Reklama

Każda zabawa w pewien sposób wpływa na rozwój naszych dzieci, jednak układanki i puzzle to świetny trening małego mózgu. Dzięki takiej aktywności dzieci uczą się rozpoznawać kształty, kolory, dopasowywać elementy do większej całości. Stymulują logiczne myślenie, motorykę małą poprzez ćwiczenie chwytu oraz doskonalenie precyzji ruchów. Zabawa te wymaga od dzieci koncentracji uwagi, skupienia, a także poszerza zdolności widzenia przestrzennego, bo przecież trzeba obserwować większą całość i świetnie przygotowuje maluchy do przyszłej nauki w szkole.

Poza kompetencjami szkolnymi, zabawy z puzzlami i układankami, świetnie wspierają i rozwijają poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości. Uczą myślenia przyczynowo-skutkowego, bo dziecka staje się sprawcę zmian, jakie wynikają w czasie układania.

Zabawy z wykorzystaniem prostych, wielkoelementowych układanek można zacząć już z rocznym dzieckiem, kiedy wykazuje już zainteresowanie otaczającym go światem.

Jednak puzzle to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla młodzieży, dająca możliwość wyciszenia, relaksu, ale również sprawdzenia swoich umiejętności.

To wspaniały sposób na spędzanie wspólnego czasu dla całej rodziny, być wzmacniać  więzy rodzinne, czy po prostu być razem ze sobą, by lepiej się poznać i kształtować prawidłowe relacje pomiędzy wszystkimi jej członkami.

Puzzle i układanki to idealny pomysł na prezent dla mniejszych, większych oraz tych najstarszych „dzieci”, bo kto nie lubi tego momentu, kiedy wszystkie puzzle są już ułożone?