Reklama

Okres ciąży to piękny czas, związany jednak z wieloma niedogodnościami. Niespokojne stają się nawet noce, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciężko jest znaleźć wygodną pozycję do snu. Jak wybrać materac, który zapobiegnie bólowi pleców, napięciu mięśni i chronicznemu niewyspaniu? Odpowiada Krzysztof Ell - ekspert ds. materacy, babys-zone.com.

Źródło: sheknows.com

 

Podaruj sobie komfort

Ciągłe uczucie senności jest czymś naturalnym w przypadku ciężarnej kobiety – przecież ochrona wciąż rosnącego płodu pochłania coraz więcej energii. Spokojny sen utrudniają natomiast dodatkowe kilogramy i zaokrąglone kształty. Wybierając nowoczesny materac, dopasowujący się do kształtu ciała, znacznie podwyższymy jakość nocnego wypoczynku.

  • Lateks, pianka wysoko-elastyczna – materac wykonany z tych materiałów ugina się w zależności od siły nacisku. Gwarantuje to właściwe podparcie dla kręgosłupa oraz brak problemów z zapadaniem się materaca.
  • Pianka visco-elastyczna – jest materiałem reagującym na ciepło. Powodzenie wśród przyszłych mam zapewnia jej fakt, że reakcja na ciężar jest wyjątkowo dokładna. Pozwala to łagodzić napięcie mięśniowe i w okolicy brzusznej, a także ból kręgosłupa.
  • Materac ze strefami o zróżnicowanej twardości – nowoczesne materace mogą mieć nawet 7 różnych stref twardości, co zapewnia optymalne podparcie całego ciała.

  

Poszukajmy praktycznych rozwiązań

Zakup dobrego materaca to dla wielu z nas spory wydatek oraz przedsięwzięcie pochłaniające dużo naszego czasu i energii. Dlatego warto przyjrzeć się uniwersalnym materacom, których możemy używać we wszystkich fazach ciąży, a także po porodzie. Ich sekretem jest wymienny wkład, pozwalający na optymalne dopasowanie się konstrukcji do wzrastającego bieżących potrzeb.

 

  • Wymienny wkład z pianki visco-elastycznej – idealnie dopasowuje się do wzrastającego obwodu brzucha, dając optymalne podparcie ciała i zapewniając prawidłowy rozwój dziecka. Po porodzie zastępujemy go pianką wysoko-elastyczną, unikając konieczności zakupu kolejnego materaca. Zwróćmy uwagę na to, czy wymiana wkładu jest łatwa i nie zajmuje wiele czasu.

  

Zadbaj o wentylację

 Jeśli podczas snu chcemy czuć się świeżo, zadbajmy o odpowiednią cyrkulację ciepła i powietrza wewnątrz materaca. Pamiętajmy, że nadmierna wilgotność nie tylko jest nieprzyjemna, lecz również sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. 

  • Wentylacja materaca – jej właściwy poziom zapewniają zaawansowane systemy otworów wentylacyjnych, odpowiedzialnych za odprowadzanie ciepła oraz wilgoci.
  • Pokrowiec – odpowiednio dobrany, może znacznie wspomóc naturalną wentylację materaca i kontrolować wilgotność. 

 

Wybieramy pokrowiec

Kiedy uda nam się znaleźć idealny materac, pozostaje nam jeszcze wybór odpowiedniego pokrowca. Postawmy na materiały wolne od szkodliwych substancji, najlepiej hipoalergiczne. Nie zapomnijmy też o kwestiach praktycznych… Jakie pokrowce są godne polecenia?

 

  • Wybierajmy pokrowce zawierające naturalne środki bakteriobójcze np. jony srebra. Pomogą one minimalizować namnażanie alergenów oraz niebezpiecznych drobnoustrojów, a tym samym zredukować znacznie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju infekcji oraz uczuleń. Szukajmy też pokrowców o właściwościach przeciwgrzybicznych, pomagających skutecznie walczyć np. z pleśnią.
  • Zwróćmy uwagę na to, czy użytkowanie konkretnego pokrowca będzie dla nas przyjemnością, czy też raczej źródłem problemów. Z pewnością sprawdzą się pokrowce z zamkiem błyskawicznym, pomagającym szybko i wygodnie ściągnąć je z materaca. Sprawdźmy, czy bez przeszkód można prać je w pralce w standardowych warunkach. Wybrany przez nas pokrowiec powinien też zapewniać odpowiedni transport wilgoci.

 

Krzysztof Ell, ekspert ds. materacy

babys-zone.com