Reklama

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszy nam już od najmłodszych lat, dlatego ważne jest, aby na każdym etapie życia znaleźć sposób, aby się z nim uporać.

Nasz mózg zużywa 20% tlenu dostarczanego do całego organizmu i działa 10 razy szybciej niż wszystkie inne części naszego ciała. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że w sytuacjach stresowych najwięcej tlenu pochłania część mózgu odpowiadająca za stres i reakcje złości , kosztem kory mózgowej odpowiadającej za kreatywność czy empatię. To właśnie dlatego tak ciężko znosimy negatywne emocje.

Dzieci również znajdują się pod wpływem stresu, dlatego w trosce o ich higienę umysłową warto zadbać o to, aby w najbliższym otoczeniu dziecka w każdym wieku, nie zbrakło antystresowych zabawek, które nie tylko przysporzą mu wiele radości, ale również zadziałają na jego kondycję umysłową i poprawią zdolności motoryczne.

Zabawy plastyczne i manualne - Rysowanie, malowanie, wydzieranie, lepienie, zgniatanie… To najlepszy sposób na szybkie uwolnienie negatywnych emocji. Ponadto, działania twórcze wpływają doskonale na rozwój kreatywności, wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić bezpieczeństwo, właściwości i dedykowany wiek zabawki, którą chcemy zaproponować dziecku, ponieważ jeżeli nie będzie ona dostosowana do jego potrzeb to może się nią szybko zniechęcić.

Masy plastyczne – to uwielbiane przez dzieci produkty, które nie tylko stymulują zmysły i trenują zdolności sensoryczne dziecka, ale również, dzięki bogatej gamie zastosowań pozwalają uwolnić wszystkie negatywne emocje, drzemiące w ciele naszego malucha. Najlepszym przykładem takiej zabawki jest Sprytna plastelina. Można ją rwać jak papier, rozciągać jak gumę do żucia, odbijać od podłogi niczym kauczukową piłeczkę, a nawet stłuc młotkiem. Tak szeroki wachlarz możliwości z pewnością znajdzie uznanie u dzieci.

 Kolorowani antystresowe – Maluchy chętnie sięgają również po ciekawe książeczki z obrazkami do pokolorowania np. z ich ulubionych bajek. Skupienie się na czynności manualnej pozwala im odreagować negatywne emocje i zająć swój umysł myśleniem o rzeczach abstrakcyjnych, wpływających na kreatywność najmłodszych.

 Gniotki i piłki – ściskanie, turlanie, zgniatanie, podrzucanie elastycznych piłeczek niesie za sobą nie tylko wiele korzyści rozwojowych, ale również pozwala uwolnić zgromadzony w mięśniach stres, dzięki czemu dzieci nie tylko zażywają ruchu ćwicząc mięśnie, ale również mogą się rozluźnić. Atrakcyjne piłki oferuje K’s Kids w ramach serii Training 2s. Wykonane są z różnorodnych materiałów, które dodatkowo pobudzają rozwój sensoryczny dziecka. Na rynku znajdziemy również wiele propozycji gumowych gniotko-piłeczek z różnego rodzaju wypustkami, za które można ciągnąć, ściskać i dowolnie formować. Każdy maluch bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.  

Gry logiczne i zręcznościowe – czasem, żeby się odprężyć nasze dziecko potrzebuje zmiany toru myślenia i skupienia uwagi na bardzo absorbującej czynności. W takich sytuacjach przychodzą z pomocą gry logiczne lub zręcznościowe. Ciekawą propozycją jest bez wątpienia Balansujący Ptak, który postawiony na dziobie przy odpowiednim ruchu dłoni utrzymuje środek ciężkości i nie spada,  czy sześcienny labirynt Cube Maze, dzięki któremu dziecko nie tylko pozbędzie się stresu, ale również poćwiczy logiczne myślenie i zdolności motoryczne. 

Niezależnie od tego, która forma odstresowania najbardziej przypadnie do gustu dziecka, warto pamiętać o wyposażeniu pokoju i piórnika naszej pociechy w gadżety, które w każdej chwili pomogą mu świetnie się bawić i pozbyć się negatywnych emocji.