Reklama

Bezpieczny i wygodny fotelik samochodowy to niezbędny element w czasie każdej podróży z maluszkiem. Jednak ze względu na ilość dostępnych na rynku modeli jego wybór potrafi sprawić nie lada problemy. Istnieje kilka zasadniczych cech fotelików, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Przede wszystkim, aby zapewnić optymalną ochronę, powinien on być dostosowany do wagi i wzrostu dziecka. Obecnie foteliki klasyfikowane są według 5 kategorii wagowych, wśród których najpopularniejsze to grupa 0+ (0-13 kg), w której fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, grupa I (9-18 kg) oraz grupa II-III (15-36 kg). Podział ten powoli będzie się zmieniał wraz z wchodzeniem na rynek homologii i-Size.

Podczas wyboru warto także sprawdzić wyniki testów zderzeniowych, które prezentowane są choćby na stronach producentów czy ekspertów. Szczególnie istotne są dobre oceny w niezależnych testach instytutu badawczego ADAC.

Pasy zabezpieczające dziecko w foteliku powinny być pięciopunktowe z ochraniaczami zapobiegającymi otarciom oraz zapięciem, z którym nie poradzi sobie maluszek. Ze względu na szybkie dorastanie dzieci oraz zmieniającą się w ciągu roku grubość strojów, dobrze gdy posiadają opcję regulacji długości.

Zaraz za bezpieczeństwem dziecka plasuje się jego komfort podróży. Wygodne siedzisko pozwoli uniknąć wiercenia się i płaczu, które to rozpraszają kierujących pojazdem rodziców. Powinno być ono odpowiednio obszerna i wyprofilowane, a także posiadać szeroki zakres regulacji zagłówka i oparcia.

Poza kwestią wygodny i bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na łatwość montażu fotelika w samochodzie. Powinien on być mocno i stabilnie przymocowany do środkowej części tylnego siedzenia, ewentualnie za miejscem pasażera. Można do tego celu wykorzystać pasy samochodowe lub specjalną bazę ISOFIX.

Bezpieczeństwo maluszków podczas jazdy zdecydowanie zwiesza zamocowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy. W przypadku kolizji znacznie ogranicza to przeciążenia kręgosłupa, zapobiegają jego poważnym urazom. Ponadto skorupa fotelików działała wtedy jak tarcza ochronna nie dopuszczają do uderzenia o przednie siedzenie oraz zabezpieczyć przed mogącymi dostać się do wnętrza samochodu przedmiotami.

Duży wybór fotelików mocowanych tyłem od kierunku jazdy  znajduje się w ofercie szwedzkiej marki BeSafe. Obecne są tutaj modele, które pozwalają na przewożenie w ten sposób maluszków właściwe od urodzenia aż do 5 lat.

Fotelik samochodowy BeSafe iZi Go
Fotelik samochodowy BeSafe iZi Go

Waga: 0-13 kg

Wiek: od narodzin do około 1 roku życia

Grupa: 0+

Fotelik iZi Go przeznaczony jest dla najmłodszych podróżników już od pierwszych dni po urodzeniu. Wyróżnia się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, wysoką funkcjonalnością oraz unikalnym wyglądem, wzorowanym na naturze. Inspiracja byłą tutaj prosta forma jajka. Instalacja fotelika w samochodzie jest bardzo prosta, można w tym celu wykorzystać 3-punktowe pasy lub bazę ISOfix. W obu przypadkach siedzisko jest bardzo stabilne. W równie łatwy sposób można go zamocować na stelażu wózka.

Fotelik  iZi Go wyposażono w regulowane 5-puktwoe pasy bezpieczeństwa z magnesami ułatwiającymi wkładanie i wyjmowanie dziecka, ergonomiczny uchwyt oraz chroniącą przed słońcem osłonkę. Ponadto odpowiednio głębsze siedzisko zapewnia dłuższe użytkowanie. Model lekki, a zarazem mocny fotelik , osiągający bardzo dobre wyniki w wymagających testach zderzeniowych.

 

Fotelik samochodowy BeSafe iZi Sleep x3
Fotelik samochodowy BeSafe iZi Sleep x3

Waga: 0-13 kg

Wiek: od narodzin do około 1 roku życia

Grupa: 0+

Bezpieczny i solidny fotelik, wyposażony w unikalny system odchylania oparcia, który pozwala na rozłożenie go do kompletnej pozycji leżącej, najbardziej odpowiedniej dla niemowląt. Takie rozwiązanie pozwala po wyjęciu z samochodu przekształcić go w przytulną kołyskę i daje wytchnienie szyjce i pleckom dziecka. Obszerne wnętrze oraz nieco dłuższe niż w innych modelach siedzisko, pozwalają korzystać z fotelika o 2 - 3 miesiące dłużej. Oczywiście wyposażony został w 5-punktowe, regulowane szelki bezpieczeństwa, uławiający przenoszenie ergonomiczny uchwyt, a także funkcję antyrotacyjną, zapewniającą zwiększoną ochronę w czasie zderzeń bocznych.

 

Fotelik samochodowy BeSafe iZi Kid X3
BeSafe iZi Kid X3

Waga: 0-18 kg

Wiek: od około 6 miesięcy do 4 lat

Grupa: 0/1

 

Fotelik iZi Kid X3 został zaprojektowany tak, by dać dziecku maksymalną ochronę w przypadku kolizji bocznej. Posiada wzmocnienie z materiału absorbującego uderzenia (EPS), dzięki czemu chroni doskonale głowę i kręgosłup maluszka. Za bezpieczeństwo odpowiadają dodatkowo 5-puntowe szelki oraz zwieszająca stabilność fotelika przednia rama antyrotacyjna. Komfort jazdy gwarantuje z kolei wielostopniowa regulacja oparcia, wyrskości zagłówka, a także barkowych pasów bezpieczeństwa. Tapicerka w razie potrzeby jest łatwa do zdjęcia  i wyprania.

 

Fotelik samochodowy BeSafe iZi Combi X3
Besafe iZi Combi X3

Waga: 0-18 kg

Wiek: od około 6 miesięcy do 4 lat

Grupa: 0/1 i 1

Fotelik iZi Combi X3 ma podobne zalety do modelu iZi Kid X3. Również tutaj znajdziemy zaawansowaną ochronę boczną (SIP), antyrotacyjną ramę oraz 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Prosta instalacja i łatwość utrzymania w czystości to dodatkowe praktyczne zalety. Wygodę w czasie jazdy zapewnia z kolei 5-stopniowa regulacja odchylenia fotelika, zmienna wyrskość zagłówka oraz specjalny "oddychający” materiał.

 

Fotelik samochodowy BeSafe iZi Plus
Nowy fotelik samochodowy BeSafe iZi Plus

Waga: 0-25 kg

Wiek: Od ok. 6 miesięcy - 5 lat

Grupa: 0+, 1 i 2

Ten wyjątkowy model pozwala na przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy nawet w przedziale wagowym do 25 kg. Tym samym zapewnia doskonałą ochronę zarówno maluszkom od około 6 miesiąca zycia, jak i zdecydowanie starszym pociechom w wieku do 5 lat. Obszerne wnętrze wraz z regulacją oparcia do najwygodniejszej na rynku półleżącej pozycji oferują komfortowe warunki do podróżowania. Przede wszytki jest to model niezwykle mocny, który doskonale poradził sobie z najtrudniejszymi testami kolizyjnymi. Również tutaj znajdziemy system SIP, odpowiedzialny za ochronę w czasie zderzeń bocznych.

Dystrybutor: Marko