Reklama

Dzieciństwo to wspaniały czas wypełniony zabawą, poznawaniem świata, drobnymi obowiązkami, ale przede wszystkim przebywaniem z bliskimi. Co jednak robić razem z dziećmi przez dwa tygodnie siedzenia w domu?

Cóż, mogliśmy potrenować trochę w wakacje, jednak w wakacje możemy bawić się na świeżym powietrzu, podróżować, czasem zjeść w restauracji, spotykać się z innymi ludźmi.

A dwa tygodnie w domu?

Aby się wszystko udało zaplanujmy cały dzień wspólnie z dzieckiem:

  1. Zabawa,
  2. Posiłek,
  3. Sportu,
  4. Odpoczynek
  5. Czytanie
  6. Oglądanie

 

Nie martwcie się, dom to skarbnica wspaniałych zabaw, wystarczy tylko się rozejrzeć.

Podpiszmy z dzieckiem kontrakt, w którym zobowiąże się, że będzie się bawić, ale znajdzie dużo czasu na odpoczynek, zjedzenie zdrowego posiłku i grzeczne zachowanie.

Czy można podpisać kontrakt z przedszkolakiem – uwierzcie mi, że można. Ļedzie to obrazkowy kontrakt, ale umowa to umowa.

Ale czy w nas zostało choć trochę dziecka, czy pamiętamy zabawy z dawnych lat? Ciepło-zimo, Ciociubabka, Berek, Papier kamień nożyce to tylko niektóre z nich. Warto przypomnieć sobie ich zasady i wytłumaczyć dzieciom. Instrukcje z łatwością odnajdziecie w internecie.

Prace ręczne

Od teraz Waszymi sprzymierzeńcami będą papier, kredki, nożyczki i klej. To baza do zrobienia niemal wszystkiego. Wystarczy trochę wyobraźni i zręczności. Projekt dziecko może zrobić samo, my tylko mu pomóżmy. Skarbnicą pomysłów z efektownymi projektami jest Pinterest. Znajdziecie tam bezpłatne projekty, zaprezentowane często z instrukcją krok po kroku. Korzystają z nich nie tylko rodzice, ale wychowawcy szkolni i przedszkolni, a nawet projektanci domów, ogrodów czy mody. Możecie szukać inspiracji na konkretny temat i dla danej grupy wiekowej dzieci.

Sport

Aktywność fizyczna jest potrzebna dzieciom jak tlen i jedzenie. Może to być bieganie, podczas zabawy w berka, robienie pajacyków, turlanie się po dywanie i wszystko co Wam przyjdzie do głowy. Polecam tańce przy muzyce.

Posiłki

Przygotowywanie jedzenia to genialna przestrzeń do zabawy. Robienie kanapek, nakrywanie do stołu, a potem sprzątanie to zabawa w dom, odtwarzanie ról i parodiowanie świata dorosłych. Jeśli odważycie się na wspólne robienie ciasta czy tłuczenie kotletów, dzieci będą przeszczęśliwe. Zdaje sobie sprawę, że bałagan będzie wielki.

Czytanie

Dla dzieci to wspaniały wspólny czas. Czytanie działa jak eliksir, młodsi i starsi potrafią się wyciszyć, zrelaksować i ćwiczyć uważność, aktywne słuchanie oraz wyobraźnię. To co usłyszą mogą narysować lub opowiedzieć własnymi słowami.

Odpoczynek

To czas, w którym warto zmniejszyć liczbę bodźców. Poćwiczyć oddychanie lub wskoczyć na drzemkę do łóżka. Każdy relaksuje się inaczej, ale dzieci mają problem z wyczuciem momentu, w którym najwyższa pora na odpoczynek. Niestety oglądanie filmów czasem pomoże się wyciszyć, jednak, jak dzieci będą oglądały za długo, staną się rozdrażnione.

 

Zobaczcie zestawienie z ciekawymi pomysłami na spędzenie czasu z dzieckiem.

Dobrej zabawy.