Reklama

Młodsze dzieci mają najmniejsze bariery językowe. Z łatwością komunikują się niewerbalnie i to właśnie za pomocą gestów i mimiki są w stanie zaangażować innych do zabawy, wytłumaczyć zasady i dochodzić do porozumienia w sprawach spornych.

W takiej zabawie najlepiej sprawdzą się figurki, pojazdy, domki (Playmobil, Schleich). Wspólne budowanie świata i interakcji to kopalnia pomysłów. Maluchy mogą wykorzystać figurki zwierząt, dinozaurów czy elfów lub samodzielnie ulepić je z masy plastycznej np. ukraińskiej marki Hey Clay, firmy z centralą w Kijowie.

Przedszkolaki będą zachwycone układając proste puzzle, Ukraińskiej marki Dodo. Oprócz układanek, w środku opakowania czeka na dzieci wiele pomysłów na zabawę.

Starsze dzieci z przyjemnością sięgną po gry. Jest wiele gier, które pomogą przełamać trudności językowe i przyjemnie oderwać się od rzeczywistości.

Warto na początku wybrać klasyki, których zasady znane są od lat: chińczyk, szachy, bierki, kości, gry karciane.

Dzieci chętnie zagrają w gry, których zasady są proste, a polecenia występują w wersji graficznej tj. w: Dobble Rebel, Multigra Drewniana wieża, Duuuszki Egmont,

Instrukcje hitowych gier planszowych, które niejednokrotnie już znajdują się na naszych półkach wydawnictwa tłumacza na język ukraińskie i publikują na swoich stronach. Zajrzyjcie na strony Wydawnictwa REBEL, Kukuryku, Adamigo, Granna.

Wiele gier występuje w wersjach wielojęzycznych. To najlepszy wariant, ponieważ zarówno dzieci polskie, jak i ukraińskie mogą przeczytać zasady w swoim języku i swobodnie zasiąść do rozrywki. Wiele takich egzemplarzy znajdziecie pod marką Tactic.

Na polski rynku znajdziemy też polskie gry w wersji ukraińskiej, ponieważ producenci od wielu lat docierają również na ten rynek, tak jak w przypadku gier Granna.

Wiele zabawy będzie również we wzajemnej nauce języka. Tu z pomocną dłoń wyciągają wydawnictwa, udostępniając bezpłatnie „Rozmówki ukraińsko-polskie i polsko-ukraińskie” do pobrania.

Warto pamiętać również o Puzzlach Obserwacyjnych Czuczu, które można ułożyć, a potem bawić się w odnajdywanie szczegółów. W takim przypadku, nawet starsze dzieci mogą porozumiewać się bez barier językowych.

Zobaczcie też inne, ciekawe materiały dla dzieci z Ukrainy: