Reklama

Kiedy na świecie pojawia się nasze ukochane dziecko powinniśmy zadbać o to, by nasz dom był dla niego całkowicie przyjazny. W mieszkaniach większości z nas znajdują się kwiaty doniczkowe, które z upodobaniem hodujemy. Kiedy jednak w naszym życiu pojawi się dziecko, musimy się zastanowić, czy te piękne rośliny nie są przypadkiem trujące.

Dzieci poznają świat organoleptycznie, nie zawahają się zjeść listka lub kwiatka kolorowej rośliny pokojowej. Dlatego powinniśmy zupełnie usunąć kwiaty z domu albo ustawić je w takich miejscach, gdzie malec ich nie dosięgnie. Odmiany trujące najlepiej byłoby całkowicie usunąć z domu.


Lista popularnych roślin trujących

Rośliny zawierające szkodliwy sok komórkowy:

·Difenbachia
·Anturium
·Monstera Dziurkowana
·Filodendron
·Gwiazda Betlejemska (Wilczomlecz Piękny)
·Wilczomlecz Leśny
·Kroton

Sok, który wypływa z uszkodzonej rośliny, (kwiatu, łodygi czy liści) może skutkować  dużym obrzękiem oraz bólem błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także zapaleniem spojówek.

Pierwsza pomoc:
W przypadku kontaktu z sokiem rośliny należy ręce dokładnie umyć mydłem i nie dopuścić do kontaktu rąk z oczami, nosem czy ustami. Następnie należy skontaktować się z lekarzem. Warto wziąć ze sobą roślinę, która spowodowała zatrucie by ją pokazać lekarzowi.
 
Popularne rośliny trujące:

·Bluszcz pospolity – wszystkie jego części są trujące, w szczególności dla dzieci. Kontakt z rośliną działa drażniąco na skórę i spojówki oczu. Spożycie rośliny w większych ilościach może powodować nawet zatrzymanie oddechu. Opisano też działanie polegające na powodowaniu halucynacji i odrętwienia.
·Oleander, którym zatruć się można po spożyciu liści, pędów oraz kwiatów, zawierają one glikozydy nasercowe. Objawami zatrucia są: zmiana rytmu serca, biegunki, wymioty.
·Psianka koralowa – roślinka z czerwonymi owocami w kształcie pomidorków, przez co szczególnie atrakcyjna dla małych dzieci, zjedzenie ich powoduje bóle brzucha, wymioty, senność.
·Difenbachia, zawierająca w swym soku szczawian wapnia, który w wyniku zjedzenia podrażnia błony śluzowe i powoduje ich obrzęk. Objawy zatrucia to mdłości, biegunka, zaburzenia rytmu serca oraz paraliż.

Pierwsza pomoc:
W przypadku zjedzenia trującej rośliny należy spowodować wymioty, nie wolno podawać żadnych płynów ani leków. Należy niezwłocznie udać się do lekarza. Należy zabrać ze sobą roślinę lub jej cześć by lekarz wiedział czym dziecko się zatruło.