Reklama

Zdrowy sen to podstawa – o tym wiemy wszyscy. Ale czy potrafimy przełożyć tę wiedzę na praktyczne rozwiązania? Zobacz, co radzi rodzicom Agnieszka Plesiak , architekt wnętrz.

Temperatura i oświetlenie

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami niemowlaka, czy też starszego dziecka, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki, pozwalające na komfortowy i bezpieczny sen. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Odpowiednia temperatura – dzięki niej maluch nie przeziębi się ani nie przegrzeje podczas snu. Unikajmy stawiania łóżeczka bezpośrednio pod oknem, a także na linii okno-drzwi, gdzie dziecko będzie narażone na przeciągi (niestety, często nasze mieszkania mają taki właśnie układ, w miarę możliwości poszukajmy innych rozwiązań). Unikajmy również bezpośredniego sąsiedztwa grzejników.
  • Oświetlenie – w miejscu do zasypiania oświetlenie pełni ważne dodatkowe funkcje. Nie tylko pomaga stworzyć odpowiedni, ułatwiający zaśnięcie nastrój, lecz także pozwala pokonać maluchom lęk przed ciemnością. Postawmy na różne źródła światła – kinkiety, oświetlenie podłogowe, niewielkie lampki. Stworzą przytulny nastrój i poczucie bezpieczeństwa, a w nocy pozwolą przebrać czy nakarmić dziecko bez całkowitego rozbudzania go jasnym, ostrym światłem. Warto zainwestować w piękną, designerską lampkę nocną dla malucha, która stanie się jego prawdziwym przyjacielem. Pamiętajmy, aby oświetlenia nie zawieszać bezpośrednio nad łóżeczkiem dziecka, a raczej poniżej jego położenia.

  • Światło słoneczne – a co z dziećmi śpiącymi w dzień? Nie zapomnijmy, że światło dzienne je drażni i może zakłócać sen. Warto więc zamontować w pokoju naszej pociechy rolety. Wybierzmy modele, które nie są w pełni kryjące, a jedynie delikatnie tłumią światło słoneczne. Dzięki temu maluch będzie miał komfortowe warunki, a jednocześnie nie zaburzymy jego dobowego rytmu (tak mogłoby wpłynąć na niego całkowite zaciemnienie okien).

Sprytne rozwiązania

Aby dobrze się wyspać, potrzebujemy spokoju, poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Nasze dzieci również! Małe mieszkanie nie musi stanowić przeszkody... Poznaj sprytne rozwiązania, które pomogą efektywnie wykorzystać każdą przestrzeń!

  • Ścianki i przegrody – dzięki nim podzielimy jedno pomieszczenie na kilka stref. Jeśli podziały przeprowadzimy pomysłowo, sprawdzą się nawet na niewielkiej przestrzeni. Takie rozwiązania mają zastosowanie praktyczne i estetyczne, pozwalają wyróżnić strefy o odmiennym przeznaczeniu bądź zapewnić trochę indywidualności dzieciom, które dzielą razem pokój. Pomieszczenie, w którym mieszkają razem dzieci w różnym wieku, możemy podzielić także piętrowym łóżkiem – najlepiej zbudowanym na zamówienie i idealnie dopasowanym do konkretnej przestrzeni. Chociaż fakt, że będzie to konstrukcja stała, może zniechęcać, to dobrze przemyślany projekt może stać się odpowiedzią na kolejne pytania – gdzie umieścimy biurko, książki, zabawki... Pamiętajmy, że wnęki powinny mieć głębokość równą minimum szerokości jednoosobowego łóżka (80-90 cm). Odrębność wydzielonych stref warto podkreślić inną kolorystyką każdej z nich bądź zróżnicowanym wykończeniem.

  • Łóżko na antresoli – nawet niewysoka antresola to ogromna oszczędność miejsca! Zyskujemy przestrzeń na podłodze i więcej miejsca do zabawy!

Pokój, który rośnie wraz z dzieckiem

W zależności od wieku dziecka zmieniają się jego potrzeby, związane z miejscem do spania. Warto urządzić pokój tak, aby z biegiem czasu nie musieć wprowadzać poważnych zmian.

  • Pokój niemowlaka – to najważniejsze miejsce w domu, musi być także najbezpieczniejsze. Nie zapomnijmy o tym, by obok łóżeczka nie znalazły się niezabezpieczone kontakty, a sam mebel nie stwarzał zagrożenia dla miękkiej główki maluszka. Możemy zdecydować się na kołyskę lub łóżeczko. To drugie będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem – starczy na dłużej, nawet do 3 roku życia. Poświęćmy odpowiednio dużo czasu na jego wybór, niemowlak będzie w nim spędzać większość czasu.

  • Przedszkolaki – dla nich najważniejsza jest zabawa, dlatego pokój warto podzielić na kilka stref, pełniących określone funkcje. Dzięki wydzieleniu miejsca „tylko do spania” dziecku łatwiej będzie się wyciszyć i usnąć. Tutaj idealnie sprawdzi się łóżeczko umieszczone na nawet niewysokiej antresoli. Pod spodem możemy urządzić kącik do zabawy na dywanie czy materacu, bądź też ustawić łóżeczko drugiego dziecka.

  • Starsze dzieci – musimy liczyć się z ich potrzebą prywatności i indywidualności. Wykorzystajmy ścianki i przegrody, aby zagwarantować bardziej komfortowe warunki. Jeśli nie mamy pomysłu, jak zagospodarować przestrzeń do spania, skorzystajmy z konsultacji z projektantami, specjalizującymi się w pokojach dla najmłodszych.

Źródło zdjęć:  decoist.com