Reklama

Gdy dziecko dużo się bawi, pobudzana jest jego kreatywność i fantazja , poza tym rozwija swoją zręczność. Poprzez działanie z innymi dziećmi i dorosłymi, nabywa większą kompetencję społeczną oraz rozwija swoją inteligencję emocjonalną. Pod pojęciem inteligencji emocjonalnej rozumiemy radzenie sobie z uczuciami własnymi i innych ludzi. Dorośli całkowicie automatycznie starają się wpoić dzieciom, aby podczas zabawy miały na uwadze pomysły i życzenia innych graczy. Dochodzi bowiem do konkurencyjnej walki, nierzadko nawet do małych szamotanin, które trzeba przerywać w pokojowy sposób. Istnieją określone reguły zabawy, bez których nie jest możliwe działanie na zasadzie fair play. Dlatego dzieci muszą nauczyć się okazywania cierpliwości i uwagi swojemu otoczeniu.

Poprzez intensywną zabawę dziecko wiele dowiaduje się o swoich własnych uczuciach - jak je rozpoznawać i świadomie się z nimi obchodzić. To jest najlepsze szkolenie inteligencji emocjonalnej, jednocześnie potrzebne do nabycia kompetencji społecznej. Przez przyjemność płynącą z zabawy, radość z kreatywnego działania dziecko wciąż doświadcza poczucia szczęścia. Cieszy się, gdy coś szczególnie mu się udaje, na przykład namalowanie pięknego, kolorowego obrazka czy zbudowanie wysokiej wieży z klocków "Lego". Oczywiście, rozczarowania również stają się elementem jego życia . Dziecko musi się nauczyć, jak radzić sobie z porażkami i nie dać się zniechęcić niepowodzeniami.

Nauka i zabawa we wspólnocie wyostrzają także świadomość dotyczącą uczuć innych ludzi. Maluch może obserwować, jak jego towarzysz zabawy cieszy się lub złości i wczuć się w jego położenie. Wspiera to jego empatię. Wszystkie jakości inteligencji emocjonalnej i kompetencji społecznej są stymulowane przez zabawę. Diecko uczy się w jej trakcie komunikowania się, wyrażania w sposób coraz doskonalszy, przedstawiania swoich pomysłów i myśli, a także śledzenia wyobrażeń innych i przysłuchiwania się. To jest idealny wstęp do jego późniejszego sukcesu w życiu oraz ważna zdolność współpracy z innymi i utrzymywania z nimi dobrych relacji.

Elementy kompetencji społecznej:

  • Umiejętność wysławiania się: czy Wasze dziecko potrafi się wypowiadać?  Czy umie pokazać swoje życzenia i wiedzę? Uczcie je już wcześniej, że może powiedzieć, czego pragnie, i traktujcie poważnie jego życzenia.  
  • Uwaga: czy Wasza latorośl potrafi słuchać innych, obserwować pozostałych członków grupy? Jeśli to możliwe, zawsze przysłuchujcie się swojemu dziecku i traktujcie je poważnie jako członka grupy, aby nauczyło się postępować dokładnie tak samo.  
  • Otwartość: czy Wasze dziecko jest otwarte na impulsy? Czy potrafi zaakceptować krytykę i jest gotowe na dyskusję z innymi? Demonstrujcie to w rodzinie, omawiajcie problematyczne sytuacje. 
  • Kooperacja: to uznawanie i dostrzeganie własnych możliwości postępowania  i odpowiedzialności, dostosowywanie się do działań innych. Przekażcie swemu dziecku, że samo także jest odpowiedzialne za konsekwencje swojego postępowania.  
  • Kształtowanie: ten punkt dotyczy nawiązywania i kształtowania relacji  między ludzkich. Wasze dziecko musi nauczyć się odnajdowania się w grupie, nawet gdy czasami przeżyje rozczarowania. Zajmuje ono określoną pozycję we wspólnocie i powinno zachowywać się stosownie do dynamicznych procesów zachodzących w grupie.  
  • Identyfikacja: określa ona zdolność dostosowywania się do innych i traktowania konfliktów stosownie do sytuacji. Dla dziecka jest to bardzo duże wyzwanie! Czy zachowa dobrą równowagę między zaangażowaniem a odgrodzeniem się od innych?  

Źródło: Heike Kovács, Birgit Kaltenthaler "Moje dziecko uczy się poprzez zabawę" , Wydawnictwo Jedność 2008 r.

Moje dziecko uczy się poprzez zabawę
W Waszym dziecku drzemią uzdolnienia, które powinniście odkryć i rozwijać! Właśnie w pierwszych latach życia maluch wypróbowuje swoje zdolności i codziennie się uczy. W niniejszej książce dowiecie się, jak ważna jest zabawa dla Waszego dziecka, i znajdziecie liczne pomysły i ćwiczenia. Najlepsze zabawy edukacyjne, najbardziej odpowiednie książki i właściwa muzyka dla każdego wieku pomogą w rozwoju Waszego dziecka. W ten sposób wesprzecie jego zdolności i zapewnicie mu pouczające i wesołe dzieciństwo.

 

Foto