Reklama

            Kiedy z nieba leje się żar, nie ma nic przyjemniejszego, niż owocowy koktajl z lodem lub zabawa zamrożonymi wodnymi kostkami. Dzięki lodowym eksperymentom każde dziecko przekona się, że fizyka wcale nie musi być nudna, a zachodzące w przyrodzie zjawiska można racjonalnie wytłumaczyć.

 

 

Uczta dla zmysłów

            Zimny dotyk lodu, który jednocześnie topi się pod wpływem ciepła naszego ciała, doskonale stymuluje zmysły malucha. Pozwólmy dzieciom bawić się lodem, zwłaszcza w upalne dni.

  • Rysowanie po ciele kostką lodu – zabawa dla najmłodszych, podczas której delikatnie „rysujemy” kostką lodu po skórze np. rączce lub nóżce. Unikamy wrażliwych miejsc np. brzuszka!
  • Pyszne orzeźwienie – przygotujmy razem z maluchem kolorowy koktajl owocowy z kostkami lodu lub domowe lody własnej produkcji. Wystarczą zblendowane owoce sezonowe, odrobina jogurtu, specjalne foremki i patyczki. Takie przekąski będą nie tylko smaczne, lecz także o wiele zdrowsze od tych kupionych w sklepie!
  • Prawdziwa sztuka – wykorzystując lód możemy stworzyć wiele pięknych prac plastycznych! Najmłodsze dzieci mogą „malować” kostkami lodu po chodniku lub kartce. Do tego celu warto przygotować kolorowe kostki lodu, zabarwione barwnikiem spożywczym lub po prostu sokiem. Takimi bryłkami dziecko może też bawić się jak klockami. Warto zamrażać wodę w foremkach o różnych zabawnych kształtach. A może wykonamy niepowtarzalny lodowy obraz, zalewając wodą i zamrażając kompozycję z kwiatów?

 Nauka poprzez zabawę

            Bawiąc się lodem dziecko poznaje pojęcie stanów skupienia, roztapiania, unoszenia, temperatury… Rozbudźmy w nim zainteresowanie otaczającym je światem!

  • Dlaczego lód się rozpuszcza – pobawmy się w małych odkrywców. Sprawdźmy, czy lód szybciej rozpuści się na słońcu czy w cieniu, czy też ile czasu będzie trwała zmiana stanów skupienia. Zapisujmy spostrzeżenia w specjalnym zeszycie.
  •   Jak woda zmienia objętość – sprawdzimy to, zamrażając wodę w słoiku, przykrytym folią aluminiową (nie zakręcamy go, aby nie pęknął).
  • Co przyspiesza rozpuszczanie się lodu – przeprowadźmy eksperyment, posypując kolejne kawałki lodu cukrem, mąką i solą. Wytłumaczmy dziecku, jak taką wiedzę ludzie wykorzystują w codziennym życiu np. posypywanie solą ulic zimą.

Zabawy z lodem są dla dzieci niezwykle atrakcyjne, angażują bowiem zmysły, wyobraźnię i zachęcają do zdobywania nowych informacji. Pamiętajmy o bezpieczeństwie – przygotujmy lód z przegotowanej wody, aby nawet wzięcie go przez malucha do buzi nie groziło chorobą.

 

Maria Paderewska
Redaktorka prowadząca www.zabawkowicz.pl. Współpracuje z agencjami PR, portalami internetowymi - świetny copywriter. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .