Reklama

Sen jest ważny dla każdego z nas, a szczególnie dla dziecka, które potrzebuje go do prawidłowego rozwoju. Aby mogło spać zdrowo i spokojnie, musimy zapewnić mu do tego odpowiednie warunki. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym problemem okazać się może niska temperatura lub zbyt suche powietrze w pokoju. Jak temu zaradzić? 

Odpowiednia wilgotność powietrza

Późną jesienią i zimą, kiedy włączamy ogrzewanie, wilgotność w naszych mieszkaniach często spada nawet do kilkunastu procent. Tymczasem lekarze ostrzegają, że optymalna wilgotność powinna wynosić o wiele więcej, bo od 40 do 60%. Nieodpowiednia wilgotność może zakłócać sen naszego maluszka, a także mieć negatywny wpływ na jego zdrowie - bywa przyczyną chorób układu oddechowego, alergii, czy też problemów z suchą skórą. Dlatego szczególnie w sezonie grzewczym dobrym rozwiązaniem okaże się zakup nawilżacza powietrza. Jakie modele mamy do wyboru?

  • nawilżacz tradycyjny - czyli nieelektryczny, np. ceramiczne naczynie napełnione wodą i zawieszone na kaloryferze. Niedrogi, jednak mało wydajny. 
  • nawilżacz parowy - wytwarza ciepłą mgiełkę, a poprzez podgrzewanie wody eliminuje bakterie i drobnoustroje. Wadą jest spore zużycie energii.
  • nawilżacz ewaporacyjny - wytwarza zimną mgiełkę, umożliwia zastosowanie aromaterapii. Może być dla niektórych uciążliwy ze względu na stosunkowo głośną pracę.
  • nawilżacz ultradźwiękowy - czyli wykorzystujący fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Wytwarza zarówno zimną, jak i ciepłą mgiełkę. Jego zalety to cicha praca, możliwość regulowania ustawień oraz energooszczędność. Takie rozwiązanie proponuje np. nawilżacz powietrza od Beaba, wyposażony w czujnik ilości wody oraz duży zbiornik, zapewniający nawet do 9 godzin nieustannego nawilżania. 

 

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Beaba

 

Nie za ciepło, nie za zimno

Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na komfort snu naszych dzieci, jest temperatura panująca w pokoju lub miejscu, gdzie maluch śpi. Optymalna powinna wynosić około 16-20 stopni Celsjusza. Postarajmy się, aby dziecko nie zmarzło, ale także się nie przegrzało, co może prowadzić np. do przeziębienia. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego okrycia dla dziecka. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się śpiworki, zwłaszcza w chłodnym sezonie jesienno-zimowym. Dlaczego warto właśnie na nie postawić?

  • gwarancja ciepła - nie będziemy musieli sprawdzać w nocy, czy dziecko się nie rozkopało, albo czy nie zrzuciło kocyka na ziemię i nie marznie. W śpiworku zawsze będzie mu ciepło. 
  • gwarancja bezpieczeństwa - pozbywamy się ryzyka, że maluszek owinie w kocyk główkę lub stworzy inną zagrażającą bezpieczeństwu sytuację. Wysokiej jakości produkty, jak np. śpiworki Grobag, posiadają specjalne zabezpieczenia nie pozwalające np. na wśliznięcie się dziecka do środka czy przycięcie skóry suwakiem. Powstają one zgodnie z wytycznymi Lullaby Trust ( brytyjskiej organizacji działającej na rzecz zapobiegania śmierci niemowląt), rygorystycznymi standardami bezpieczeństwa obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, a także z nieobowiązkowymi standardami dla śpiworków dziecięcych.  
  • idealne dopasowanie do potrzeb - możemy dobrać śpiworek uwzględniając wiek i wymiary dziecka, a także porę roku lub po prostu temperaturę otoczenia. Dlatego śpiworki świetnie sprawdzą się zarówno na zimowym spacerze, jak też podczas podróży do ciepłych krajów bądź jazdy samochodem. 
  • ochrona przed przegrzaniem - niektóre modele (np. śpiworki Grobag) nie posiadają rękawków i kapturków, co pozwala ochronić dziecko przed przegrzaniem się podczas snu. Są jednocześnie dostępne modele o różnej grubości, a dzięki jasnemu i prostemu oznakowaniu bez trudu dobierzemy grubość śpiworka do temperatury w sypialni. 

 

Śpiworek Grobag


Aby mieć pełną kontrolę nad temperaturą panującą w sypialni, korzystajmy z wysokiej jakości termometrów pokojowych - dzięki nim dobierzemy m.in. odpowiednią grubość śpiworka. Ciekawym rozwiązaniem jest np. sprytny termometr Gro-egg, który w mgnieniu oka zmienia kolor, w zależności od aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Pozwala to szybko zareagować i zapewnić dziecku właściwe warunki do spania. 

 

Termometr Gro-egg

 

Bezpieczny oraz spokojny sen zapewnia zdrowie i prawidłowy rozwój malucha, ale także wzmaga jego koncentrację oraz zdolność uczenia się nowych rzeczy. Dzięki innowacyjnym gadżetom zapewnienie dziecku właściwych warunków do spania jest proste i nie wymaga od nas dużo czasu.