Reklama

10 rad na stworzenie bezstresowych i harmonijnych relacji ze swoim dzieckiem:

 1. Czas i poświęcanie uwagi: okazujcie waszemu dziecku tyle uwagi, ile to tylko możliwe! Poświęcajcie mu dużo czasu, intensywnie i w sposób świadomy. Nie wykonujcie w tym czasie innych czynności. Godziny lub minuty spędzone z waszym dzieckiem powinny należeć tylko do niego. Zauważycie, jak i wam i dziecku, dobrze to zrobi! Niekiedy wystarczy już pół godziny, najlepiej kilkakrotnie w ciągu dnia.
 2. Słuchanie i wspólna rozmowa: wasze dziecko potrzebuje waszej uwagi. Dobrze go słuchajcie! Niech wszystkie wasze zmysły zwrócą się ku niemu, przede wszystkim jednak wasze uszy. Wasza pociecha ma zupełnie naturalną potrzebę zwierzania się wam, ponieważ to z wami stworzyła najbliższe relacje. W zależności od tego, jak będziecie reagować na wysyłane przez nią sygnały, będzie czuła się albo akceptowana albo zacznie dzielić was przepaść. Gdy dziecko może omówić z wami swoje małe troski, później, jako dorosły człowiek, będzie w stanie samodzielnie rozwiązywać konflikty.
 3. Unikanie nieporozumień: nauczcie się budować właściwą komunikację z waszym dzieckiem na podstawie zrozumienia i miłości. Kluczem do tego może być umiejętność rozpoznawania przez was pewnych niewłaściwych zachowań ( Unikanie nieporozumień ). Przyjrzycie się dokładnie, jakie mechanizmy działają w waszych wspólnych relacjach z dzieckiem. Bądźcie cierpliwi, jeśli nie osiągniecie zamierzonego skutku za pomocą nowej strategii i ponownie przemyślcie swoje zachowanie. Wówczas wasze dziecko zauważy, że zastanawiacie się nad swoim postępowaniem i że jesteście w stanie, w razie potrzeby, zmienić je dla jego dobra.
 4. Motywowanie i nagradzanie: dużo lepszy efekt od kar osiąga się za pomocą motywacji i nagród. Dzięki nim osiągacie od razu kilka rzeczy na raz: wasze dziecko będzie się bardzo dobrze rozwijać, nauczy się przez to podejmowania pewnych czynności i obowiązków i doświadczy czegoś pozytywnego, a mianowicie nagrody.
  To, co negatywne, a więc kara, ominie je. W ten sposób będzie dobrze przygotowane do życia w jego późniejszym okresie. To postępowanie pomoże mu dążyć w przedszkolu, szkole czy pracy do określonego celu i łatwiej go osiągać. Już w domu rodziców nauczy się brać na siebie pewne obowiązki. Motywujcie więc swoje pociechy każdego dnia na nowo nie wywierając jednak na nich żadnego nacisku!
 5. Tworzenie struktur: bądźcie przykładem dla waszych pociech także jeśli chodzi o zachowanie struktury i porządku. Róbcie wspólnie określone rzeczy i pokazujcie pozytywne sposoby zachowania. Uważajcie przy tym na regularność i równomierność w przebiegu poszczególnych czynności. To sprawi, że wasze dzieci poczują się bezpiecznie i będą orientowały się w strukturze dnia. Można zacząć już od błahych, codziennych czynności. Bardzo istotne jest zachowanie regularnych pór posiłków: w waszym życiu nie powinno także zabraknąć rodzinnych wypadów, na przykład w czasie weekendu.
 6. Ustanawianie granic: nie zawsze jest to takie łatwe. Bądźcie w relacjach ze swoim dzieckiem pewni siebie i stanowczy, stawiajcie przed nim zrozumiałe wymagania i dawajcie jasne polecenia. Pod pojęciem pewności siebie należy rozumieć to, że zdajecie sobie sprawę z roli wychowania i należących do niej obowiązków i że w pełni je akceptujecie. Bądźcie przede wszystkim opanowani, gdy wasze dziecko próbuje was prowokować. Reagujcie spokojnie, gdyż jest to oznaką waszej siły. Poprzez wasze zachowanie, postawę ciała, słowa oraz gesty, dziecko powinno odczuć, że jesteście tymi, którzy nadają kierunek i ustanawiają w rodzinie reguły.
 7. Zapewnienie swobody: zadbajcie o wolny czas dla siebie samych i dla waszej latorośli. Zwróćcie uwagę na to, aby każdego dnia zostało trochę czasu, w którym każdy może swobodnie robić to, na co ma ochotę, zgodnie ze swoim wyobrażeniem i życzeniem. W tym czasie wasze dziecko powinno móc beztrosko się bawić i do woli robić to, czego tylko zapragnie.
  Oczywiście, każdego dnia jesteście ograniczani pewnymi obowiązkami i musicie dotrzymywać pewnych terminów. Pomimo tych wymagań i obowiązków powinno się wam udać wygospodarować trochę czasu na odpoczynek i relaks. Przyda się to zarówno wam, jak i waszemu dziecku.
 8. Zwracanie uwagi na niewłaściwe zachowanie: gdy wasze dziecko zrobiło coś niewłaściwego lub nieodpowiednio się zachowało, wówczas, zupełnie spokojnie i bez agresji, porozmawiajcie z nim o tym. Nie groźcie mu karami, to nic nie da. Podczas rozmowy zwróćcie uwagę na zrozumiałość i rzeczowość waszego przekazu. Jeśli porozmawiacie ze swoim dzieckiem w ten sposób, może ono wyciągnąć wnioski ze swoich błędów i odpowiednio skorygować swoje zachowanie. Będzie rozumiało konsekwencje swoich czynów i weźmie na siebie odpowiedzialność za swoje postępowanie. To ważny proces, który wpłynie na całe jego późniejsze życie.
 9. Powierzanie odpowiedzialności: z całą pewności ą wasze dziecko potrzebuje granic, naturalnie musicie je instruować i prowadzić. Jednak do swobodnego rozwoju potrzebuje ono też trochę "wolnej przestrzeni", aby mogło rozwinąć swoje umiejętności, nauczyć się samodzielnego myślenia i działania oraz brania za to odpowiedzialności. Dlatego zapewnijcie swojemu potomstwu tę niezbędną swobodę i nie ingerujcie w pewne obszary jego życia - zachowując oczywiście przy tym określone ramy. Zaufajcie jego umiejętnościom i uczyńcie go odpowiedzialnym za pewne rzeczy i czynności.
 10. Przerywniki:  starajcie się, możliwie zawsze, robić przerwy w pracy! Zwróćcie uwagę na regularny odpoczynek od codziennego stresu. Nauczcie się wygospodarowywać czas dla siebie, na " nicnierobienie" i przyjaciół. Odnówcie kontakt z przyjaciółmi i umówcie się z nimi. Dużo ruchu, szczególnie na świeży m powietrzu, pomaga zachować zdrowie i rozładować napięcie. Pozwólcie sobie także, od czasu do czasu, na zakup jakiegoś kosmetyku i bądźcie dumni z tego, że jesteście tacy, jacy jesteście. Raz na jakiś czas oddajcie się także "nicnierobieniu", bądźcie beztroscy, wygospodarujcie sobie każdego dnia trochę czasu, np. godzinę, która będzie należeć tylko do was. 

Źródło: Heike Kovács, Birgit Kaltenthaler "Moje dziecko potrzebuje reguł" , Wydawnictwo Jedność 2008 r.

Moje dziecko potrzebuje reguł
Dzieci potrzebują pewnych granic, w obrębie których mogą się swobodnie rozwijać. Autorki pokazują, jak można utrzymać dziecko "w ryzach", objaśniając mu ważne reguły oraz rozsądnie nim pokierować. W zaproponowany przez nie sposób można osiągnąć harmonię w życiu rodzinnym, w którym nie będzie miejsca na kłótnie i łzy.