Reklama

Propriocepcja, czyli czucie głębokie to jeden ze zmysłów, o którym często zapominamy. Receptory znajdują się w naszych mięśniach, więzadłach i skórze.

Stymulowanie czucia głębokiego pomaga w samoregulacji i relaksie, ponieważ:

  • Spada poziom kortyzolu (hormon stresu)

Wzrasta poziom:

  • oksytocyny (hormon miłości i ufności)
  • serotoniny (hormon szczęścia)
  • dopaminy (ma wpływ na odczuwanie przyjemności).

Propriocepcję pobudzimy poprzez czynną i bierną pracę mięśni, ścięgien i stawów; pracując z ciałem poprzez: ściskanie i rozciąganie mięśni, siłowanie, przepychanie, dźwiganie i przeciskanie się.

Taką stymulację uzyskać chodząc na masaż, pływając, uprawiając sport czy gimnastykując się na siłowni. Dzieci i dorosłych możemy stymulować w domu, z pomocą kilku pomocy sensorycznych.

Namiot do huśtawki bocianie gniazdo 90 - Lekki z wytrzymałego materiału - poliester 210D. Wysokość namiotu ok. 108 cm. Posiada okna z siatką przeciw owadom. Szybki montaż i demontaż za równo w domu, jak i w ogrdzie.

Drewniana deska do balansowania jest wykorzystywana do pracy z dziećmi, ze względu na fantastyczne korzyści rozwojowe oraz nieskończone możliwości wolnej i kreatywnej zabawy. Zyskała dużą popularność wśród osób inspirujących się pedagogika Marii Montessori i waldorfską.

PUF SENSORYCZNY to półprzezroczysty obiekt, w którym każdy mały człowiek może się schować. Obiekt znajduje się na ziemi, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny! Oferuje wrażenia dotykowe,  wycisza, ułatwia zasypianie. Za pomocą specjalnego suwaka, dziecko może samo decydować o poziomie docisku. Piękny obiekt, niebanalny design dziecięcego pokoju. Wiek dziecka 0 – 6 lat.

Suchy basen z piłeczkami został zaprojektowany z myślą o najmłodszych użytkownikach. Gwarantuje świetną zabawę. Idealnie sprawdza się nie tylko podczas zabawy, rekomendowany jest również przez rehabilitantów jako forma zabawy wspierająca integrację sensoryczną dziecka.

Human bag to strefowany obiekt sensoryczny w dwóch rozmiarach. Możesz go ścisnąć oburącz i poczuć jego mocny docisk. Dzięki temu obiektowi możemy się głęboko zrelaksować, rozluźnić dolną partię kręgosłupa czy obszar miednicy. Mniejszy Human bag rozwinie koordynację wzrokowo-ruchową czy zmysł równowagi, a także sprawdzi się w rozładowywaniu nadmiaru emocji.

Worek sensoryczny, w którym możesz odpocząć. Miękki transparentny materiał Secondskin® dociska całe Twoje ciało i wzmacnia więź między opiekunem i dzieckiem. Dzieci chętnie przyjmują tam pozycję embrionalną i wyciszają się, tak jakby intuicyjnie wracały do brzucha mamy. Świetne narzędzie do pracy z trudnymi emocjami. 

Magdalena Kordaszewska – terapeuta Integracji Sensorycznej