Reklama

Bale karnawałowe i możliwość przebierania się to ogromne pole dla realizacji marzeń dziecka. Decyzja za kogo się przebrać wymaga głębokiego przemyślenia. Młodsi i starsi wybierając daną postać zazwyczaj bardzo się z nią utożsamiają. Akceptują nie tylko jej wizerunek, ale przede wszystkich cechy charakteru, umiejętności i zachowanie. Być może dla tego wśród faworytów pojawiają się super bohaterowie i niezwykłej urody księżniczki.

1. Postacie z bajek, filmów i książek

Najbardziej na wyobraźnię dzieci działają filmy (mega produkcje kinowe), a dopiero potem książki. Wynika to oczywiście z bardzo intensywnych kampanii reklamowych zaangażowanych do wypromowania tych pierwszych. Wytwórnie filmowe i producenci zabawek świetnie o tym wiedzą. Na półki sklepowe, nawet 6 tygodni przed premierą filmową trafiają figurki głównych bohaterów, ich wizerunek znajdziecie na produktach spożywczych, zeszytach i książkach.

Uwaga na licencje!! Rodzice nie zawsze są na bieżąco z kolejnymi sezonami czy odcinkami produkcji filmowych. Nowa Elza z Frozen Fever nie ma już niebieskiej sukni a zieloną. Anna nie nosi fioletowego płaszczyka, tylko żółtą kamizelkę. Możemy z ogromnym entuzjazmem czekać na zamówiony strój, a gdy pokażemy go dziecku – będzie wielki płacz, że to nie ta sukienka czy strój!!!! Bezpieczniej pokazać dziecku zdjęcie stroju w internecie, zanim go zamówimy.

2. Umiejętności aktorskie

Dziecko wkładając przebranie automatycznie stara się wcielić w odgrywanego bohatera. Mały aktor zmienia głos, porusza się jak odgrywana postać, wypowiada frazy charakterystyczne dla postaci a nawet staje się posiadaczem jej cech charakteru oraz specjalnych mocy.

3. Wystąpienia publiczne

Udział w widowisku z udziałem dzieci to ogromna lekcja odwagi. Nagle młody człowiek staje nie tylko przed rówieśnikami ale również rodziną. Jest poddawany publicznej ocenie. Jego gesty, słowa, zachowanie może wywołać u innych zachwyt lub śmiech. Trema, niezbyt duża wiara w siebie, tekst do nauczenia się na pamięć i do tego wstrzelenie się w odpowiedni moment wygłoszenie kwestii – tak, to wyjątkowo trudne zadanie. Dlatego drodzy rodzice, opiekunowie i rodzeństwo – nie śmiejcie się z potknięć i nagrodźcie wystąpienie gromkimi brawami.

4. Przedstawiania tematyczne w przedszkolu i szkole

Dzięki wychowawcom możemy oglądać wspaniałe jasełka, przedstawienia ludowe i najróżniejsze występy realizowane na podstawie literackich scenariuszy. Rodzice z zapałem szykują stroje i dzieci wyglądają zjawiskowo. Dodaje to im animuszu, z uśmiechem na ustach wygłaszają swoje kwestie i świat mają u stóp. A tak naprawdę to działa jak witaminy, hartuje przyszłego ucznia, aby z pewnością siebie stawał przed tablicą i odpowiadał na nie najłatwiejsze pytania nauczyciela. Wytrzymał tremę, złagodził stres i poszukał w pamięci odpowiedzi na pytanie. Sama jak patrzę na skrzydlate anioły, Marię z Józefem i trzech króli czy dzieci w strojach ludowych – jestem zachwycona. Patrząc na spektakl widzę nie tylko swoje dziecko, ale również całą grupę maluchów wyglądających zjawiskowo.

5. Przebranie nie musi być drogie

Wszystko zależy od ilości czasu i pomysłowości rodziców. Możemy strój uszyć samodzielnie, ale ta umiejętność pozostaje w zasięgu nielicznych. Polecam też, polskie czy zagraniczne. Uważajcie jednak na deklarowany termin dostawy, bo może trwać nawet 3 miesiące, a to już będzie po balu. Stroje można znaleźć także w hurtowniach oraz sklepach specjalistycznych. Ceny w nich są bardzo różne, od 50 do kilkuset złotych za strój. Wypożyczenie strojów jest też strzałem w dziesiątkę, jednak w okresie karnawału nie można rezerwować konkretnego stroju i ten konkretnie wybrany może nam uciec sprzed nosa.

6. Akcesoria niezbędne na balu przebierańców serwisy aukcyjne

Rozwiązaniem może być kupienie elementów stroju: miecz, skrzydła, różdżka, maska i skompletowaniu pozostałych rekwizytów korzystając z ubrań dziecka. Taki rekwizyt może przydać się jednorazowo, jest też szansa, że stanie się inspiracją do codziennych zabaw dziecka.

Miłej zabawy. Magdalena Kordaszewska