole konieczne będzie noszenie ze sobą sporej ilości przedmiotów, w przedszkolu większość rzeczy dostępnych jest na miejscu. Plecak pełni więc nieco inną rolę, służąc zwykle do przenoszenia drobiazgów bądź ulubionych zabawek i dając dziecku poczucie bezpieczeństwa. Na co zatem warto jest zwrócić uwagę?

 • Waga – plecak dla maluszka musi być lekki, nie obciążający pleców. Dlatego polecane są produkty materiałowe, „workowate”.
 • Wymiary – przedszkolak nie musi (a nawet nie powinien) nosić ze sobą zbyt wiele rzeczy. Zdecydujmy się więc na pojemny, lecz niewielki plecaczek. Wymiary ok. 33 cm (wysokość), 28 cm (szerokość), 10 cm (głębokość) powinny w zupełności wystarczyć.
 • Materiał – powinien być solidny i pozbawiony wszelkich toksycznych substancji. Może być to różnego rodzaju płótno bądź lekkie tworzywa. Uwaga! Sprawdźmy czy plecak można prać, to bardzo ułatwia sprawę.
 • Szelki – regulowane, z przyjemnego w dotyku materiału, najlepiej z miękkimi poduszeczkami, które zapobiegną otarciom. Powinny być zawsze dobrze dopasowane do wzrostu dziecka – plecak musi dość ściśle przylegać do jego pleców. Uczmy malucha od małego, aby nosił plecak na obu ramionach, nigdy na jednym!
 • Grube, solidne szwy – pozwolą nam używać plecaka dłużej…
 • Materiał wodoodporny – ochroni przed deszczem, a także różnymi przygodami, jak wylany soczek czy woda.
 • Prosta budowa – dla początkujących przedszkolaków najlepsze będą proste plecaki jednokomorowe, w innych maluszek może po prostu się zagubić. Starszym dzieciom możemy kupić plecak z większą ilością komór lub z dodatkowymi kieszonkami.
 • Zapięcia – jak najprostsze, z którymi dziecko nie będzie miało problemu. Dla najmłodszych może mogą być to rzepy, gumka ściągająca. Później sprawdzi się zamek błyskawiczny bądź specjalne zapięcie.
Maria Paderewska
Redaktorka prowadząca www.zabawkowicz.pl. Współpracuje z agencjami PR, portalami internetowymi - świetny copywriter. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .