Reklama

Obserwować, słuchać, wąchać smakować i poczuć przyrodę, a swoje doznania spisać w notesie. Młody badacz nie musi mieć rozbudowanej wiedzy, może krok po kroku zbierać informacje, uzupełniać ją wiedzą np. od nas, z książek i innych źródeł. Najważniejsze, aby pytaniami „drążył skałę”. Zobaczcie proste i sprawdzone pomysły na rodzinne spędzanie czasu.

Porady dla miłośników natury

Aby odbyć wymarzoną podróż, trzeba się do niej dobrze przygotować. Oczywiście rodzice mogliby wszystko zrobić sami rodzice, ale jeśli w ustaleniu, gdzie jedziemy, co chcemy zobaczyć i co warto zabrać - wezmą udział dzieci, staną się autorami wyprawy i wzmocni to ich poczucie własnej wartości, a podczas wyprawie będą brały aktywny udział.

Z książki „Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody” dowiecie się jak korzystać z mapy, jak obserwować przyrodę, owady czy gwiazdy, jak zrobić leśną bazę czy przygotować leśne podchody.

W „Leśnym niezbędniku rodzinny. Poradniku survivalu i bushcraftu” znajdziecie podpowiedzi, jak się przygotować do wyjazdu z dziećmi, aby w pełni korzystać z uroków natury. Z książki dowiecie się w co się spakować, co ze sobą zabrać, w co się bawić na łonie przyrody, a także jak przetrwać w lesie.

Aby dokładniej przyjrzeć się przyrodzie, warto zajrzeć do niezwykłych książek, które odkryją ciekawostki i pokażą zdjęcia zwierząt, owadów czy minerałów w dużym powiększeniu, aby odkryć najmniejsze szczegóły. Jestem pewna, że sięgniecie po te publikacje i przeczytacie jedną po drugiej:„Michal Brodacki opowiada o zwierzątach nad wodą”, „Artur Sawicki opowiada o owadach i pająkach”, „Radoslaw Zbikowski opowiada o skalach i mineralach” oraz dla miłośników rysowania - „Płazy i gady naszych lasoów, zeszyt z kalką".

Praktyczne rady możecie znaleźć także w „Poradniku https://www.wydawnictwosbm.pl/ksiazka/jaki-to-pajak-atlas-dla-dzieci/skauta. Survival” oprawionym w zgrabny kołonotatnik, w znajdziecie tu ponad 100 ciekawostek. Xplore Team znaczy Drużyna Odkrywców – zaplanujcie bliższe i dalsze wycieczki. Dzięki praktycznemu poradnikowi będziecie doskonale przygotowani na każdą z nich. W poręcznej książeczce, która z łatwością zmieści się w plecaku, znajdziecie mnóstwo porad i informacji o tym, jak poradzić sobie w terenie. Jak zbudować szałas, ugotować coś z niczego i orientować się w przestrzeni? To tylko niektóre z nich!

Akcesoria podróżnika

Obserwowanie i poznawanie przyrody, to odpowiedzialne, naukowe wyzwanie. Małemu podróżnikowi przydadzą się akcesoria ułatwiające obserwację i poruszanie się w terenie i pozwolą na ich samodzielność. Jeśli dziecko zachwyci się poznawaniem świata, bez namiotu, śpiwora, karimaty się nie obędzie.

Zestaw do przyrodniczych wędrówek BUKI to niezbędnik każdego miłośnika natury. Obserwuj zwierzęta za pomocą lornetki 5x32 mm, znajdź kierunek za pomocą kompasu, oświetlaj drogę latarką czołową i licz kroki za pomocą krokomierza. Wszystkie akcesoria schowaj w  lekkiej, praktycznej torbie do przechowywania. Aby mierz zawsze dobry kontakt można spróbować komunikacji przez WALKIE TALKIE z akumulatorem zasięgiem 4 km.

Zestaw małego odkrywcy w walizce od Egmont Toys – w poręcznej walizeczce jest prawdziwa, bardzo kompaktowa i lekka lornetka, z powiększeniem 4 x 30. Kompas będzie prowadził tam, gdzie należy, aby nieco podpatrzeć np. owady można je na chwilkę umieścić w specjalnym pojemniczku i przyjrzeć się im dokładnie. Wpuszczanie okazów jest bardzo proste, wystarczy otworzyć wieczko. W zestawie jest również lupa, latarka, która świeci zasilana energią wytwarzaną dzięki pracy ręki (nie potrzebuje baterii) - należy naciskać w odpowiednim miejscu, przez co energia zostaje przełożona na świecenie :) To rewelacyjne, ekologiczne rozwiązanie :)

Zestaw wprowadzający do bezpiecznej wspinaczki umożliwi wspinanie się nawet na najtrudniejsze drzewo. W zestawie znajduje się 6 pasków i 12 uchwytów do szybkiego i łatwego montażu wokół drzewa, aby tworzyć trasy przygód. Paski są mocowane za pomocą bezpiecznych grzechotek.

Terra Kids to zestawy zabawek outdoorowych i akcesoriów dla małych miłośników natury i dla majsterkowiczów oraz idealne do zabaw w terenie. Sprawdzi się doskonale zarówno w trakcie zabaw w przydomowym ogrodzie, jak i podczas rodzinnego wyjazdu poza miasto, nad jeziorem, w lesie lub na pobliskiej polanie.

Poradniki małego turysty

Czasem na wycieczkę nie mamy za dużo czasu, czyli jeden, dwa dni. Jeśli chcecie maksymalnie wykorzystać ten czas i wiele zobaczyć, skorzystajcie z przewodników, które są napisane specjalnie dla podróżujących z dziećmi.

Przewodnik „Polska. Ucieczki z miasta to zbiór 75 propozycji wycieczek po całej Polsce - jednodniowych i weekendowych. Skorzystaj z pomysłów na wypady za miasto w ciekawe, niebanalne i rzadko odwiedzane miejsca, do których można dotrzeć często w zaledwie kilkadziesiąt minut. Są tu propozycje zarówno dla miłośników zabytków i muzeów, jak i dla spragnionych odpoczynku na łonie natury, dla rodzin z dziećmi i dla amatorów pieszych wędrówek, jazdy na rowerze czy pływania kajakiem. W przewodniku odnajdziesz opisy tras wycieczek i zakątków, które warto zobaczyć, a także informacje o dojazdach i godzinach otwarcia obiektów, miejscach noclegowych i lokalach gastronomicznych.

Ucieczki z miasta. Przewodnik weekendowy.” - dzięki niemu wyrwiesz się z Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Trójmiasta, Górnego Śląska i Łodzi.

A jeśli się odważycie podążyć szklakiem duchów, sięgnijcie po poradnik „nie Wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce”. Poznacie 39 magicznych miejsc i tajemniczych postaci, które straszą w polskich zamkach, ruinach, kopalniach, podziemiach i kościołach.

Dużą dawkę inspiracji, dla tych, co nie boją się zapytać znajdziecie w encyklopediach dla dzieci Wydawnictwa SBM: Encyklopedi w pytaniach i odpowiedziach. Polska i świat i w

Encyklopedi wiedzy w pytaniach i odpowiedziach w serii „Jak to działa?” oraz w Atlasach dla dzieci Jaki to ptak?, Jaki to owad?, Jaki to gad?, Jaki to pająk?

Zabawki blisko natury

Puzzle, układanki, gry to pomysł na atrakcyjne spędzenie czasu, poznanie tajników natury oraz sprawdzenie swojej wiedzy.

Układanka, gra magnetyczna, Las od Egmont Toys to duża plansza z bajecznie kolorową grafiką i magnetycznymi elementami pokazujące piękno polskiej przyrody. Całość spakowana w przenośnej teczce, dzięki czemu dziecko może bawić się gdziekolwiek zechce. Układanka zapewni dziecku doskonałą zabawę w podróży, u lekarza, w samochodzie. 

Układanka sprawi dziecku wiele radości. Pozwoli rozwijać wyobraźnię, kreatywność, a także zdolności manualne.

Maluch może układając opowiadać co się dzieje na obrazku po dodaniu magnetycznych naklejek - 100 elementów magnetycznego układania leśnych historii.

Ptaki Memory przybliżą wizerunek gatunków ptaków mieszkających w Polsce.

Czyj to trop? to gra na rozpoznanie tropów leśnych zwierząt przez wieczronym ogniskiem. Utrudnieniem będą pojawiające się w lesie śmieci, które koniecznie trzeba posprzątać.

Gra planszowa, Ekosystem jest pełna harmonii i równowagi. Jak w przyrodzie. Tworzycie krainy pełne zwierząt, owadów, łąk i potoków. Kto z was stworzy najlepiej działający ekosystem?

Niedźwiedź je pstrągi, a pstrągi jedzą ważki – im lepiej wykorzystacie takie zależności między kartami, tym więcej punktów zdobędziecie!

Puzzlove CzuCzu. Miasto Kraków (500 elementów) to duża, pełna detali ilustracja przedstawia najbardziej znane i warte odwiedzenia miejsca w Krakowie. Tu rzeczywistość miesza się z fantazją i historią, słynni i legendarni mieszkańcy spacerują z turystami i współczesnymi krakusami. Ułóżcie puzzle i sprawdźcie, czy w Krakowie na Brackiej wciąż pada deszcz? Gdzie się podziała żółta ciżemka? Co się stało z “Damą z gronostajem? Czego wypatruje Mikołaj Kopernik?

Puzzlove CzuCzu. Polskie Parki narodowe inspirują do poznawania przyrody i piękna polskich parków narodowych. Zainspirujcie się i zaplanujcie kolejne wędrówki i… widzimy się na szlaku!

Na jednej dużej, pięknej ilustracji zmieściliśmy pocztówki ze wszystkich 23 polskich parków narodowych. Każdy z parków jest jedyny w swoim rodzaju, charakteryzują je przeróżne krajobrazy, rośliny i zwierzęta, a łączy piękno i dbałość o przyrodę. Każdy jest wart zwiedzania! Ułóżcie puzzle i zaplanujcie trasę kolejnej wycieczki.

Możecie sprawdzić swoją znajomość gatunków ptaków grając w Ptaki Memory  lub zabawić się leśnego detektywa sprawdzając Czyj to trop? w grze od Adamigo.

Gra „Pstryk” Lacerta - W odległej krainie, w ostępach zaczarowanego lasu mieszkała gromada przyjaznych zwierzaków: psotne króliki spędzające czas na zabawie w chowanego, zrzędliwe lamparty, które wiecznie toczyły waśnie, orły o sercach miękkich, jak leśny mech, uważające się za najcudowniejsze zwierzaki w lesie, nieśmiałe niedźwiedzie chcące przyjaźnić się z każdym oraz temperamentne kaczki, których wszędzie zawsze pełno.
Pewnego dnia, w leśnej kniei, znaleźli dziwny przedmiot. Był to stary aparat fotograficzny! Oczywiście każdy zwierzak chciał tę tajemniczą zabawkę dla siebie!
Ale jak dokonać wyboru, do kogo będzie należało znalezisko?
Po długiej naradzie postanowili, że ten, kto zrobi najciekawszą fotografię, dostanie w nagrodę aparat!
Kto z was zostanie najlepszym fotografem w zaczarowanym lesie? Kto PSTRYKnie najlepsze zdjęcie?

Magda Kordaszewska – Absolwentka Psychologii Pozytywnej w Edukacji i wychowaniu (Uniwersytet SWPS); Terapeutka Integracji Sensorycznej, Redaktorka Naczelna serwisu www.zabawkowicz.pl