Reklama

Ciąża to okres, gdzie musimy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie czynniki, które mogłyby zagrozić zdrowiu rozwijającego się maleństwa. Mamy pewnie nie raz zastanawiają się, czy środki używane przez nie do sprzątania mogą im zagrozić. Odpowiedz brzmi „tak” i „nie”.


Delikatne środki do mycia naczyń, okien czy proszki do prania są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Nie posiadają w swoim składzie toksycznych substancji, które mogły by być niebezpieczne. Produkty te posiadają odpowiednie certyfikaty, które gwarantują, że były badane pod względem bezpieczeństwa dla płodu.


Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie preparaty chemii gospodarczej są naturalne i bezpieczne. Kobiety w ciąży powinny unikać preparatów oznaczonych jako toksyczne. Jeżeli nie wiemy, czy preparat jest niebezpieczny, sprawdźmy czy wydziela intensywny zapach, jeżeli tak to lepiej go nie używajmy. O wykonanie niektórych zabiegów czyszczących poprośmy inne osoby, które wykonają je pod nieobecność osoby w ciąży i dobrze wywietrza pomieszczenie.


Preparaty toksyczne to m.in.:


·wybielacze;
·środki na bazie chloru;
·środki do udrażniania rur;
·środki do odkamieniania;
·pasty do podłóg;


Będąc w ciąży i unikaj:


·łączenia różnych środków chemicznych, ponieważ w wyniku połączenia mogą wydzielać się trujące substancje
·staraj się nie używać aerozoli, ponieważ podczas rozpylania część środka wraz z powietrzem dostanie się do organizmu przez drogi oddechowe
·używaj rękawiczek ochronnych by środki czyszczące nie stykały się ze skórą
·wietrz pomieszczenie które sprzątasz
·zrezygnuj ze środków owadobójczych, także tych na muchy i komary
·można w zamian stosować środki odstraszające owady
·farb, klei malarskich i innych środków służących do remontów domu
·na czas remontu kobiety w ciąży nie powinno być w domu
·po wykonaniu remontu przez kilka dni należy intensywnie wietrzyć pomieszczenia zanim przyszła mama tam wróci.