Reklama

Zobaczcie na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Waga

Zapakowany plecak, zgodnie z normami europejskimi, nie powinien przekraczać 10-15 % wagi dziecka. Jeśli uczeń waży 30 kilo, to plecak może ważyć maksymalnie 3-4,5 kg. Pusty tornister ucznia klasy I-III to 1,2 kg oraz dla starszych uczniów to 1,4 kg. Zbyt ciężki tornister może wpłynąć na utrwalanie się złej postawy.

Zawartość plecaka powinna być ergonomicznie rozłożona. Najcięższe rzeczy przy plecach. Warto by plecak miał w środku przegródki i dodatkowe kieszenie.

Rozmiar

Ważne jest dopasowanie plecaka do wzrostu i budowy dziecka. Plecak powinien „kończyć” się na lędźwiach a, wybranie modelu z pasem biodrowym dodatkowo odciąży kręgosłup.

Niezbędne jest też dociągnięcie ramion plecaka do odpowiedniej długości, bo jeśli plecak będzie za nisko opuszczony, będzie obijał podczas noszenia.

Wykonanie

Wybierzmy plecak z usztywnianymi plecami, który ma z tyłu miękkie, ergonomiczne i oddychające poduszki. Szerokie, regulowane szelki nośne podniosą komfort noszenia plecaka, a ciężar rozłoży się na całe plecy. Pas piersiowy utrzyma plecak stabilnie. Wytrzymałe dno ochroni zawartość plecaka i sprawi, że wolniej się zniszczy. Wodoodporny materiał plecaka pozwoli dzieciom chodzić z nim do szkoły przez cały rok, bez względu na aurę.

Bezpieczeństwo

Wybierzmy plecak z odblaskami. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych wprowadzono 31 sierpnia 2014 r. Dotyczy on pieszych, rowerzystów czy rolkarzy, którzy po zmierzchu poruszają się po drodze poza obszarem zabudowanym. Warto je nosić, ponieważ dla kierowców będziemy widoczni nawet do 200 metrów, bez odblasków jedynie z kilku metrów.

Design

Wygląd plecaka jest ważny dla dzieci, które będą go nosiły prawie codzienni, przez wiele miesięcy. Warto wspólnie wybrać jego wzór i kolor. Zaproponujmy jednak model plecaka, zgodnie z powyższymi zaleceniami, resztę zostawmy dzieciom.

Jeśli wybierzemy dość neutralny wzór – posłuży uczniom na dłużej. Zbyt zdefiniowane wzory mogą się znudzić. Jestem jednak pewna, że najmłodszym możemy pozwolić na plecak lub tornister z superbohaterem, księżniczką, wróżką czy robotem. Taka stylizacja doda odwagi podczas pierwszych dni w szkole.

Komfortowe dodatki

Kieszeń z termofolią utrzyma temperaturę kanapek i zabezpieczy przed zabrudzeniem książek ich resztkami. Schowki na portfel. Zewnętrzna kieszeń na bidon, aby był na pionowo, na zewnątrz plecaka i nie zalał książek.

Zdrowy rozsądek w pakowaniu plecaka

Dzieci musza się nauczyć tego, żeby nie zabierać za dużo. Prze każdym wyjściem do szkoły warto sprawdzić, czy na pewno wszystko będzie potrzebne. Młodsi uczniowie zazwyczaj zabierają tylko te książki, których potrzebują, reszta zostaje w Sali. Pilnują tego wychowawcy i bardzo pomagają nauce systematyczności. W domu pomóżmy dzieciom pilnować plan lekcji i porządkować plecak. (Hodowanie starych kanapek zdarzy się z pewnością każdemu uczniowi). Starsi uczniowie, muszą pilnować tego sami. W odciążeniu plecaka pomogą dedykowane szafki w szkole.