Reklama

Alergie stały się w naszych czasach jedną z najczęstszych dolegliwości. Chorują i dorośli, i dzieci.  Bardzo ważne jest, by w jak największym stopniu oczyścić otoczenie z alergenów. Rynek obfituje w różnorakie produkty dla alergików, jednak w gąszczu produktów i nazw można się pogubić.

Magdalena Gruszczyńska jest twórczynią i pomysłodawczynią polskiej marki produktów dla alergików Sova , jej doświadczenie i codzienne zmagania z alergią sprawiają, że proponowane produkty są z najwyższej półki i bardzo skutecznie chronią nasze dzieci. Pani Magdalena jest kopalnią wiedzy na temat profilaktyki antyroztoczowej i troski o zdrowie alergika, kierując się jej słowami przekażemy najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki i troski o alergika. 

 

Co to jest profilaktyka antyroztoczowa?

Antyroztoczowa czyli skierowana przeciwko roztoczom i ich odchodom, które są bardzo silnie uczulającymi alergenami. Obejmuje szereg działań w domowym otoczeniu Alergika, których celem jest obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego, a przez to przeciwdziałanie wystąpieniu związanych z nimi reakcji alergicznych. Profilaktyka antyroztoczowa to nie tylko zadbanie o łózko, pościel i pokrowce, to szereg innych działań, które są warte zastosowania w codzienności, żeby zadbać o swoje zdrowie.

 

Główne zalecenia profilaktyki antyroztoczowej?

  1. Pierzemy wszystko w temp. powyżej 60°C, bo to zabija roztocza – główne źródło alergenów – i wypłukuje już istniejące alergeny. 
  2. Zakładamy pokrowce antyroztoczowe, bo  to chroni od roztoczy i ich alergenów. 
  3. Pluszaki wkładamy raz na 3 tygodnie do zamrażarki, bo to zabija roztocza. A potem pierzemy, aby wypłukać alergeny.

 

Jakie działania podjąć, gdy dziecko jest uczulone na roztocza kurzu domowego?

sova 2
  1. Należy zadbać o pokój alergika, a szczególnie o łóżko dziecka, które jest największym zbiornikiem roztoczy kurzu domowego. 
  2. Zmniejszymy ich stężenie poprzez założenie pokrowców antyroztoczowych na materac i pościel. Odgrodzą one dziecko od roztoczy i ich niebezpiecznych odchodów. 
  3. Najważniejszy jest pokrowiec antyroztoczowy na materac, bo wszystko można uprać w temp. 60 st. A z materacem nie da się tak zrobić.

 

Jaka jest różnica pomiędzy antyalergicznym pokrowcem pokrowcem a przeciwroztoczowym?

  1. „Antyalergiczny” oznacza przede wszystkim „nie wywołujący alergii”. Czyli „antyalergiczny pokrowiec” to pokrowiec, który nie wywoła reakcji alergicznej u użytkownika. Może być uszyty z bawełny lub innego naturalnego materiału. 
  2. Z kolei „antyroztoczowy pokrowiec”, to pokrowiec, który jest „przeciwko” roztoczom. To pokrowiec uszyty z materiału, który jest barierą dla roztoczy i ich odchodów (alergenów). 
  3. Należy przy tym podkreślić, iż skuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają tylko takie materiały, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Warto to sprawdzić przed zakupem żądając od dostawcy czy też producenta przedstawienia certyfikatów lub wyników badań, które to potwierdzą.

 

Kilka wariantów profilaktyki antyroztoczowej:

Wariant I 
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Pościel (poduszki, kołdry) i powłoczki (te kolorowe) pierzemy co 3 tygodnie w 60°C
Pokrowiec pierzemy raz na pół roku pod warunkiem regularnego odkurzania

Wariant II 
Materac, poduszki, kołdry w pokrowcach antyroztoczowych.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, pokrowce raz na pół roku pod warunkiem regularnego odkurzania.

Wariant III 
Materac w pokrowcu antyroztoczowym.
Poduszki i kołdry antyroztoczowe.
Efekt: co 3 tygodnie pierzemy tylko powłoczki, poduszki i kołdry raz na 3 miesiąca, pokrowce raz na pół roku pod warunkiem regularnego odkurzania.

Dlaczego profilaktyka antyroztoczowa jest taka ważna?

Znikają bardzo uciążliwe dolegliwości, jak niespokojny sen, katar, uczucie „piasku w oczach”, męczący katar czy wysypka. Profilaktyka antyroztoczowa obniża ryzyko wystąpienia ataku astmy. Pomaga także przy AZS. Obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego przy użyciu pokrowców uważane jest za podstawową metodę zapobiegania chorobom alergicznym dzieci.

Przestrzegając tych wszystkich zaleceń możemy panować nad przebiegiem alergii i przeciwdziałać jej zaostrzeniu i zapobiec zachorowaniu na astmę.

 

Produkty firmy SOVA:

SOVA Pościel (Poduszka + Kołdra) stanowią trwałą ochronę przed alergenami dla osoby uczulonej na roztocza kurzu domowego. Produkt jest wykonany z materiału Evolon - bariery ochronnej dla roztoczy i ich odchodów (alergenów). Specjalna technologia uszycia zarówno samej kołdry jak i poduszki zabezpiecza przenikanie alergenów również na szwach.

 

 

Śpiworek Podróżny SOVA zapewnia podstawową ochronę przed alergenami poza domem dziecka uczulonego na roztocza kurzu domowego. Podczas podróży, gdy musi ono spać w obcym łóżku.

 

 

 

Matreiał, z którego są wykonane produkty:

Evolon cechuje wysoka przepuszczalność pary wodnej, odporność na wielokrotne pranie w wysokich temperaturach oraz lekkość i miękkość w dotyku. W procesie produkcji materiału zrezygnowano z wszelkiego rodzaju nakładanych warstw oraz laminowania. Evolon zapobiega także rozwojowi grzybów.

Skuteczność Evolon dla alergików potwierdzają certyfikaty wydane przez ECARF (Fundacja Europejskiego Centrum Badań nad Alergiami) oraz TÜV NORD, jak również wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje: Hygiene-Institut des Ruhrgebiets, Gelsenkirchen (Niemcy), IBT Reference Laboratory (USA). Evolon zatrzymuje ok. 97% cząstek o średnicy 1,0 mikrometra (odchody roztoczy są znacznie większe:10-40 mikrometrów). Przepuszczalność powietrza wynosi 20,0 l / (dm2 * min).

Evolon nie zawiera szkodliwych substancji i nadaje się do kontaktu ze skórą dziecka, co potwierdza nadany mu znak Öko-Tex.

Gdzie kupić

Alergsova od: 298,00