Reklama

 Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, a jeszcze kiedy mogą poskakać na trampolinie, to już są naprawdę szczęśliwe. Ta zabawka sprawdza się w każdym wieku, nawet nam rodzicom zdarza się wdrapać na jej czarną matę i skakać, i szaleć, ile się da. To również świetny pomysł na oderwanie dzieci o telewizorów, tabletów czy smartfonów i zachęta do aktywności fizycznej.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z NASA, skakanie na trampolinie czyli odbijanie się w górę i w dół przez co pokonujemy siły grawitacji, stymuluje krwiobieg, świetnie wpływa na rozwój sprawności fizycznej, zdecydowanie spala więcej kalorii niż bieganie, zwiększa wydolność oddechową, usprawnia serce, przyspiesza metabolizm i wzmacnia mięśnie oraz ścięgna. Oczywiście należy pamiętać, aby na trampolinie najlepiej przebywała jedna osoba, ponieważ najczęstsze urazy do jakich dochodzi podczas skakania to sytuacja, kiedy dzieci wpadają na siebie, zderzają się głowami, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń neurologicznych czy złamań.

Stojąc przed wyborem trampoliny do ogrodu czy domu dobrze zapoznać się z podstawowymi kryteriami, które musi spełniać ten sprzęt, aby jego użytkowanie było bezpieczne dla dzieci.

Ważne, aby trampolinę kupić oryginalną, nową i w sprawdzonym sklepie, dzięki czemu mamy pewność, że będzie sprawna i bezpieczna dla nasych dzieci. Dotadkowo nowy sprzęt posiada instrukcję składania, przez co po złożeniu trampoliny na zimę, będziemy mieli pewność, że ponownie uda nam się ją rozłożyć na wiosnę, a wszystkie części będa oryginalne. W ten sposób również dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci. Dodatkowo kupując taki sprzęt od sprawdzonego dostawcy mamy możliwość dokupienia odpowiednich części zamiennych.

Rodzaje trampolin

Tak na rynku znajdziemy wiele rodzajów tej „zabawki”, a podstawowy podział odnosi się tego czy posiada siatkę ochronną czy nie”

Trampolina z siatką – występuje w dwóch wariantach, w zależności od sposobu jej montowania: siatka wewnętrzna i siatka zewnętrzna.

Trampolina bez siatki – czyli takie urządzenie, które nie posiada siatki zabezpieczającej, można powiedzieć, że wyposażone jest w samo podłoże do skakania. Zaletą tego rodzaju trampolin jest to, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca i łatwiej je przechowywać. Umożliwiają swobodne wskakiwanie i zeskakiwanie, ale właśnie z tego względu nie nadają się one dla małych dzieci

Trampolina z siatką zewnętrzną - to urządzenie posiada zabezpieczenie w postaci siatki rozwiniętej po zewnętrznej stronie stelaża, które chroni przed spadnięciem na ziemię. Wadą tego rozwiązania konstrukcyjnego jest jednak możliwość uderzenia w elementy stelaża.

Trampolina z siatką wewnętrzną - tu zabezpieczenie rozpięte jest po wewnętrznej stronie stelaża, dzięki czemu skaczące dzieci chronione są nie tylko przed spadnięciem na ziemię, ale także przed uderzeniem w słupki.

Główne elementy trampoliny

Podstawa, stelaż, mata do skakania, osłona na sprężyny, siatka zabezpieczająca oraz drabinka to elementy, z których mogą składać się trampoliny ogrodowe.

Podstawa

Powinna mieć grube nogi, które zagwarantują stabilność, które utrzymają trampolinę w miejscu nie tylko podczas radosnych harców, ale również i w trakcie porywistych wiatrów. Konstrukcja nie może się chwiać i uginać w czasie wykonywania skoków. Polecane są nogi w kształcie litery U oraz zwykłe, ale z dodatkowymi stabilizatorami.

Stelaż

Powinien mieć sztywne profile, które nie będą się wyginać pod dużym naciskiem oraz masywne ramiona, na których powinna znaleźć się pianka zabezpieczająca. Część trzymająca siatkę, powinna mieć kształt rozchylonego kielicha. 

Mata do trampoliny

To cześć, którą się kładzie na stelażu.  Powinna być wykonana z materiału odpornego na korozję i działanie czynników atmosferycznych, najlepiej z certyfikowanego tworzywa (PE mesh), a ponadto jej brzegi powinny być obszyte taśmą, do której mocuje się sprężyny.

Jej średnica powinna zostać dopasowana do ilości miejsca, ile posiadamy w domu czy ogrodzie.

Sprężyny

Dzięki nim można skakać, a mocuje się je do maty z jednej strony, a do stelaża z drugiej. Powinny być solidne i masywne. Muszą posiadać zaczepy. W przypadku trampolin z siatką zewnętrzną powinny być wyposażone w specjalne osłony, chroniące dzieci przed np.: wpadnięciem pomiędzy nie stopy dziecka.

Siatka zabezpieczająca

Bardzo ważna w przypadku zabaw młodszych dzieci, ponieważ chroni je przed wypadnięciem w trakcie zabawy. Najlepsza będzie siatka z drobnymi oczkami, a także zamykana – najlepiej na zamek błyskawiczny.  Warto zwrócić uwagę także na szwy. Pamiętajmy, że ten element ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa maluchów.

Wejście na trampolinę 

Powinno być zamykane na suwak, dzięki czemu mamy pewność, że dziecko nie wypadnie podczas najdziwniejszych nawet manewrów na urządzeniu.

Drabinka

Musi być dobrze przymocowana, co pozwoli na wygodne i bezpieczne wchodzenie oraz schodzenie z trampoliny.

Certyfikaty

Najbezpieczniej kupić trampolinę dla dziecka, która posiada niezbędne certyfikaty.

Przede wszystkim popularny CE, który zaświadcza, że dany produkt spełnia standardy Unii Europejskiej w zakresie ochrony zdrowia, środowiska i bezpieczeństwa.

Innym ważnym certyfikatem jest światowy certyfikat bezpieczeństwa TUV oraz certyfikat GS, oznaczający, że trampolina dla dziecka spełnia niemieckie - podwyższone - standardy bezpieczeństwa.

Szczegóły, czyli parametry trampoliny

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni model trampoliny, warto skupić się na parametrach urządzenia.

Najważniejszym z nich jest maksymalne dopuszczalne obciążenie, które zdefiniuje nam ilość osób, które mogą skakać jednocześnie oraz ich masę. Wybierając model o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu równym 150 kg nie będziemy musieli przejmować się, jeśli na trampolinę wejdzie kilkoro dzieci.

Drugi ważny parametr to całkowita waga trampoliny. Świadczy ona po pierwsze o grubości nóg i ramy urządzania, po drugie o stabilności konstrukcji. Słupki konstrukcyjne powinny mieć średnicę co najmniej 38 mm, przy minimalnej grubości ścianek 1,4 mm.

Bezpieczeństwo podczas zabawy:

Aby radosne harce na trampolinie zawsze były bezpieczne, musimy pamiętać, żeby po rozstawieniu urządzenia w ogrodzie pokazać jego przyszłym użytkownikom podstawowe zasady zabawy:

  • Na macie najlepiej skakać bez butów, unikając bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami.
  • Nie wolno skakać na siatkę, która służy wyłącznie jako zabezpieczenie.
  • Nie wolno wnosić twardych przedmiotów, jedzenia i picia.
  • Jeśli na trampolinie dla dziecka bawi się kilkoro najmłodszych, warto zwrócić im uwagę, by nie skakali na siebie.
  • Nie jest wskazane także wykonywanie przez dziecko takich manewrów jak skoki na główkę czy salta.
  • Nie należy skakać na trampolinie dla dziecka w niesprzyjających warunkach atmosferycznych: gdy pada deszcz, śnieg, wieje wiatr
  • Podczas wesołej zabawy naszych pociech na trampolinie miejmy je stale na oku, aby w pełni kontrolować sytuację i zapobiec ewentualnym kontuzjom.

więcej na www.trampoliny.pl/6-trampoliny-pro

 

 

Zobacz inne pomysły na prezent: