Reklama

Na takie pytania musiał sobie odpowiedzieć każdy rodzic. Ale utrzymanie porządku to ważna lekcja także dla każdego dziecka. Dzięki niemu będzie mogło prawidłowo i bezpiecznie się rozwijać, a sortowanie i układanie zabawek można zamienić w świetna zabawę.

Potrzebujemy do tego cierpliwości, czasu i pomysłu oraz podejścia pedagogicznego.

Sprytne rozwiązania

Aby utrzymanie porządku stało się domeną dziecka, a nie naszą, musimy dostosować pokój do możliwości dziecka.  Kartony, pudełka i kosze na zabawki powinny być na wysokości rączki dziecka. Drobne zabawki dziecko z łatwością do nich wrzuci, a rozpoczynając zabawę, poradzi sobie z ich wyjmowaniem. Rodzice zyskają czas dla siebie, bo nie muszą już biegać do pokoju i podawać kolejne zabawki. Najważniejsze – w ten sposób uczymy malucha samodzielności, ale też samostanowienia, bo decyduje, jak i czym będzie się bawił. Pomijam radochę z grzebaniu w pudłach i odkrywania dawno niewidzianych skarbów.

Najłatwiej rozłożyć i złożyć zabawki możemy mając Worek na zabawki Play&Go. Rozłożony, będzie, jak mata lub dywan służył jako przestrzeń do zabawy, a potem, jednym ruchem ściągniemy go chowając wszystkie zabawki w jednym miejscu.

Szafy i regały dla dzieci

Szafy Montessori Momiki mają niewielkie rozmiary, nisko zamontowany drążek, łatwy dostęp do pudeł na ubrania lub zabawki to pomysł na samodzielność dziecka. Łatwo tak utrzymać porządek, nauczyć się sortowania i układania ubrań.

Regał z pojemnikami do przechowywania, ma mocną i stabilną konstrukcję. Świetnie się sprawdzi nie tylko w domu, ale i w przedszkolu. Dzięki niej sprzątanie i sortowanie, może się stać prawdziwą przyjemnością. Jego rozmiar można dobrać do wielkości wnętrza.

Książki dla dzieci można elegancko i praktycznie wyeksponować w drewnianej biblioteczce. Maluch z łatwością sięgnie po nowe tytuły, a ciekawie wyeksponowane wydawnictwa, zachęcą do czytania i jest większa szansa, że pomogą rozkochać go w literaturze.

Pojemniki do przechowywania

Obrotowy regał Juupi, pomieści zabawki i książki, może stać się przestrzenią do zabawy, a potem możemy go obrócić pozostawiając przestrzeń czystą i schludną. Meble w pokoju dziecka mogą mieć jak najbardziej bajkowy charakter. Stoliczek na zabawki Spike przypomina smoka. Można na nim ustawić, książki i zabawki, jego kształt z pewnością ubarwi każde wnętrze. Czy telewizor może stać się schowkiem na zabawki. Tak, z powodzeniem, jeśli wygląda jak półka na zabawki Denver.

Stoliki i miejsca do pracy

Zorganizowanie miejsca do pracy i zabawy spowoduje, że nawet najmniejsze dziecko, które zaczęło chodzić, będzie mogło stanąć i bawić się przy nim. Świetnie, jeśli stolik ma wiele elementów sensorycznych, tak jak Drewniany progresywny stolik edukacyjny Janod. Dużym atutem, jest możliwość wydłużenia nóg, aby mebel rósł razem z dzieckiem. Blat stolika można też obrócić i korzystać z tablicy sucho ścieralnej.

Własny kącik zabaw będzie bardziej funkcjonalny, gdy obok stolika zawiśnie na ścianie modułowa tablica z wymiennymi akcesoriami – Szparagi Pegboard. Różne rozmiary tablic można samodzielnie ozdobić półeczkami, haczykami, tackami i kubkami, wypełniając je potrzebnymi przedmiotami. Koncepcja pozwoli na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni dodatkowo pobudzając kreatywność dziecka, wspierając naukę sprzątania i organizację.

Przestrzeń do zabawy

Dzieci wiedzą, że każde miejsce jest dobre do zabawy. Są jednak miejsca magiczne, takie, jak tipi. W taki świat przeniesie się wiele zabaw i jeśli będą tak piękne jak Namiot Tipi Natura Boho, może zagoszczą nawet na stałe w salonie.

Zabawa na podłodze daje wiele swobody, można dowolnie rozkładać zabawki i najważniejsze, bawić się w dowolnych pozycjach. Zabawa wygląda zupełnie inaczej, gdy dzieci mogą leżeć na brzuchu, siedzieć, położyć się na plecach, czy po prostu biegać wkoło. Aby ta zabawa była czysta, wybierzmy Dywan do prania w pralce Lorena Canals. Z łatwością zapewnimy bezpieczne miejsce poznawania świata, nawet malutkiemu dziecku.