Reklama

U dzieci w wieku trzech lat dostrzegamy występowanie zabaw tematycznych, które opierają się na zaobserwowanych przez dziecko sytuacjach życia codziennego. Maluchy podpatrują dorosłych, ich zachowania, gesty, słowa. Zdobyte wiadomości wykorzystują w zabawie.

·Zabawy tematyczne 3-latków staja się bardziej złożone, dzieci mają więcej tematów i pomysłów na zabawy.
·Odgrywane przez nie role stają się bardziej precyzyjne, a maluchy bardzo wczuwają się w odgrywane postacie.
·Zabawy zaczynają także zawierać elementy twórcze, gdzie maluch wplata do zabawy fikcyjne postacie.
·Odtwarzane sytuacje nabierają złożoności, dziecko jest w stanie odtworzyć wiele elementów danej czynności następujących po sobie.
·Zabawa tematyczna przeradza się w małe przedstawienie, gdzie maluch wplata do zabawy laki, misie i inne zabawki, które mają swoje określone role.
·W zabawie wykorzystuje także przedmioty, które nabierają innego znaczenia w zabawie, np. koc staje się latającym dywanem.

Z czasem zabawa tematyczna przeradza się w zabawę w odgrywanie ról. Maluch wciela się w osobę dorosłą, naśladuje jej czynności, gesty i słowa. Dzieci bardzo wczuwają się w odgrywane przez nie postacie, zachowują się tak, jakby w danej chwili były tymi osobami.
Dzieci trzyletnie potrafią bardzo wnikliwie obserwować otoczenie, mają doskonałą pamięć, w której przechowują zdobyte doświadczenia i podpatrzone sytuacje. Nie do przecenienia jest także ich wyobraźnia, która staje się nieodzownym elementem zabaw.

Aby zabawy tematyczne były udane, bardzo ważne jest zgromadzenie odpowiednich rekwizytów, które staną się tłem do zabawy.

Zabawa w sklep:
·stoliczek imitujący sklepową ladę;
·waga;
·produkty, np. plastikowe owoce,puste opakowania po produktach spożywczych itp.;
·miejsce na wyeksponowanie produktów;
·koszyczek na zakupy

Zabawa w lekarza:
·zestaw „Mały lekarz” zawierający słuchawki, strzykawkę i termometr;
·łóżko z pościelą;
·słodycze (cukierki) imitujące lekarstwa;
·karteczki imitujące recepty, pieczątka;