Reklama

Sen jest niezwykle ważny dla każdego z nas, w szczególności dla dziecka. Jak wybrać materac, który pomoże zadbać o komfort i zdrowie maluszka? Podpowiada Krzysztof Ell - ekspert ds. materacy, babys-zone.com.


Źródło: freegreatpictures.com


Dobrej nocy!

Na początku życia dziecko śpi bardzo dużo. Jedynie pozornie nic się z nim wtedy nie dzieje – w tym czasie w jego organizmie zachodzi wiele ważnych procesów, które mają ogromny wpływ na fizyczny, intelektualny i emocjonalny rozwój malucha. Kiedy nie śpi on wystarczająco dużo, musimy liczyć się z poważnymi, negatywnymi konsekwencjami. Dlatego właśnie wybór materaca jest tak istotną kwestią, pozwala bowiem stworzyć odpowiednie warunki do spokojnego snu.

Pamiętajmy, aby najpierw dopasować materac do wieku naszej pociechy, czyli również do rozmiaru łóżeczka dziecięcego. Standardowe rozmiary tego mebla to 120 cm x 60 cm oraz 140 cm x 70 cm. Jeśli chcemy zamówić materac na wymiar, wielu producentów umożliwi nam również taką opcję. Zwróćmy uwagę, czy materac ściśle przylega do ścianek łóżeczka, co zapewni jego odpowiednie ułożenie i bezpieczeństwo dziecka.

 

Dla zdrowego kręgosłupa

Idealny materac to taki, który dopasuje się do anatomicznych kształtów malucha i stworzy solidne podparcie dla kręgosłupa. Warto już dziś zapobiegać ewentualnym problemom zdrowotnym oraz wadom postawy, które mogą pojawić się w przyszłości. Jaki materac wybrać, mając na uwadze zdrowie dziecka?

 • Średnio twardy – podtrzyma kręgosłup, a jednocześnie będzie wygodny. Dobrym rozwiązaniem są materace o różnych strefach twardości, zapewniające pełen komfort. Jeśli chcemy uzyskać odpowiednie podparcie ortopedyczne dla kręgosłupa, zwróćmy uwagę na konstrukcję oraz użycie właściwych surowców.

 • Sprężystość i elastyczność – połączenie tych cech jest strzałem w dziesiątkę! Dzięki temu zyskamy odpowiednie dopasowywanie się materaca do kształtu dziecka, dające solidne podparcie, a zarazem komfort powierzchniowy.

 • Dwustronność – niezwykle praktyczna cecha, ponieważ taki materac „rośnie” wraz z maluchem. Zalecany jest więc przy większych łóżeczkach. Poszczególne strony materaca mają różną twardość, dzięki czemu dopasowują się do aktualnej wagi dziecka.

 

Idealny materiał na materac

Producenci oferują nam materace stworzone z wielu surowców, wśród których znajdziemy zarówno naturalne, jak i sztuczne substancje. Co warto wybierać?


 • Pianka poliuretanowa – materace z niej wykonane są tanie, jednak niezbyt odporne na odkształcenia. Sprawdzi się zatem głównie w połączeniu z innymi komponentami, czy też podczas tworzenia elementów konstrukcyjnych materaca. Warto też sięgnąć po piankę wysokoelastyczną, będącą jej bardziej sprężystą odmianą. Zapewni ona o wiele lepsze podparcie punktowe i będzie znacznie odporniejsza na wszelkie odkształcenia.
 • Wkład kokosowy – jest w pełni naturalnym oraz przepuszczającym powietrze surowcem, dzięki czemu skutecznie pochłania pot oraz wilgoć. Do wykorzystania już od pierwszych dni życia dziecka, posiada certyfikat Oko tex.

 • Końskie włosie – wysoko ceniony, naturalny surowiec. Posiada certyfikat Oko tex, a jego właściwości zbliżone są do wkładu kokosowego.

 • Wkład z łuski gryczanej naturalny surowiec, wykorzystywany nieraz w „tanich” materacach. Jeśli chcemy kupić wkład z łuski gryczanej dla dziecka, sprawdźmy, czy posiada ona certyfikat pochodzenia z Gospodarstwa Ekologicznego. Gwarantuje nam on, że łuska nie miała styczności np. z pestycydami. Warto upewnić się także, w jaki sposób była przygotowywana i przechowywana, aby nie kupić zwykłego odpadu z młyna, z „dodatkiem” pleśni czy alergenów. Certyfikat lub atest powinna posiadać także mata, w której łuska jest zamknięta. Słabej jakości mata może bowiem pęknąć lub rozwarstwić się, dając dziecku dostęp do sypkiej łuski, grożącej np. zadławieniem.

 • Latekselastyczny, trwały, odporny na zniszczenia, zapewnia idealne podparcie punktowe dla ciała dziecka. Warto zwrócić uwagę na najnowszą luksusową jego odmianę, tzw. Climalatex, wulkanizowany w temperaturze -30 st. C. Dzięki temu osiąga się optymalne rozłożenie masy właściwej i perfekcyjne podparcie, gwarantujące komfortowy sen. Jednocześnie kanaliki, które powstają podczas wulkanizacji i pozostają otwarte, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza.

 • Materac bonnellowy (sprężynowy) – jest to dosyć stara, ale wciąż wykorzystywana technologia, rzadko stosowana w materacach dla dzieci. Sprężyny bonnelowe, dające powierzchniowe podparcie ciała, zastępuje się sprężynami kieszeniowymi, dającymi lepsze punktowe podparcie ciała.

 • Pianka termoelastyczna – potrafi „zapamiętywać” kształt ciała, w pełni się do niego dopasowując i dając dobre podparcie. Reaguje zarówno na siłę nacisku, jak też na zmiany temperatury.

 • Materace warstwowe – zwykle są także dwustronne, umożliwiają połączenie najlepszych cech różnego rodzaju wkładów.

 • Materace ramowe – innowacyjne, stworzone z wielu różnych komponentów, często posiadające kilka stref twardości. Odpowiednio dobrane surowce i właściwa konstrukcja to gwarancja zdrowego oraz komfortowego snu.

 

Zawsze świeżo i przewiewnie

Kupując materac dla dziecka nie możemy zapomnieć o właściwej cyrkulacji powietrza i ciepła. To ważne nie tylko ze względu na komfort, lecz także na ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów w przypadku nadmiernej wilgoci bądź zbyt wysokiej temperatury. Na co powinniśmy zwracać uwagę?


 • Wkład – odpowiedni przepływ ciepła i powietrza wewnątrz niego to podstawa! Konieczny jest system kanałów wentylacyjnych, które odprowadzą parę wodną i dwutlenek węgla z wydychanego powietrza.
 • Pokrowiec – powinien wspomagać właściwą cyrkulację powietrza. Warto zdecydować się na pokrowce stworzone z materiałów antyalergicznych, antybakteryjnych i przewiewnych np. zawierających włókna naturalne. Takie warunki spełnia np. Bambus, Tencel, Lyocell. Dobrym wyborem będą materiały zmniejszające namnażanie alergenów np. Amicor lub Srebro.

 Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

 • Materac materacowi nierówny – uważajmy na podróbki! „Tani” producenci często kopiują pomysły tych droższych, obniżając cenę dzięki wykorzystaniu złej jakości surowców. W takiej sytuacji nawet najlepsza konstrukcja nie zapewni dziecku zdrowia i bezpieczeństwa. Przyglądajmy się uważnie certyfikatom np. Oko tex – niekiedy małymi literami dopisana jest informacja, że dotyczy on jedynie wkładu kokosowego lub innego komponentu. Kupując „tani” materac musimy liczyć się też z możliwością, że stosowane w rzeczywistości surowce będą inne, niż surowce deklarowane (np. polycotton zamiast 100% bawełny w pokrowcach).
 • Atesty – materiały, z których wykonany jest materac, powinny posiadać certyfikat Eko-TEX lub inne, mające zastosowanie przy tego rodzaju produktach.

 • Praktyczny pokrowiec – najlepiej zapinany na zamek błyskawiczny, sprawdzi się podczas codziennego użytkowania czy prania.

   


   

 • Dodatkowe zalety – będą nimi na przykład nieprzemakalna nakładka czy rama wspomagająca naukę samodzielnego chodzenia.

   

Krzysztof Ell, ekspert ds. materacy

 babys-zone.com