Reklama

Nauka w wakacje? Czemu nie! Wystarczy, że „podamy” ją w atrakcyjny sposób, a dziecko z chęcią podejmie wyzwanie. Połączmy przyjemne z pożytecznym i wykorzystajmy wakacyjny czas na pogłębianie wiedzy malucha.

Atrakcyjna forma

Jeśli nasze dziecko krzywi się na sam dźwięk słowa „szkoła” czy „nauka”, postarajmy się ich unikać. Zadbajmy o to, aby wspólnie spędzony czas był dla nich atrakcyjny, a zdobywanie wiedzy odczuwały jedynie jako dodatek do świetnej zabawy.

  • Nazwa może wiele – dziecko chętnie pobawi się z nami w Letnią Akademię, czy też skusi się na spotkania Wakacyjnego Klubu Książki.
  • Edukacyjny pamiętnik - stwórzmy specjalny zeszyt, w których maluch będzie zapisywał lub ilustrował swoje przeżycia bądź osiągnięcia. Możemy po każdej udanej „lekcji” nagradzać dziecko naklejką, którą umieści w pamiętniku. W zeszycie mogą znaleźć się inne pamiątki np. zasuszone liście różnych drzew czy bilety z muzeum.
  • Przyjemne otoczenie – jeśli pogoda dopisuje, organizujmy zajęcia na świeżym powietrzu np. w altance, na tarasie, a nawet… w namiocie! Zabierzmy ze sobą lemoniadę lub sok, a także zdrowe przekąski.

Rozbudzanie ciekawości

Postarajmy się, aby nasze pociechy były ciekawe świata, potrafiły stawiać pytania i wiedziały, jak szukać na nie odpowiedzi.

  • Biblioteka – warto przyzwyczajać dziecko od małego do korzystania z jej zasobów. Załóżmy maluchowi kartę w placówce obsługującej najmłodszych, zachęcajmy do samodzielnego wybierania książek i brania udziału w ciekawych wydarzeniach.
  • Muzea i wystawy – wbrew pozorom potrafią naprawdę zainteresować! Zwłaszcza wystawy interaktywne pobudzają wyobraźnię i pomagają zrozumieć różne zjawiska.
  • Eksperymenty i obserwacja natury – spacery po lesie, obserwacja nieba nocą, doświadczenia pokazujące różne stany skupienia wody… wszystko to zainspiruje dziecko i pomoże zrozumieć otaczający nas świat.

Przydatne gadżety

  • Obserwacja – zainwestujmy w dobrą lupę , lornetkę , lunetę , a nawet prosty mikroskop ?
  • Wspólna lektura – pięknie ilustrowane książki zachęcą do nauki czytania, ciekawą formą jest także słuchanie audiobooków np. z lekturami szkolnymi.
  • Pisanie i liczenie – z pewnością przydadzą się kolorowe liczydła , gry edukacyjne , zabawkowe pieniądze , a także nalepki – literki . A może warto postarać się o tablicę , po której maluch pisać będzie kolorową kredą lub zmywalnym flamastrem  ?  
     
Maria Paderewska
Redaktorka prowadząca www.zabawkowicz.pl. Współpracuje z agencjami PR, portalami internetowymi - świetny copywriter. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UW .