Reklama

SZCZOTECZKI

 • CURAPROX (Szwajcaria)

CuraKid 4260 dla wieku od 0-4 lat 
posiada bardzo miękke włosie (własny patent CUREN, każda szczoteczka tej marki je posiada). Na główce szczoteczki znajduje się 4260 sztuk tego właśnie włosia - gdzie ogólnodostepne szczoteczki mają po ok. 500-600 szt.
Dokłanie doczyszczą z przestrzeni międzyzębowych osad nazębny, a sama główka posiada gumową osłone chroniącą przed poranieniem w dziasełka oraz uszkodzeniem mechanicznym szkliwa. W rączce jest stopka do pionowania szczoteczki.

SensitiveYoung 2640 dla wieku 5 - 8 lat 
dzięki małej główce dociera do każdego miejsca w jamie ustnej, doskonale oczyszcza linię przydziąśla. Jest delikatna, nie podcina szyjek i nie "wyczyszcza", nie ściera szkliwa.

 • Ortodent (Norwegia)

Szczoteczka Ortodent gold "mini" 0-5 lat

Szczoteczka Ortodent gold "midi" 6-10 lat

Są to bardzo trwałe szczoteczki mają wycieniowaną strukturę włosia tzn. dwa rzędy włosia: dłuższego i krótszego. Szczoteczki są wzmacniane bakteriologicznie - posiadają na swoim włosiu jony złota, które redukują ilość bakterii w jamie ustnej a samej szczoteczce również pomagają zachować odpowiednią higienę u nasady włosia przy główce

 • GUM (USA)

Można jeszcze wspomnieć o szczoteczkach firmy GUM (producent SunStar GUM America)
które jeszcze bardziej dzielą grupy dzieci w zależnosci od ich wieku
0-2 GUM baby - bardzo mała główka! długa rączka ułatwiająca mamie czyszczenie ząbków - to nie jest spotykalne w innych szczoteczkach
3-6 GUM kids - zaokrąglona rączka pasuje do wszystkich typów chwytu dziecka
7-9 GUM junior - ma cienką szyjkę ułatwiająca dotarcie do dalej osadzonych zębów, ma także specjalną podkładkę na kciuk

Wszystkie szczoteczki GUM mają poprostu pomniejszone główki z delikatnym włosiem. Posiadają także zaokrąglone, bezpiecze chwyty-rączki dla lepszej kontroli.

Dystrybutor: ELER

PASTY


Pasty z fluorem podajemy po skończonym 2 roku życia - wtedy szkliwo jest w stanie wchłonąć fluor. Czasami spotykamy się z rodzicami którzy uważają, że ząbki myjemy dziecku dopiero jak skończy 2 latka bez fluoru.

bez fluoru

 • NENEDENT baby
  Pasta do pierwszych ząbków maluszka do 24 miesięcy wraz z silikonowym paluchem-szczoteczką zawiera bezpieczny żel krzemowy, oczywiście bez mentolu i konsewantów. Zawiera Xylitol (13%) - substancję hamującą próchnicę. Niska ścieralność: 25 RDA.
 • NENEDENT bez fluoru do 4 lat
  Dla dzieci, które otrzymywały by suplementy, tabletki z fluorem, czy nawet fluor w wodzie mineralnej. Posiada żel krzemowy szczyszczający osady, zawiera Xylitol (13%) - substancja hamująca próchnicę, bez konserwantów, mała ścieralność pasty 40 RDA.
  Nenedenty nie zawierają SLS'u! (taniego mydła wysuszającego śluzówkę jamy ustnej)
 • BioRepair Junior  wiek: 0 -13 lat 
  Substancją remineralizującą szkliwo dziecka jest hydroxyapatyt - naturalny budulec szkliwa i zębiny(!), zawiera Xylitol, bez konserwantów bez SLS.

z fluorem

 • Enzycal można stosować pod nadzorem dorosłych u dzieci powyżej 4 lat.
  Pasta zawiera fluor i sorbitol, posiada także enzymy naturalne naszej śliny- wzmacnia system immunologiczny jamy ustnej (chroni przed aftami, grzybami - brudne paluchy do buzi...). Nie zawiera SLS i konserwantów.
 • ELGYDIUM kids 2-6 (Francja) 
  Pasta ma dwa smaki. Zawiera aminofluorek II gen (patent producenta Pierre Fabre ), z aminofluorkiem mamy do czynienia w pascie Elmex gdzie związki fluorowe wbudowują się szybciej niż normalny fluor po 2 min mycia zębów. Reasumując pasta Elgydium jest szybsza od elmex'u - remineralizuje już od pierwszych chwil - pasta dla "niecierpliwych" :).
 • Podobnie pasta juniorska ELGYDIUM junior 7-12
  Pasta dedykowana do zębów stałych z odpowiedno większą dawką fluoru dostosowaną do wieku.
 • GUM kids wiek 2-6 (USA) 
  jedna ze smaczniejszych (truskawkowa) past jakie mamy dla dzieci, zawarty w paście fluor wraz z isomaltem (tylko firma GUM to stosuje) który przyspiesza wchłanianie, remineralizowanie fluorem na powierzchni szkliwa (poprostu nie musi być dużo fluoru w paście aby uzyskać jego kilkukrotne mocniejsze działanie), niska ścieralnośc produktu. 
 • Jest także pasta juniorska GUM Junior wiek 7-12  
  I tu co ciekawe: GUM do tej pasty opracował płyn do ust dla dzieci który 5-krotnie wzmacnia remineralizację fluoru - taka fluoryzacja dla zebów.
 • Pasta ApaCare  potrafi wzmacniac szkliwo powierzczniowo nanohydroxyapatytem (budulec szkliwa i zębiny), dodatkowo potrafi się złuszczać - kiedy rano umyjemy ApaCare zęby, na powierchni z czasem po spożywaniu przybywa nań bakterii i osadów, a my podczas połykania śliny lub jej wypluawania oczyszczamy sobie powierzchnię szkliwa i w sumie mamy czyste zęby.
  Paste mogą stosować dzieci po 6 roku życia pod kontrolą dorosłych.

ODŻYWKI NA SZKLIWO

Moża stosować preparaty wzmacniające szkliwo (produkty bez fluorowe).

 • GC MI Tooth Mousse
  Preparat oparty na kazeinie białka krowiego (uwaga alergicy!) zawiera bioaktywne wapnie i fosforany wbudowujące się w całą grubość szkliwa, a nie tylko powierzchniowo jak to czyni fluor. Trzeba oczyścić zęby z osadów i nałożyć preparat na noc, kontakt ze śliną wzmacnia działanie preparatu. Mogą go stosować nawet kobiety w ciąży. Dobry preparat na tzw. agresywną próchnicę.
 • ApaCare Care&Repair żel naprawczy do 6 lat
  zawiera naturalny budulec szkliwa nanohydroxyapatyt, uszczelniający szkliwo, pokrywający jego powierzchnię, wzmacnia ją.

Autorem tekstu jest Pan Marcin Macewicz z dentylium.pl