Reklama

Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” to druga część trylogii o przygodach Kallego Blomkvista. Nasz mały bohater marzy o karierze prywatnego Detektywa, rozwiązywaniu skomplikowanych zagadek kryminalnych i sławie co najmniej na miarę Sherlocka Holmesa. Kłopot jednak w tym, że w jego rodzinnym miasteczku, jak na złość panuje spokój. Nie dzieje się dosłownie nic, czym mógłby się zająć sławny detektyw.            Letnie dni mijają więc Kallemu i jego przyjaciołom - Andersowi i Ewie-Lottcie - na zabawie w pełną emocji, potyczek i walk Wojnę Dwu Róż oraz pałaszowaniu lodów i słodkich bułeczek, a do najniebezpieczniejszego zajęcia należy przejście przez rzekę po poręczy mostu.

Jednak do czasu…

Pewnego dnia w miejscu ich zabaw, powszechnie zwanym Prerią dochodzi do morderstwa. Ewa-Lotta staje się mimowolnym świadkiem zdarzenia i od tego momentu rodzinne miasteczko przestaje być już tak spokojne i ciche.                 

W miasteczku pojawia się policja kryminalna. Dogłębne śledztwo nie przynosi jednak rezultatu. Mimo, że znany jest powód morderstwa i rysopis sprawcy – ślad po nim zaginął.   Niefortunny artykuł w gazecie, opisujący dokładnie, że głównym świadkiem policji jest Ewa-Lotta sprawia, że morderca powraca i robi się naprawdę niebezpiecznie.

Wyjątkowo w tej części trylogii, Astrid Lindgren z właściwą sobie wrażliwością, we wnikliwy i umiejętny sposób, bierze na warsztat temat ryzykowny – konfrontację dziecka z prawdziwie groźnym przestępcą. Konfrontację dziecięcej niewinności z prawdziwym złem. Jednak sposób w jaki prowadzi akcję i przypatruje się dziecięcym emocjom nie ma nic wspólnego z epatowaniem przemocą, jest przede wszystkim opowieścią o momencie, w którym dziecko zdaje sobie sprawę, że oprócz szczęśliwego świata dzieciństwa, pielęgnowanego przez jego rodziców, istnieje inny świat, już nie tak przyjazny. Książka jest doskonałym przyczynkiem do rozmowy z dzieckiem o istnieniu zła na świecie i powodach jakie pchają ludzi do złych uczynków.

Ale przede wszystkim jest to książka wakacyjna. Kryminał dla dzieci, pełen zwrotów akcji i humoru. Sześć pełnych emocji godzin słuchania i pięknej muzyki w wykonaniu duetu Szamburski/Zakrocki i ze znakomitymi rysunkami Piotra Sochy.

http://jungoffska.pl