Reklama

Jednym z najważniejszych zakupów szkolnych i jednocześnie budzącym najwięcej emocji jest zakup plecaka. Często co innego podoba się dzieciom, a co innego rodzicom. Dla tych pierwszych najbardziej liczy się wygląd i oryginalność, dla drugich natomiast wygoda i solidność. Poniżej prezentujemy kilka produktów, które powinny spełnić oczekiwania zarówno uczniów, jak i ich opiekunów. Zobaczcie sami.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka:

  1. Przede wszystkim tornister należy dobrać odpowiednio do wzrostu i budowy dziecka. Nie ma co kupować go „na wyrost”, gdyż z takim plecakiem dziecko nie będzie, ani dobrze wyglądać, ani nie wpłynie to pozytywnie na jego postawę. Dla przedszkolaków i szczególnie drobnych maluszków dobrym wyjściem może być zakup tornistra na kółkach z wysuwaną rączką, co pozwoli odciążyć ich niewielkie plecki. Dla młodszych dzieci lepszym wyborem od plecaka będzie również zwykły tornister, który jest dużo stabilniejszy i lepiej wyprofilowany, dzięki czemu oszczędza kręgosłup.
  2. Waga własna plecaka jest bardzo istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę dokonując wyboru. Powinien być on jak najlżejszy, zapakowane do niego książki i zeszyty są wystarczająco ciężkie, po co więc dokładać dziecku jeszcze dodatkowy ciężar. Normy europejskie przewidują 1200 g jako maksymalną wagę plecaka dla uczniów klas I - III oraz 1400 g dla starszych.
  3. Bardzo ważne są również usztywnione plecy oraz jak najszersze szelki nośne, co w sumie gwarantuje komfort noszenia takiego plecaka, szelki nie będą wrzynać się w ramiona, oraz pozwala rozłożyć nawet bardzo duży ciężar na całą powierzchnię pleców. Takie rozwiązania są zdrowsze i sprawiają, że dziecko nie odczuwa tak mocno wagi dźwiganego plecaka.
  4. Biorąc pod uwagę, że wciągu całego roku szkolnego prawdopodobnie zdarzy się dzieciom przebywać drogę z lub do szkoły w czasie deszczu warto zwrócić uwagę na nieprzemakalne dno oraz wodoodporny materiał plecaka.
  5. Tornistery powinny być również wyposażony w widoczne elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka na drodze. Jest to bardzo istotne szczególnie w ciemne, zimowe popołudnia oraz poza terenem zabudowanym.
  6. Patrząc na plecak z praktycznej strony, powinno sie także zwrócić uwagę na jego pojemność. Liczne przegrody, komory oraz kieszenie czynią model bardziej funkcjonalnym i pozwalają łatwiej utrzymać porządek wśród licznych przyborów szkolnych. Tornister może również posiadać kieszeń na butelkę, identyfikator, wygodny uchwyt do noszenia czy karabinek na klucze.
  7. Dla większości rodziców istotna jest również cena plecaka. Należy jednak pamiętać, że często odzwierciedla ona jakość i bezpieczeństwo użytych materiałów. Warto skupić się na modelach ze środkowej półki, gdyż te najtańsze mogą nie wytrzymać nawet jednego sezonu, a najdroższe z kolei często wyposażone są w dużo zbędnych gadżetów podbijających cenę. Przy zakupie dobrze jest również zapytać sprzedawcę o certyfikacji jakości i bezpieczeństwa.
  8. Dla uczniów od wygody i funkcjonalności często ważniejszy jest wygląd plecaka. Musi on być oryginalny, przedstawiać postacie z ulubionej bajki lub odpowiadać indywidualnemu stylowi pociechy. Tutaj oczywiście należy wziąć pod uwagę gust dziecka, ale warto odradzić mu wybór tornistrów z jednosezonowym motywem, które szybko wyjdą z mody i za kilka miesięcy dziecko będzie błagało o nowy plecak. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na klasyczne modele, ale w nowych odsłonach, dzięki użytym materiałom, wzorom lub kolorom.