Reklama

Wybierając tornistry należy zwrócić uwagę na ukształtowanie jego pleców. Najlepiej gdyby były ergonomiczne i dobrze przylegały. Plecy tornistra muszą być sztywne, by książki nie naciskały na nie dziecka. Bardzo ważna rzeczą jest także dno tornistra, musi być ono odpowiednio sztywne i masywne, aby łatwo było można wyczyścić spód plecaka gdyż, często jest stawiany na ziemi i się brudzi.

Zestawienie plecaków: Top 10 Plecaków do szkoły

Cała powierzchnia plecaka powinna przylegać to dziecięcych pleców, a   wielkość jego nie może być szersza niż ramiona dziecka. Górna część plecaka nie może być wyższa niż ramiona, za to dolna krawędź tornistra powinna znajdować się na wysokości kości miedniczej.

Szelki powinny być  szerokie, miękkie i przede wszystkim  regulowane.  Ważna jest łatwa regulacja długości pasków naramiennych- najlepiej jedną ręką. Dużo tornistrów posiada pas piersiowy i pas biodrowy. Szelki muszą być równej długości, by ciężar rozkładał się równomiernie na całych plecach dziecka. Większa liczba kieszeni i przegródek umożliwi prawidłową organizację , porządek  w plecaku i  pomoże równomiernie rozłożyć ciężar. Istotną rzeczą jest aby w środku była przegródka, w której dziecko będzie mogło oddzielić rzeczy cięższe od tych lżejszych. Dobrze jeśli są dodatkowe kieszenie na butelkę/termos, organizer, identyfikator, wygodny uchwyt do niesienia plecaka, karabinek na klucze, etc. Wszystkie te elementy czynią plecak znacznie bardziej praktycznym w użyciu.

Waga plecaka (zapakowanego) ma ogromny wpływ na naturalną postawę ciała. Dziecko na plecach powinno nosić maksymalnie 10-15 % swojej wagi. Normy europejskie wskazują na maksymalną wagę pustego tornistra 1200 g dla uczniów klas I-III, oraz do 1400g dla uczniów starszych . Na rynku są dostępne bardzo lekkie plecaki ważące tylko 900 g.  

Tornister Step by Step jest właśnie taki lekki, a ergonomiczna konstrukcja tornistra wymusza prawidłową postawę dziecka. Tył plecaka wykonany jest z materiałów oddychających, zapewniających odpowiednią wentylację. Magnetyczny zatrzask ułatwia zamykanie i otwieranie tornistra jedną ręką.  Komora główna z elastyczną przegródką pozwala lepiej zorganizować przestrzeń. Przednia kieszeń z termofolią zabezpiecza śniadanie przed ciepłem. Posiada także sztywny spód i szerokie gumowe stopki. Elementy odblaskowe z przodu, z tyłu i z boku zapewnią bezpieczeństwo na drodze

Plecak powinien posiadać widoczne odblaski zwiększające bezpieczeństwo. Decydują one o widoczności dziecka dla kierowców, więc elementy lub powierzchnie odblaskowe powinny być duże i wyraźne na plecaku. Poruszanie się po drodze po zmroku z odblaskami jest obowiązkowe na terenie Polski. Dlatego mając odblaski na plecaku nie musimy używać dodatkowej kamizelki.

Do wyboru mamy  tradycyjne plecaki oraz te coraz bardziej popularne czyli na kółkach. Plecaki Roller są bardzo trwałe, ergonomiczne i praktyczne. Mogą służyć także jako  praktyczna walizka. Część dolna plecaka jest wykonana ze sztywnego materiału- służy jako osłona przed zadrapaniami.  Leciutki aluminiowy  teleskopowy stelaż posiada 3 poziomy regulacji, które wybieramy odpowiednio do wzrostu dziecka. Ergonomiczna, bardzo wygodna rączka pozwala zarówno pchać roller przed sobą jak też ciągnąć go za sobą. Koła są duże, gumowe zapewniają cichą i swobodną jazdę po schodach ale  i stabilność na zakrętach. Taki plecak możemy uzupełnić o dodatkowe gadżety takie jak naklejki na kółka, dzięki którym uzyskamy złudzenie optyczne, broszki emotikony, które możemy wpiąć w odpowiednie miejsca na plecaku. Dodatkowym elementem do plecaka może być także pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak wykonany z wodoodpornego materiału, który będzie chronił zawartość plecaka naszego dziecka w deszczowe dni.

Jeszcze innym przykładem jest plecak- Trolley, który możemy nosić jak normalny plecak na plecach, ale i ciągać przed sobą lub za sobą jak walizkę. Posiada ergonomicznie dopasowany  tył plecaka, który jest wykonany z materiałów wentylacyjnych.  Miękko wyściełane szelki  z regulacją długości zwiększające ergonomię noszenia.   Gdy używamy plecaka jako walizki, szelki są dziecku nie potrzebne, wtedy możemy je schować w dodatkowej kieszeni, którą posiada  właśnie Trolley. Jest to dużym atutem gdyż,  gdy ciągniemy plecak szelki nigdzie nam nie wiszą, nie szorują po powierzchni, nie brudzą się. Możemy je schować na zapinaną kieszeń i zawsze będziemy mieć  czyste szelki. Posiada uchwyt teleskopowy z dwoma poziomami regulacji, umożliwiający dostosowanie do wzrostu dziecka.  Posiada także dużą komora główna, a wewnątrz niej znajdziemy kieszeń na laptopa.