Reklama

Duży czy mały? Ręczny czy elektryczny? Wybór właściwego laktatora jest niezwykle istotny. To sprytne urządzenie przyda się w przypadku nawału pokarmu, konieczności pobudzenia jego produkcji bądź odciągnięcia i przechowania mleka dla dziecka. Co jest najważniejsze? Odpowiednie dopasowanie laktatora do indywidualnych potrzeb!

Rodzaje laktatorów

            Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, dzięki czemu każda mama znajdzie produkt odpowiadający swoim potrzebom. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział laktatorów.

 • Laktatory ręczne – pokarm odciągany jest przez naciskanie specjalnej rączki, choć dostępne są jeszcze modele z tzw. „gruszką”. Niektóre modele posiadają osłonkę masującą pierś i stymulującą wypływanie pokarmu. Polecane mamom sporadycznie korzystającym z laktatorów.
  Laktator ręczny Comfort – zestaw
  • Zalety : poręczny, prosty w obsłudze, brak hałasu, niska cena
  • Wady  : wolne tempo działania, problemy ze złapaniem prawidłowego rytmu odciągania mleka, męczenie się rąk, odciąganie mleka bywa bolesne.
  Zobacz Top laktatorów ręcznych
 • Laktatory elektryczne – ich działanie jest w pełni zautomatyzowane. Urządzenia działają po podłączeniu do prądu lub na baterie. Polecane mamom często korzystającym z laktatora.
  Laktator Freestyle MEDELA
  • Zalety : wymagają mniej wysiłku ze strony kobiety, możliwość regulacji siły ssania, delikatniejsze odciąganie pokarmu, możliwość odciągania mleka z dwóch piersi na raz.
  • Wady : wysoka cena, głośne działanie niektórych modeli, zwykle spory rozmiar i waga, konieczność podłączenia do prądu lub kupienia baterii.
  Zobacz Top laktatorów elektrycznych 

Masz problem z karmieniem piersią lub wyborem laktatora?   Warto wybrać się do poradni laktacyjnej (przydatne adresy znajdziesz w Internecie np. na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią www.laktacja.pl ). Doradca laktacyjny nie tylko odpowie na pytania oraz udzieli cennych wskazówek, lecz także pomoże w wyborze laktatora. Niektóre poradnie umożliwiają zamówienie wizyty domowej oraz zakup lub wypożyczenie profesjonalnego sprzętu.