Reklama

Tablety coraz częściej trafiają do rąk nawet bardzo małych dzieci. Często zastanawiamy się, czy maluchy naprawdę ich potrzebują i w jaki sposób wpływnie to na ich rozwój. Na pewno nie możemy zapomnieć o dopasowaniu konkretnego modelu do wieku malucha oraz o ścisłej kontroli rodzicielskiej. Na co warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

  • Cena – na rynku znajdziemy sprzęt w przedziale cenowym mniej więcej od 200 złotych do kilku tysięcy złotych. W przypadku naprawdę małych dzieci nie warto wydawać pieniędzy na bardzo drogi i zaawansowany sprzęt, z którego nie będą potrafiły one skorzystać. Pamiętajmy o dobrym stosunku jakości do ceny. Największy wybór przedstawiają tablety do 1000 zł z systemem Android, który jest w zupełności wystarczający dla malucha.

  • Ekran – w przypadku małych dzieci optymalny będzie ekran 7-calowy, ewentualnie 8-calowy. Takie urządzenie bez problemu utrzymają w rączkach i obsłużą. Optymalna rozdzielczość to 1024x600 pikseli.

  • Zbędne dodatki – najmłodszym użytkownikom tabletów nie będzie raczej potrzebny modem 3G czy GPS. Nie musimy kupować sprzętu z aparatem, wystarczy videokamera.

  • Oprogramowanie – im nowsze, tym lepiej, zatem najlepiej sprawdzą się systemy Android 4x Jelly Bean. Zwróćmy uwagę, czy tablet dla dzieci oferuje nam wartościowe preinstalowane aplikacje oraz dostęp do sklepu z większą ich ilością.

  • Do czego tablet będzie najczęściej używany – od tego zależy, jakie powinien mieć parametry. Do prostych gier edukacyjnych oraz oglądania raz na jakiś czas bajek wystarczy 4G pamięci, jednak w przypadku miłośników gier i multimediów może być to za mało. Sprawdźmy, czy możemy rozszerzyć pamięć za pomocą karty microSD. Sprzęt małego gracza powinien mieć także bardziej pojemną baterię i większą wydajność.

  • Przyjazny dziecku design i interfejs – kolorowa, wygodna do trzymania w rączkach obudowa, najlepiej zabezpieczona gumową osłonką to idealne rozwiązanie. Nawigacja powinna być dopasowana do wieku dziecka, intuicyjna i odpowiednio pogrupowana. Godne polecenia są tablety „rosnące” z dzieckiem, gdzie interfejs dopasowuje się do bieżących potrzeb.